Czytasz teraz
Kino wbrew stereotypom – ruszyła przedsprzedaż karnetów na festiwal filmowy AfryKamera 2020
Newsy

Kino wbrew stereotypom – ruszyła przedsprzedaż karnetów na festiwal filmowy AfryKamera 2020

AfryKamera 2020, mat. promocyjne

Od 14 do 30 grudnia do warszawskiego Kina Iluzjon, a później również na ekrany Waszych komputerów, wkroczy współczesne kino afrykańskie. Za niecały miesiąc rusza 15. edycja AfryKamera – również w opcji online.

Wybrzeże Kości Słoniowej, Algieria, Senegal, Sudan, Gambia, Republika Środkowej Afryki, Kenia, Demokratyczna Republika Konga – te i inne regiony odwiedzimy nie ruszając się z domu. Dzięki AfryKamera, jak co roku, zbliżamy się do dla wielu tajemniczej, obcej i nieodgadnionej kultury afrykańskiej. Wbrew stereotypom, afrykańskie kino ma się świetnie. W programie zapowiadanych jest ponad 30 tytułów, które zobaczymy stacjonarnie w klimatycznym Kinie Iluzjon w Warszawie. Seanse zaplanowano na okres o 14 do 20 grudnia. W odsłonie online, która potrwa od 21 do 30 grudnia, dodatkowo znajdzie się 10 tytułów z archiwum festiwalu.

AfryKamera to jedyne, organizowane na taką skalę w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie poświęcone Afryce. Głównym jego celem jest pokazanie bogatej oferty kina afrykańskiego, które nie króluje zazwyczaj na międzynarodowych festiwalach filmowych. W programie tegorocznej edycji zobaczymy m.in. filmy o tanecznej kulturze Afryki w cyklu „Africa Moving”, czy blok „Chinafryka”, w którym przyjrzymy się wspólnie wpływowi Chin na tamtejsze rejony.

Jako film otwarcia wybrany został obraz Maria Panna Nilu, który jest adaptacją książki Scholastique Mukasonga. Mukasonga, uhonorowana za nią Nagrodą Renaudot, jedną z najbardziej prestiżowych francuskich nagród literackich, opowiada w książce o konflikcie w Rwandzie. W katolickim liceum im. Marii Panny Nilu kształci się katolicka elita kraju. Większość uczennic należy do plemienia Hutu, mniejszość do Tutsi. Środowisko szkolne staje się wziernikiem, przez który, w skali mikro, możemy obserwować eskalację wrogości w skali makro. Film w reżyserii Atiqa Rahimiego doskonale pokazuje społeczne napięcia pomiędzy młodymi kobietami, osadzając je jednocześnie w religijnej instytucji obcej rdzennej wierze mieszkańców Rwandy. Czy powrót do wierzeń przodków stanie się odpowiedzią na poszukiwanie stabilnej tożsamości?

Maria Panna Nilu, fot. materiały promocyjne

Te i inne filmy będziecie mogli obejrzeć już niedługo w Kinie Iluzjon oraz online za pośrednictwem platformy www.mojeekino.pl. Oprócz tego, w kolejnych miesiącach zimowych zaplanowane są projekcje stacjonarne w największych miastach Polski.

Zobacz również
Taylor Swift

Karnety na festiwal kupisz w Going.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony