Krew, stal i marmur – Anish Kapoor i jego rzeźby w Orońsku
Szefowa działu kreatywnego Going. Piszę i rozmawiam o książkach, feminizmie…
Anish Kapoor to jedna z gwiazd współczesnego rzeźbiarstwa. Teraz jego prace możemy oglądać także w Polsce.
Wszystko za sprawą Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Wprawdzie Anish Kapoor naszym rodakiem nie jest, ale to nie przeszkodziło mu stać się bohaterem retrospektywy w urokliwej i prężnie działającej placówce, położonej ok. 100 km od Warszawy. To nie lada gratka dla odwiedzających, gdyż artysta należy do grona najbardziej rozpoznawalnych współczesnych twórców. Wymienia się go obok nazwisk takich jak Damien Hirst, Yayoi Kusama czy Jeff Koons.
Wystawa została podzielona na dwie części. W Muzeum Rzeźby Współczesnej zobaczymy 9 kamiennych rzeźb, natomiast w Oranżerii czekają dodatkowe 3 obiekty, wykonane z wosku i żywicy. Jak podkreślają organizatorzy, artysta osobiście dokonał selekcji prac, a wybór ten znamionuje wielką życzliwość dla idei wystawy w Polsce, gdyż Kapoor w trakcie przygotowań do polskiej wystawy zajęty był pracą nad prestiżową prezentacją w Gallerie dell’ Accademia w Wenecji, towarzyszącą tegorocznemu Biennale Weneckiemu. Miłe. Centrum chwali się, że jest obecnie jedyną placówką w kraju, która była w stanie sprostać logistycznie tej ekspozycji, choć nie bez wysiłku. Jeden z budynków doczekał się remontu dachu, by móc umieścić tam dzieła brytyjskiego artysty.
Główną część ekspozycji stanowią monumentalne bloki. To granit, marmur Vigaria, wapień z Kilkenny oraz miodowy, różowy i irański onyks. Hipnotyzuje już sama ich skala (są ogromne!), ale też praca artysty z fakturą. Idealnie wygładzone powierzchnie aż proszą się o dotyk (nie wolno, niestety). W przeszklonych pomieszczeniach Oranżerii czeka natomiast swoisty suplement, prezentujący prace w kontrastującym materiale i wykonane zupełnie inną techniką. Miękkie, plastyczne, intensywnie czerwone, przypominające krwawe wnętrzności – stanowią zachętę do wejrzenia także we własne wnętrze.
Planując wizytę, zarezerwujcie więcej czasu. Na miejscu czeka nie tylko Anish Kapoor, ale też selekcja polskich prac rzeźbiarskich, m.in. Magdaleny Abakanowicz, Tony’ego Cragga, Krzysztofa M. Bednarskiego, Macieja Szańkowskiego i Teresy Murak. Wybitne prace, piękne okoliczności przyrody (rozległy park z sadzawką) oraz budynki pałacu, kaplicy i stołówki – wszystkie one mogą stać się pretekstem dla świetnie spędzonego przedpołudnia.
Wystawę Anish Kapoor obejrzycie do 12 lutego 2023 w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Otwarte: od wtorku do niedzieli: 10.00 – 16.00 (obowiązuje od 1 listopada do 31 marca).
Kuratorka: Dorota Monkiewicz.
Jeszcze więcej dzieł? Sprawdź Warszawskie Targi Sztuki
Szefowa działu kreatywnego Going. Piszę i rozmawiam o książkach, feminizmie i różnych formach kultury. Prowadzę audycję / podcast Orbita Literacka. Prywatnie psia mama.