Czytasz teraz
Pewność siebie dla wszystkich mutantów. Arca prezentuje pierwszą od trzech lat solową muzykę
Muzyka

Pewność siebie dla wszystkich mutantów. Arca prezentuje pierwszą od trzech lat solową muzykę

Arca 2025

Wenezuelka przedpremierowo wykonała oba utwory na tegorocznej Coachelli. Potencjalnie usłyszymy je także podczas Open’era, gdzie artystka zagra 5 lipca.

W 2021 roku Arca przeszła samą siebie i w ramach serii Kick wydała w krótkich odstępach czasu cztery albumy. Choć wszystkie spowija podobna aura eksperymentów, wizualnych transgresji i przekraczania granic gatunkowych, każdy z nich czymś się wyróżnia.

Kick II zestawiał awangardową elektronikę z tanecznymi brzmieniami muzyki latynoskiej: reggaetonu albo cumbii. Następny krążek wprowadzał do tej mieszanki nieco więcej hyperpopu i psychodelii. Później przyszła pora na zwrot w stronę shoegaze’u i ambientu. Na Kick IIII gościnnie usłyszymy bowiem i wiolonczelistę Olivera Coatesa, i wokalistkę rockowej grupy Garbage, Shirley Manson. Finał płytowej pentalogii, wydany nagle, bez wcześniejszej zapowiedzi, składa się zaś z samych instrumentalnych, fortepianowych kompozycji. Do jednej z nich, Sanctuary, dograł się nieżyjący już Ryūichi Sakamoto.

Przerwa po muzycznym maratonie

Tak solidna porcja muzyki musiała słuchaczom na jakiś czas wystarczyć. Po domknięciu cyklu Wenezuelka skupiła się na koncertowaniu i życiu prywatnym. W 2023 roku przeszła operację feminizacji twarzy, dzięki czemu, jak sama wspominała, poczuła się wolna, jakby zdjęto ciężar z jej czakr. Do studia nagraniowego wchodziła raczej okazjonalnie. Dograła się m.in. do utworów Tokischy, Cardopushera vel Safetytrance i Addison Rae.

Arca: 2025 rok powrotem do gry

Kto zdążył stęsknić się za ikoną dekonstrukcji i awangardy, ten może teraz odetchnąć z ulgą. Wszystko wskazuje na to, że po dłuższym odpoczynku przyszła pora na kolejne ruchy od artystki. Arca znów intensywniej koncertuje. Niedawno po raz pierwszy w karierze wystąpiła na Coachelli, gdzie – jak pisze Julyssa Lopez z Rolling Stone – zagrała piorunujący set, do którego nie można było nie tańczyć. Niedługo wróci również do Polski. 5 lipca, tego samego dnia co Linkin Park, Brutalismus 3000 albo Doechii, uświetni swoją obecnością gdyński Open’er Festival.

Dom na chwiejnych fundamentach. Jak rodziła się muzyka house i ile zostało w niej ideałów?

Deformacje, zniekształcenia, eksplozje

Przyszła także i pora na nową muzykę. Światło dzienne ujrzały właśnie dwa nowe single 35-latki, czyli Puta i Sola. Ten pierwszy według niej demonstruje ekstrawagancką zmysłowość parkietu tanecznego, a drugi – wrażliwość na czułość i miłość. – Mam nadzieję, że przyniosą radość, pocieszenie, a także dodadzą pewności siebie wszystkim mutantom! – wierzy Wenezuelka. Oba numery opatrzono teledyskami, za które odpowiadają kolejno Stillz i Daniel Sannwald. Deformacje, zniekształcenia, eksplozje, błyski i elegancja – w klipach jest wszystko, co uzupełnia wizualnie wyrazisty image Alejandry Ghersi.

Zobacz również
Żabson ASAP Rocky

Arca, 2025: Puta (Official Music Video)

Wraz z publikacją piosenek artystka wytłumaczyła słuchaczom, skąd dłuższa niż zazwyczaj przerwa wydawnicza. – Przez lata dopieszczałam „Puta” i „Sola”. Czas spędzony na samodzielnym pisaniu, nagrywaniu, produkcji, i miksie był niezbędny, żeby ta muzyka była idealna. Jestem dumna z tych utworów – przekonuje twórczyni. Sami słuchacze chyba podzielają ten zachwyt, bo w komentarzach pod wspomnianymi teledyskami często powtarza się jedno i to samo oświadczenie. Królowa wróciła.

Arca, 2025: Sola (Official Music Video)

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony