Czytasz
Wsłuchani w literaturę: audycje i podcasty o książkach | MORE Książkowe

Wsłuchani w literaturę: audycje i podcasty o książkach | MORE Książkowe

Literaturę miło jest czytać, miło jej słuchać (zerkam na Was, wielbiciele i wielbicielki audiobooków), ale czy sprawdzacie czasem audycje lub podcasty o książkach?

Muszę Wam przyznać: kompletnie nie umiem słuchać książek w wersji audio – gubię koncentrację, potrzebuję kompulsywnie notować fragmenty, boję się, że coś mi umyka. Nie szkaluję ich, tylko raczej po nie nie sięgam. Zupełnie inaczej jest, jeśli chodzi o audycje i podcasty o książkach – to forma intymnego spotkania z czyjąś literacką wrażliwością. Dzięki nagranym rozmowom i obszernym wypowiedziom, można zyskać dodatkowe konteksty i nowe perspektywy.

Wybrałam dla Was 5 propozycji (a na samym końcu dokładam nr 6 jako bonus, plz don’t judge me). Choć samych projektów jest dużo, dużo więcej – myślę, że znajdziecie tu dobry start do świata literackich podcastów i audycji. Wprawdzie w internetowych archiwach też czai się wiele świetnych propozycji, ja umieściłam tu jednak wyłącznie aktywnie działających twórców i twórczynie.

Już tłumaczę

audycje i podcasty o książkach
fot. IG/juz_tlumacze

Ela i Paya to dwie tłumaczki, które prowadzą podcast „Już tłumaczę”. Jak same mówią, czytają reportaże, powieści, biografie, wspomnienia, opowiadania i eseje. W konsekwencji w ich odcinkach znajdziecie recenzje właśnie takich książek. Dziewczyny podkreślają, że ważne są dla nich nie tylko wartości literackie danego tekstu. Zwracają uwagę też kwestie społeczne, które da się z nich wyczytać. To jeden z powodów, dla których stale znajdują się w rankingach najlepszych podcastów kulturalnych – trafiły m.in. na listę top 30 podcasterek według Forbesa (w kategorii „Podróże, polityka i kultura”). 

Odcinki ukazują się w każdą niedzielę koło południa i są dostępne na większości platform streamingowych. Nowości wokół podcastu możecie śledzić na Instagramie.

Albo poczytam

podcasty o książkach
fot. Albo poczytam / Radio Kampus

Anna Karczewska to krytyczka literacka, promotorka książek i aktywistka na rzecz czytelnictwa i wspierania księgarni kameralnych. Jej audycja Albo Poczytam to cotygodniowe spotkania na antenie Radia Kampus. W kolejnych odcinkach Anna rozmawia z autorami i autorkami oraz – jak mówi – z ludźmi kochającymi książki. Za jej sprawą przez antenę przewinęli się m.in. Justyna Suchecka, Mateusz Pakuła Karolina Sulej czy Wit Szostak.

Odcinki są emitowane w każdą sobotę o 13:00, a kilka dni później dostępne na Spotify. Nowości wokół audycji możecie śledzić na fanpage’u na Facebooku.

Raport z literatury

podcasty o książkach
IG/ Raport z literatury

Raport z literatury to podcast o literaturze najnowszej, który prowadzi Agnieszka Budnik. Charakterystyczna wysmakowana identyfikacja wizualna od razu przyciąga uwagę słuchaczy i słuchaczek. Kolejne odcinki podzielone są na 3 cykle. Po pierwsze: rozmowy o książkach z ich twórcami i twórczyniami czy przedstawicielami i przedstawicielkami szerzej pojętej branży. Następnie: seria Błysk, w której Agnieszka opowiada solo o premierach, przekładach i literackich kontekstach. Po trzecie: seria Źródło, w której – również solo – omawia przekrojowo tematy literackie.

Odcinki ukazują się średnio raz w miesiącu. Nowości wokół podcastu możecie śledzić na Instagramie.

Na miły book

Na miły book, ilustracja: Carmela Caldart

Jak mówią o sobie twórcy: Podcast literacki Na miły book powstał w czerwcu 2020 roku z tęsknoty za rozmowami o dobrej literaturze. Kamil (łączący klasykę z nowościami) i Maciek (miłośnik narracji i uważny obserwator samego procesu pisarskiego) w kolejnych odcinkach sięgają głównie po literaturę piękną i reportaże. Wiele omawianych tytułów pochodzi z małych wydawnictw. Co ciekawe, nagrania powstają w formule międzymiastowej: Kamil nadaje z Wrocławia, a Maciek z Barcelony.

Sprawdź też

Odcinki ukazują się co dwa tygodnie w niedziele o 10:00 rano i są dostępne na Spotify, Apple Podcasts i Google Podcasts. Nowości wokół podcastu możecie śledzić na Instagramie.

Rafał Hetman o książkach

podcasty o książkach

Człowiek-orkiestra: autor reportażu Izbica, Izbica (Wydawnictwo Czarne), krytyk literacki i youtuber. Po niemalże rocznej przerwie wrócił do streamowania audio. Jego podcasty o książkach to spotykania z przedstawicielami i przedstawicielkami branży – przede wszystkim autorami i autorkami. Siłą Hetmana jest rozpiętość tematów – znajduje przestrzeń zarówno dla osób o ugruntowanej pozycji, debiutantów i debiutantek, ale też np. prowadzących antykwariaty czy zajmujących się tłumaczeniami.

Odcinki są dostępne w Spotify, iTunes, Google Podcasts i na innych platformach. Nowości wokół aktywności Rafała możecie śledzić na jego stronie internetowej.

Pasmo dla Literatury

podcasty o książkach
fot. Karolina Jackowska

Za Wami topka 5 różnorodnych propozycji spotkań z autorami i autorkami podcastów i audycji o książkach. Na koniec jeszcze obiecany prywatny bonus ode mnie – od kwietnia współprowadzę Pasmo dla Literatury, którego można po słuchać co dwa tygodnie w czwartki o 15:00 na antenie Radia Kapitał (najbliższy odcinek 28 lipca), a potem już na stałe w radiowym archiwum. Razem z Dobromiłą Dobro opowiadamy o książkowych perełkach, a czasem zaglądają do nas też osoby związane ze światem literackim. Jeśli macie ochotę sprawdzić – zapraszam :3

Więcej tekstów o książkach

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone