Czytasz
Życie to horror klasy B na DVD – wystawa Bolesława Chromrego od czwartku

Życie to horror klasy B na DVD – wystawa Bolesława Chromrego od czwartku

To będzie straszna wystawa, bo żyjemy w strasznych czasach – zdradził Bolesław Chromry, który razem z Rafałem Dominikiem i Magdaleną Sawicką zaprezentuje swoje prace w HOS Gallery.

W opisie kuratorskim wystawy Wzgórza mają oczy czytamy: Życie jest horrorem klasy B wypożyczonym na DVD. Filmem, który w każdym momencie można wyłączyć i schować płytę do pudełka. Ale zawartości głowy nie tak łatwo się pozbyć. Należy się z nią oswoić. Czego zatem spodziewać się w praktyce? Artyści pochylą się nad współczesną sytuacją na świecie. Nie będą oceniać czy komentować. Postawią przed nami lustro, ale nie schowają się za jego ramą. Dobrze wiedzą, że nie ma ucieczki przed tym, co odbija się w jego tafli. Jak mówią: Ich wkładem jest krojenie społecznego torta. A nawet tortu. I nakładanie go na spodeczki, bo przecież wszyscy tkwimy w jednym po uszy.


Tort społeczny – no jasne, wszystko rozumiem. Oblizuję oblepione paluszki. Nie mogłam się jednak powstrzymać, żeby nie spytać Bolesława o inną tortową preferencję. Postawiony przed wyborem – torcik wedlowski czy torcik z parówek, z charakterystyczną dla siebie swadą, odparł zdecydowanie: Najlepsza jest jednak parówka maczana w fondue czekoladowym na polskim weselu. Szach-mat.

Chromry słynie z celnych ripost – przede wszystkim rysunkowych. Parę miesięcy temu przygotował jedną z nich specjalnie dla Going.: 
Bolesław Chromry dla Going.Sawicka zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Jest również tatuatorką. Dominik pracuje w różnych nowoczesnych technikach, od video po trójwymiarowe figurki. PS to jego dziełem jest tegoroczna identyfikacja wizualna Ephemery – stołecznej odnogi Festiwalu Unsound).Rafał Dominik dla Ephemery. Też lubimy sobie poleżeć – zwłaszcza jak gra świetna muzyczka.Zdecydowana większość prac, które zobaczymy w HOS Gallery to nowości wykonane specjalnie na wystawę. Zobaczymy m.in. piekło namalowane przez Magdę Sawicką na starej, poniemieckiej tablicy szkolnej. Bolesław Chromry pokaże serię obrazów, w których nie użył czerni [WOW]. Na przekór rzeczywistości maluję w kolorach pastelowych, tak jak maluje się elewacje polskich bloków. Żeby nie było tak smutno, czekając na wodę na herbatę – w sekrecie powiedział mi artysta. Ups, chyba wygadałam…Rafał Dominik pokaże natomiast serię postaci 3D, które od początku do końca zrodziły się w jego wyobraźni. Oprócz tego zobaczymy też prace na papierze i grafiki w formie wideo. 
Sprawdź też
Sega Bodega


Na koniec jeszcze jedno pytanie, pogadajmy jak psiara z psiarzem. Bolesławie, czemu pieski są lekiem na całe zło?

Pieski są lekiem na całe zło, ponieważ nie ma w nich zła. W przeciwieństwie do ludzi, kleszczy i barszczu Sosnowskiego.


Dziękuję za rozmowę. Widzimy się w galerii.


Wystawa Wzgórza mają oczy będzie dostępna dla zwiedzających od 26 sierpnia od godz. 18 w HOS Gallery przy Dzielnej 5 w Warszawie i potrwa do 18 września.  

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone