Czytasz teraz
Chamstwo, truskawki i wyrok śmierci – TOP10 nowości na lato | MORE Książkowe
Kultura

Chamstwo, truskawki i wyrok śmierci – TOP10 nowości na lato | MORE Książkowe

Literatura soczysta jak truskawki – w sam raz na lato. Do tego chamstwo, okultyzm, dewocje… Zapraszam na TOP10 ksiażkowych premier czerwca.


Końcówka czerwca zaczęła nas rozpieszczać piękną pogodą, kusząc do wyjścia z domu w stronę plenerowych przygód. Żyjąc na mieście nie zapominamy o dobrych książkach – kto powiedział, że nie można zrobić pikniku w parku z lekturą w ręku?

Polecam Wam 10 najmocniejszych pozycji, które ukazały się w ciągu minionych tygodni. Znajdziecie tu ociekające truskawkowym sokiem opowiadania, rytuały odprawiane na argentyńskich bezdrożach i nowatorskie spojrzenia na naszą polską rzeczywistość. Jest z czego wybierać!


Dewocje | Anna Ciarkowska

W swojej najnowszej powieści autorka bestsellerowych Pestek zabiera nas na polską wieś. Oś narracji stanowi tradycyjna religijność, która oddziela to, co wolno, od tego, co przynieść może hańbę. Stawką jest godność danej osoby i całej społeczności, dlatego mieszkańcy chętnie i energicznie angażują się w rolę moralnej policji. Po drugiej stronie staje ona – kobieca postać, która przynosi tej społeczności cud. Cud wysłuchania historii, których nikt dotąd nie obdarzał uwagą. Dziewczyna demontuje ustanowiony system oparty na katolicyzmie, obnaża niesprawiedliwe społeczne podziały. To książka o lekkiej formie, ale o bardzo wartościowym przesłaniu – idealna na lato. Powieść ukazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B.

Warto jeśli: lubisz zanurzać się w historiach o polskości, ale szukasz na tym poletku świeżości i niespodzianek.


Nasza część nocy | Mariana Enriquez

W czasie lektury tej książki śniło mi się, że przychodzą do mnie tajemnicze osoby i zapraszają na odprawianie mrocznego rytuału. Strony Naszej części nocy wypełnia historia i syna, których losy powiązane są z działalnością okultystycznej organizacji. Argentyńska pisarka nasączyła swoją powieść południowoamerykańskim folklorem, pełno tu przydrożnych kapliczek, płoną świece, a bohaterowie błądzą po miasteczkach. Jestem wielką fanką opowiadań Enriquez – niestroniącej od krwawej przemocy i nieoczywistych narracji. Tym razem dostajemy aż 730 stron jej autorstwa – to pełne zanurzenie w świat jej wyobraźni. Tłumaczenie Marta Jordan i Katarzyna Okrasko. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa ECHA.

Warto jeśli: nie straszne Ci podróże przez bezdroża pełne mrocznych zakamarków (i ponad 700 stron do przeczytania).


Sezon na truskawki | Marta Dzido

Zbiór opowiadań Sezon na truskawki mam ochotę kupić w kilku egzemplarzach i rozdawać ją znajomym. To historie o kobiecości, seksualności, sprawach wstydliwych (dodatkowe punkty za sposób mówienia o menstruacji) i bezwstydzie. Rozkoszna proza o… rozkoszy właśnie. O akceptacji siebie i gonitwie za marzeniami. Dzido – autorka, którą możecie kojarzyć z powieści Frajda – portretuje próby odnalezienia swojego miejsca w systemie, który uczy kobiety, że mają być grzeczne i spokojne. To świetny przewodnik po świecie przyjemności – budujący w nas odwagę, by po nią sięgać i by obdarzać się nią nawzajem. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Relacja.

Warto jeśli: chcesz zgłębiać temat (przede wszystkim kobiecej) przyjemności.



Rozpływaj się | Anna Cieplak

Annę Cieplak poznałam dzięki przyjaciołom, którzy podsunęli mi jej powieść „Ma być czysto”. Jeśli lubisz „Normalnych ludzi” Sally Rooney, spróbuj Cieplak – zachęcili. I rzeczywiście, rodzaj wrażliwości na problemy klasowe, jest czymś co łączy ze sobą obie pisarki. Z dużą uwagą i troską rysują portrety swoich bohaterów. Jesteśmy w stanie zrozumieć ich bieżące motywacje poprzez kontekst społeczny, z którego wyrastają. Tak jest również w przypadku najnowszej książki autorki – Rozpływaj się. To opowieść o grupie osób splątanych relacjami przyjacielsko-rodzinnymi. Ich losy zbiegają się na Śląsku dzięki kobiecie, która łączy ich wszystkich. To barwny portret mieszanki relacji, któremu nie brakuje lekkości godnej wakacyjnej lektury. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Warto jeśli: szukasz przygodowych historii z wielopłaszczyznowym tłem.



Wyrok śmierci | Maurice Blanchot

Ta książka działa jak wieczorny spacer po letnim dniu wypełnionym skwarem i słońcem. Na ciało zaczyna oddziaływać ziąb, cienie się wydłużają, świat zaczyna tonąć w mroku. Maurice Blanchot pisze o przemijaniu i stracie. To subtelna opowieść o relacjach międzyludzkich i najsubtelniejszych pośród emocji. W tej króciutkiej powieści niczego nie możemy być pewni, postaci są szkicowane lekką kreską i płynnie pomiędzy sobą przepływają. Tłumaczenie Anna Wasilewska. Książka ukazała się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Warto jeśli: szukasz książek delikatnych i wysmakowanych.



Słownik rodzinny | Natalia Ginzburg

Słownik rodzinny Natalii Ginzburg to powieść autobiograficzna, rozgrywająca się w okresie dochodzenia do władzy faszystów we Włoszech. Narracja zdaje się nie mieć wyraźnie określonego celu. Zamiast tego meandruje pośród anegdot i wspomnień. Tytułowy słownik to zbiór powiedzonek, używanych przez rodziców i rodzeństwo. Zapoczątkowane w konkretnych sytuacjach – jako cytat lub przejęzyczenie – stopniowo odrywały się od kontekstu, zapętlały, utrwalały poprzez powtórzenie. Powieść odwołuje się do siły wewnętrznego rodzinnego języka, będącego budulcem intymnych więzi. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Filtry w tłumaczeniu Anny Wasilewskiej.

Warto jeśli: zamiast gonić za akcją lubisz zatrzymać się i poświęcić czas na namysł.



Chamstwo | Kacper Pobłocki

Książka wpisuje się w nurt literatury przywracającej grupie marginalizowanej jej miejsce w zbiorowej świadomości. Mowa o tytułowym Chamstwie, czyli chłopach pańszczyźnianych. Ich praca stanowiła ekwiwalent niewolnictwa. To mroczna i przemilczana karta polskiej historii. Pobłocki śledzi archiwa, przekazy literackie i korespondencję z okresu, w którym dominującą rolę pełniła szlachta. Bada, jak traktowała swoją siłę roboczą. Wskazuje też na konsekwencje tego przemocowego systemu w naszych współczesnych zachowaniach. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne.

Warto jeśli: interesują Cię korzenie polskiej tożsamości.




Zobacz również
nietypowe muzea

Między światem a mną | Ta-Nehisi Coates

Jeśli przytłacza Cię całe TOP10 i potrzebujesz, żeby pomóc Ci wybrać jedną książkę do przeczytania w najbliższym czasie – wybierz tę. Nie będzie wesoła. Nie przyniesie Ci rozrywki. Średnio się sprawdzi na leżak / plażę / pod kocyk. Ale jest to książka bardzo ważna i niesamowicie potrzebna. Ta-Nehisi Coates (znany ze współpracy z Marvelem przy Czarnej Panterze) napisał esej o byciu czarnym mężczyzną w Stanach. Kieruje go do swojego syna. Opowiada o systemowej przemocy, która spotyka go na każdym kroku. O kompletnym braku zrozumienia przez grupy uprzywilejowane, które podążają za abstrakcyjnym marzeniem o równości. No dobra, ale jesteśmy w Polsce, czemu mamy czytać o USA? Lektura Coatesa to świetne ćwiczenie z empatii, a jej diagnozy można przełożyć na nasze lokalne poletko – w najbliższym sąsiedztwie nie brakuje wykluczeń i nienawiści. Tłumaczenie Dariusz Żukowski. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Agora.

Warto jeśli: chcesz pogłębiać swoją świadomość i empatię.



Shuggie Bain | Douglas Stuart

Laureat Nagrody Bookera i finalista National Book Award za rok 2020. Przejmująca powieść o uzależnieniu, które działa jak czarna dziura – wchłania w siebie wszystko od miłości, przez pieniądze po godność. Tytułowy Shuggie jest w pewnym sensie postacią marginalną – najmłodszym synkiem kobiety trawionej alkoholizmem. Chłopczyk próbuje poradzić sobie z rzeczywistością, która raz po razie wymyka się spod kontroli. W przerwach od prób przetrwania – i troski o przetrwanie chorej matki – stara się zrozumieć własną tożsamość. Wsłuchać się w to, czego on sam potrzebuje i odnaleźć poczucie bezpieczeństwa. Tłumaczenie (fenomenenalne!) Krzysztofa Cieślika. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Poznańskiego.

Warto jeśli: cenisz dramaty obyczajowe.




Córka fortuny | Isabel Allende

Dom duchów, książka o burzliwych losach rodziny, uzupełniana magicznym wymiarem rzeczywistości skradała moje serce. Z ekscytacją wracam do autorki za sprawą Córki fortuny – jej kolejnej powieści. Allende – chillijska pisarka – po mistrzowsku snuje wielowarstwowe opowieści, wpisuje je w kontekst polityczny, nie zapomina o buzującej w bohaterach_kach emocjonalności. Tworzy silne kobiece postaci, które sprzeciwiają się obowiązującym normom. Tym razem śledzimy miłości, niepowodzenia i tęsknoty Elizy, która rusza do Ameryki okresu gorączki złota. TW: w książce pada słowo-na-m dla określenia osoby czarnej. Tłumaczenie Marta Jordan. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Marginesy.

Warto jeśli: szukasz w powieści przygód i emocji.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony