Czytasz
Cool Kids of Death kończy przerwę. Mamy singiel, będzie EP-ka!

Cool Kids of Death kończy przerwę. Mamy singiel, będzie EP-ka!

Cool Kids of Death

Fajne Dzieciaki Śmierci znów na scenie! Jeśli tęskniliście za Cool Kids of Death, to mamy dobre wieści – formacja już niebawem wydaEP-kę i dokument, a singiel już jest!

Byli głosem pokolenia

2001 rok zapisał się na kartach polskiej muzyki wielkimi literami. To właśnie wtedy z inicjatywy Krzysztofa Ostrowskiego, Kuby Wandachowicza, Marcina Kowalskiego i Kamila Łazikowskiego powstał zespół Cool Kids of Death. Przeniósł on na polski grunt fuzję britpopu, nowej fali i post punku, a także pokazał, że Łódź też umie w gitary. Jedni widzieli w grupie cząstkę Joy Division, inni The Cure, a jeszcze inni dopatrywali się nawet inspiracji… Beatlesami.

Pierwsza płyta grupy (Cool Kids of Death) i esej Generacja Nic basisty formacji Kuby Wandachowicza, wywróciły kraj do góry nogami. Wreszcie pojawiła się alternatywa, jakiej wcześniej nie było i na jaką czekało całe sfrustrowane pokolenie tamtejszych dwudziestoparolatków. Od tamtej pory formacja wydała jeszcze cztery płyty studyjne, z czego ostatnia, Plan Ewakuacji, ukazała się w 2011 roku. Pojawiły się plotki o domniemanej przerwie w działalności zespołu, które, mimo że początkowo były dementowane, szybko okazały się prawdą.

Po zagraniu ponad 400 koncertów w Polsce i Europie Fajne Dzieciaki Śmierci oficjalnie pożegnały się z fanami w 2013 roku. Na scenę zdecydowały się jednak wrócić sześć lat później, kiedy to zagrały na Openerze. Występ dał nadzieje, a te jeszcze bardziej nabrały na sile w 2022 roku podczas koncertów w ramach Męskiego Grania. Podejrzewaliśmy, że coś się święci, ale nie wiedzieliśmy co. Teraz wszystko stało się jasne. Wracają.

Arctic Monkeys to ostatnia ostoja rocka? Są takie głosy

Cool Kids of Death znów w branży

Chociaż nazwa utworu Cool Kids of Death wskazuje na to, że ich powrót to prank, to tak nie jest. Singiel Żart pojawił się w sieci 17 listopada 2023 roku, a dzień wcześniej mogli go poznać słuchacze radia Radio 357. To nie jedyna niespodzianka, bo zaraz po niej do streamingu trafią legendarne Butelki z benzyną i kamienie, gdzie tym razem gościnnie pojawił się WaluśKraksaKryzys. W planach jest cała EP-ka – Żart LP ‘7 trafi do sprzedaży 8 grudnia, ale preorder jest już na stronie internetowej wydawcy.

Sprawdź też
Joost Klein

Poza nowościami muzycznymi formacja zapowiada również, zresztą niepierwszy w karierze, dokument. – Piotr Szczepański, reżyser filmu dokumentującego początki działalności grupy pt. »Generacja CKOD« (2004) oraz »C. K. O. D. 2 – Plan Ewakuacji« (2014), w którym podjęta została próba opowiedzenia o miejscu, w którym muzycy znaleźli się po dziesięciu latach działalności, teraz postanowił nakręcić część trzecią – czytamy na stronie Mystic Production, a dalej widzimy: premiera dokumentu obrazującego powrót grupy i związane z tym reakcje fanów przewidziana jest na rok 2024.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone