Cracow Art Week KRAKERS wystartował – ,,Jesteśmy wielością”
Chodzę na wystawy, piszę o nich i je polecam. Z…
Od 10.06 rusza Cracow Art Week KRAKERS. Jak zwykle w galeriach i muzeach, ale i bardziej nieoczywistych dla sztuki miejscach zobaczymy prace odwołujące się do głównego tematu edycji 2022. „Jesteśmy wielością” to stwierdzenie, ale i pytanie o wspólnotowy charakter sztuki tu i teraz. Odpowiedzi szukajcie w Krakowie do 17 czerwca.
Czym jest sztuka partycypacyjna? Jak można budować wspólnotę poprzez działalność artystyczną? W jaki sposób mówić o wielości i różnorodności? Kolejna edycja Cracow Art Week KRAKERS, jak co roku, bacznie przygląda się mnogości artystycznych postaw.
Co zobaczyć na Cracow Art Week KRAKERS?
Łatwo zgubić się w bogatym programie Cracow Art Week KRAKERS, dlatego wybraliśmy dla Was nasze TOP5 wystaw, które musicie zobaczyć od 10 do 17 czerwca w Krakowie.
Aleksander Janicki i przyjaciele | MIRRORING
Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy… Tak zazwyczaj brzmi początek zaproszenia na wernisaż. Tym razem – ponieważ galeria stała się domem dla przyjaciół z Odessy i Kijowa – z Żenią, Swietłaną i Danią oraz siostrami Aleksandrę i Darią, Filipem i Andriejem i innymi przyjaciółmi z Ukrainy i Polski zapraszamy na międzynarodową domówkę ze sztuką w tle – czytamy w opisie wydarzenia.
Apteka Janicki Gallery zaprasza na efekt międzynarodowej kolaboracji będącej jednocześnie „rodzajem refleksji dotyczącej ludzkiej kondycji, której tłem jest groza wojny w Ukrainie”. W jej wyniku artystyczna funkcja galerii ustąpiła mieszkalnej, odpowiadając tym samym na nadchodzący kryzys humanitarny.
„To była decyzja oczywista – galeria musi stać się oazą dla potrzebujących” wspomina Janicki – artysta, kurator, właściciel galerii.
Mirroring to efekt działania tzw. neuronów lustrzanych, które pozwalają człowiekowi rozpoznawać cudze emocje i intencje. Dzięki nim jesteśmy w stanie ćwiczyć i polepszać naszą empatię, która w obliczu wojny staje się wartością nadrzędną. W ramach działań w Aptece już od 11 czerwca będziemy mogli zobaczyć empatię w działaniu.
Marta Niedbał | Some Holes in This House
Jak być razem? Jak być blisko? Czym jest w obecnych czasach empatia i jak ją wyrażać? Już od 12 czerwca na Asnyka 7 będziecie mogli badać granice intymności razem z Martą Niedbał. Artystka zaprezentuje swoją pracę doktorską Sporo dziur w tym domu. Ćwiczenia z poszerzania i zawężania pola komfortu, która stanowi efekt refleksji nad rolą przestrzeni w budowaniu solidarności.
„Ćwiczenie” oznacza dla mnie wprawianie się w czymś, choć niekoniecznie z myślą o osiąganiu mistrzostwa – czy jakimkolwiek określonym celu. Może oznaczać nawet praktykę oduczania się – poruszanie się w przestrzeni, w której trudno wypracować łatwe odpowiedzi albo nawyki. „Ćwiczenie” może oznaczać swobodną eksplorację opartą o rozproszenie energii, szukanie czegoś po omacku… W swojej praktyce często przesuwam się między różnymi mediami i tematami, a słowo „twórczość” nie kojarzy się dla mnie z żadną konkretną czynnością. W pracowni dużo czytam, ale często skupiam się też na ćwiczeniach cielesnych. Duża część mojej praktyki rozwija się poza studiem – opisuje swoje działania artystka.
Nieoczywiste tkaniny, które Marta często „wyprowadza na spacer” stają się czymś w rodzaju kokonu, schronienia ale też i
ROSÓŁ | wystawa grupowa
Czy ktoś z Was lubi może rosół? Po wystawie Grupy Chaotycznej gwarantujemy, że będzie to Wasza ulubiona zupa.
Rosół – danie dnia niedzielnego w każdym polskim domu dla zdrowych, chorych i skacowanych, zwany także „zupą z trupa”. Okami patrzy, nie ocenia, rozumie. Można się do niego rozebrać, przy nim otworzyć i po nim spocić. Rosół to dom, na który zasługujemy i którego potrzebujemy. Do wyboru do koloru: mięsny, wege, ramen, udon, vifon, pho, chicken soup. Kryzysowo dotłuszczany masłem, szczyci się również swoimi możliwościami ewolucji – najczęściej zmienia się w pomidorową… czyli robimy wystawę! – zachęcają organizatorzy i organizatorki.
Wystawa to efekt open callu, który swój finał będzie mieć oczywiście… w barze mlecznym. Gdzie indziej najlepiej zaprezentować zalety rosołu, jak nie w „Pod Kopytkiem”? Na otwarcie 10 czerwca zapraszamy nie tylko zdeklarowanych rosołowiczów i rosołowiczki.
Julia Jarża & Weronika Szmuc | Pomiędzy / Inbetween
Cindy Scherman, amerykańska artystka wizualna, w swoich pracach zmienia się niczym kameleon. Raz jest klaunem, innym razem bohaterką obrazu Caravaggio, by za chwilę zmienić się w miłośniczkę sztucznej opalenizny z Kalifornii. Co chwila przywdziewając nowe „maski” testuje granice tożsamości stając się czymś/kimś „pomiędzy”.
Tę szczelinę, ten przeskok testować będą również Julia Jarża i Weronika Szmuc. Dwie artystki z tej samej pracowni wejdą w dialog z trzecią, na warsztat biorąc nieustanne metamorfozy Sherman.
Wielość, różność i wszystko pomiędzy były punktem wyjścia i bodźcem do działań w ramach tej ekspozycji – czytamy w opisie wydarzenia.
Co wyjdzie z tego trójgłosu? Będziecie mogli przekonać się już od 11 czerwca na ul. Rynek Główny 29/62.
Kukuła / Lutyński / Rzepecki | Wystawa Bardzo Erotyczna
Czujecie się zaintrygowani? Taki tytuł wystawy zobowiązuje. Prace Katarzyny Kukuły, Piotra Lutyńskiego i Adama Rzepeckiego staną punktem wyjścia do rozważań na temat erotyki i jej reprezentacji.
Od „bujnych”, pełnych odwołań do Matki Ziemi prac Kukuły, przez rzadko pokazywane serie „feminismus” czy „Sztuka męska i inna” Rzepeckiego, aż na nieoczywistych zmysłowych aluzjach Lutyńskiego kończąc, wystawa na ul. Drożdżowej 5 pokazuje jak wiele twarzy ma nasza seksualność.
Wernisaż już 11 czerwca.
Cały program wydarzeń sprawdzicie tutaj.
Co jeszcze, czyli program wydarzeń towarzyszących Cracow Art Week KRAKERS.
Cracow Art Week KRAKERS to nie tylko wernisaże, ale i warsztaty, oprowadzania oraz spotkania z artystami i artystkami. Co polecamy?
Kicz, disco polo i duchowość? Adu udowadnia, że takie miksy się sprawdzają. Kontrowersyjna artystka opowie trochę o swojej praktyce artystycznej i twórczych impulsach w ramach Artist Talk już 11 czerwca.
A jeśli bardziej interesują Was warsztaty, sprawdźcie krakowskie Muzeum Etnograficzne, gdzie już 12 czerwca Eliza Proszczuk zaprasza na wspólne wyszywania obrusa. Kolektywne haftowanie to wstęp do stworzenia nowej siostrzanej wspólnoty.
Wpadnijcie też koniecznie na oprowadzanie po wystawie Miesiąca Fotografii w Krakowie Nie od razu zbudowano. Objęta patronatem KRAKERSA ekspozycja to przegląd dzieł artystów i artystek, którzy_re nie boją się społeczno-politycznego zaangażowania. Czasem surową, niekiedy brutalną, ale na pewno zmuszająca do dyskusji sztukę będziecie mogli poznać w ramach oprowadzania już 15 czerwca.
Więcej informacji znajdziecie tutaj.
Chodzę na wystawy, piszę o nich i je polecam. Z wykształcenia historyczka sztuki i fotografka, z zamiłowania kartomantka. Ezo tematy nie są mi obce. Lubię rozmawiać, szczególnie z kobietami i o kobietach. Jestem związana z Radiem Kapitał, gdzie współprowadzę "Tarotiadę" i mam swoje solowe pasmo "Czeczota".