Czytasz teraz
Czy muzyka elektroniczna zmienia świadomość? Wygląda na to, że tak
Muzyka

Czy muzyka elektroniczna zmienia świadomość? Wygląda na to, że tak

muzyka elektroniczna

Czas na nowe odkrycie. Okazuje się, że muzyka elektroniczna wpływa na czas reakcji ludzkiego mózgu oraz na stan naszej świadomości. Jak to się dzieje?

Muzyczny eksperyment

Najnowsze badania dotyczące zagadnienia muzyka elektroniczna a nasz mózg przeprowadziła Raquel Aparicio Terrés, badaczka z hiszpańskiego uniwersytetu. Terrés zastanawiała się, czy pod wpływem tego szerokiego gatunku następuje synchronizacja pomiędzy zewnętrznymi bodźcami rytmicznymi a pobudzeniem neuronów w mózgu. Wszystko wskazuje na to, że tak się dzieje.

Na potrzeby badań zrekrutowano 19 osób w wieku od 18 do 22 lat, których reakcje zostały poddane analizie. Eksperyment polegał na wysłuchaniu sześciu minutowych fragmentów piosenek w tempie 1,65 Hz, 2,25 Hz lub 2,85 Hz. Aktywność elektryczna mózgu zauważona podczas badania była rejestrowana przy pomocy elektroencefalografu (ECG). Po wysłuchaniu każdego z fragmentów uczestnicy wypełniali ankiety, w których pytani byli o stan świadomości lub poczucie jedności i odcieleśnienia. Wykonywano również ćwiczenia mające na celu zmierzenie stopnia skupienia i czasu reakcji.

Muzyka do biegania, czyli siedem elektronicznych płyt idealnych na trening

Muzyka elektroniczna: fascynujące wyniki badań

Wyniki badań są ekscytujące, ponieważ okazuje się, że niezależnie od tempa piosenek u każdego z uczestników występowała synchronizacja aktywności mózgu z rytmem muzyki. Jednak najbardziej wyraźna była podczas odsłuchu utworów nagranych w tempie 1,65 Hz. To właśnie wtedy uczestnicy wskazywali na największe poczucie jedności. Co prawda czas reakcji badanych osób był różny w zależności od tempa utworów, jednak nie miało to wpływu na skupienie i poczucie odcieleśnienia.

Zobacz również
Ol Dirty Bastard

Zarówno Raquel Aparicio Terrés, jak i jej współpracownicy uważają, że kontynuacja badań powinna polegać na zauważaniu powiązań pomiędzy synchronizacją rytmu, czasem reakcji i cechami indywidualnymi takimi jak przeszłe doświadczenia czy cechy osobowości. Autorzy publikacji wierzą, że tego rodzaju badania mogą być pomocne w opracowaniu technik terapeutycznych niezbędnych w przypadku śpiączki czy stanu wegetatywnego.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony