Czytasz
Domówka: 5 pytań do tęskno

Domówka: 5 pytań do tęskno

tęskno Joanna Longić Distorted Bilet Wsparcia Empik Going.

Siedzimy w domach, oglądamy filmy, seriale i czytamy książki. Dużo pracujemy w opcji zdalnej, a w wolnym czasie chętnie sięgamy po live streamy, koncerty prosto z czyjegoś pokoju, czy sesje jogi.

Postanowiliśmy, że w cyklu Domówka będziemy pytać artystów, ludzi kultury i kreatywnych o to, jak sobie radzą z obecną sytuacją, jak zmieniła ich tryb życia, w jaki sposób możemy okazywać wsparcie tym, których sytuacja zawodowa się pogorszyła. Kolejnym gościem naszego cyklu jest tęskno. Projekt aktualnie tworzony przez Joannę Longić to wyjątkowa mieszanka nostalgii i czułości. Niedawno premierę miał nowy teledysk tęskno Frajda, a dzisiaj, 17 kwietnia ukazała się najnowsza płyta wokalistki i kompozytorki.

Jak wygląda obecnie twój plan dnia?

Pierwsze jest śniadanie. Jak wychodzi nowy odcinek serialu, który oglądam to włączam sobie do kawy. Teraz bardzo czekam na zakończenie Devs, który reżyserował Alex Garland (Ex Machina, Anihilacja). Jeżeli nie ma niczego, co mnie interesuje, to siadam do odpisywania na maile – w związku z premierą płyty tęskno jest ich teraz sporo. Po południu idę na dłuższy spacer z psem. Wieczorem zabieram się za działania twórcze – czy to montaż materiałów video, czy pisanie nowych utworów. Najlepiej idzie mi po ciemku. Powiem szczerze, że ten plan dnia w izolacji wygląda podobnie do tego, według którego żyłam i pracowałam wcześniej – głównie z domu.

Jest jakieś zajęcie, na które wcześniej brakowało czasu, a teraz możesz się mu poświęcić?

Jest więcej czasu na wszystko, z drugiej strony, kiedy świat w pewnym sensie się zatrzymał, może być trudniej zorganizować swoją pracę i być zmobilizowaną. Trochę też mam taką pokusę, żeby pozwolić sobie na rozleniwienie się, ale całe szczęście te maile skutecznie zachęcają mnie do działania. Zauważyłam też, że im więcej biorę na siebie obowiązków, tym doba bardziej się wydłuża. To oczywiście złudzenie, ale to bardzo przyjemne uczucie, że nie tracę czasu tylko wykorzystuję go w pełni.

Czy siedzenie w domu wpływa w jakiś sposób na twoją kreatywność?

Najnowszą płytę stworzyłam właśnie siedząc w domu. Mówię oczywiście o kompozycji i aranżacji muzyki, pisaniu tekstów. Nagrałam też sama syntezatory. Wokal, kwintet smyczkowy, harfę i flet poprzeczny już zarejestrowaliśmy w przestrzennym studio S2 Polskiego Radia, które ma taką akustykę jak żaden dom. Na pewno zaczyna doskwierać mi izolacja i to rosnące poczucie samotności będzie odczuwalne w komponowanym teraz materiale. Na efekty musimy chwilę zaczekać, ale jeszcze na wiosnę, niedługo po premierze płyty, pojawi się moja tęskna interpretacja przepięknego utworu Adama Repuchy Zabierz mnie do morza, która powstała z okazji 100-lecia zaślubin Polski z morzem. Oryginał możecie kojarzyć z filmu Wszystkie nieprzespane noce, a jeśli nie, to koniecznie posłuchajcie.

Czy planujesz koncertowy stream live?

Planuję zagrać “online”. Podobno “online to nowe offline”. Zrobię to z zaskoczenia. Oczywiście z domu. Problemem jest moje rozstrojone pianino, chyba że będę grać tylko na tych klawiszach, które jeszcze trzymają właściwą wysokość dźwięków. To by mogło wyjść dość ciekawie. Mam też skrzypce, które całe szczęście potrafię nastroić sama, syntezatory i looper – domowa orkiestra.

W jaki sposób powinniśmy teraz wspierać artystów?

Na pewno można kupować ich płyty i wrzucać ulubioną twórczość na swoich profilach społecznościowych. Jeżeli mamy bilety na koncerty, które zostały odwołane to je zachować, nie zwracać. To naprawdę wiele by dla mnie osobiście znaczyło i byłoby ogromną pomocą w sytuacji, w której regularne koncertowanie może wrócić na jesień, a może dopiero w przyszłym roku. To jest ponad pół roku bez zarobku, wielu artystów może sobie po prostu nie pozwolić na zostanie przy/w tym zawodzie, co byłoby niewyobrażalnie ogromną stratą dla nas wszystkich. Bardzo zachęcam do zamawiania płyt online, zostaną dostarczone do Waszych domów. Pełne bezpieczeństwo i wygoda i oczywiście ogromne wsparcie dla tęskno.

tęskno Joanna Longić Distorted Bilet Wsparcia Empik Going.
Okładka nowej płyty tęskno, którą możecie kupić TUTAJ.

Sprawdź też
Flow Quebonafide

Pamiętajcie, że profilaktyka, higiena i przestrzeganie zasad w kontaktach międzyludzkich to teraz bardzo istotne sprawy. Poniżej przeklejamy Wam ważną informację:

– często i dokładnie myj ręce, używając mydła i wody

– kiedy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj usta i nos – najlepiej chusteczką lub rękawem

– zachowaj co najmniej 1.5 metra odległości od osób, które kaszlą i kichają

– unikaj skupisk ludzkich. Stosuj się do zaleceń i komunikatów dotyczących przeciwdziałania koronawirusowi

Jeśli masz objawy lub kontakt z osobą zakażoną, powiadom o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną pod numerem 800-190-590

Nie panikujcie, uważajcie!

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone