Czytasz
Wszyscy jesteśmy ogórkami! Oto najlepsze działania promocyjne Up To Date Festival

Wszyscy jesteśmy ogórkami! Oto najlepsze działania promocyjne Up To Date Festival

up to date festival

O pomysłach kolektywu zajmującego się białostockim festiwalem można napisać książkę. Postanowiliśmy jednak krócej przybliżyć wam kilka naszych ulubionych akcji Up To Date Festival.

Mistrzostwo w opowiadaniu historii

Mural z portretem Pani Eugenii

Wyślij pocztówkę do babci. Takie hasło witało gości X. edycji Up To Date Festival. Każdy uczestnik wydarzenia mógł wówczas wysłać bliskim kartkę z wizerunkiem Pani Eugenii. Co najlepsze, organizatorzy postanowili pójść krok dalej.

Na ścianie jednego z białostockich budynków pojawi się mural z wizerunkiem bohaterki akcji. Jest to ukłon w stronę pokolenia seniorów, którzy wchodzą na teren festiwalu całkowicie bezpłatnie. Całość została wyjaśniona w filmie umieszczonym na koncie UTDF w serwisie YouTube. A właśnie, kanał festiwalu to rzecz niesamowita. Z każdą edycją przybywa tam treści. Niektóre są poważne, inne wyraźnie puszczają oko w stronę widza. Powiedzcie, jaki inny festiwal mógłby namówić prof. Miodka do nagrania wypowiedzi na temat motto Pozdro Techno. Albo wrzucić wspólny numer Małpy, Zeusa i Bisza, którzy byli wtedy u szczytu popularności.

Odkryjemy tam też historię Elżbiety i Stanisława Chwicewskich, zwyczajnych białostoczan, a zarazem rodziców Cezarego Chwicewskiego, jednego z dyrektorów kreatywnych festiwalu. Cytując: Dlaczego biorę udział w tym filmie? Ponieważ kocham swojego synka, a on robi ten festiwal i mnie o to poprosił. Tak właśnie organizatorzy ogłosili darmowy wstęp dla osób powyżej 50. roku życia. A wszystko zostało powiedziane głosem nieodżałowanego Tomasza Knapika.

A czy wy macie już bilety na UTDF?

Warstwa wizualna na równi z muzyką

Instalacja artystyczna prezentowana w 2021 roku

Inną sprawą jest identyfikacja festiwalu. Nie ogranicza się ona do grafik, ogłoszeń artystów i plakatów. Jakie było zdziwienie mieszkańców stolicy Podlasia, kiedy w 2015 roku na rynku pojawił się niebieski Fiat 126p z napisem Pozdro Techno umieszczonym na karoserii. Poczciwy maluch stał się od tego czasu prawdziwym symbolem wydarzenia. Z biegiem lat stał się również częścią większych instalacji artystycznych.

Naszą ulubioną wersją jest ta z 2021 roku. Przymocowano do niej talerze satelitarne, obok ustawiono białe krzesła ogrodowe, a całość została umieszczona na podeście i pomalowana białą farbą. Genialnie kontrastowało to z ciemną przestrzenią Stadionu Miejskiego.

Filmów doczekały się również grafiki. W 2018 i 2019 roku mieliśmy okazję poznać proces twórczy Grzegorza Sołowińskiego, który był wówczas odpowiedzialny za identyfikację wizualną wydarzenia. Grafika na stronie internetowej, mimo że cyfrowa, została wyprodukowana w sposób całkowicie analogowy. Całość obejrzycie tutaj. Mogliśmy także wziąć na pamiątkę nawiązujące do kultury rave z lat 90. ulotki drukowane na niskiej jakości papierze. Klimatycznie, prawda?

Sprawdź też
Guzior nowy singiel

Co przynosi Up To Date Festival 2023?

Tegoroczna akcja włodarzy Up To Date Festival jest naprawdę wyjątkowa. Na szpitalu dziecięcym pojawił się nowy, jedyny w swoim rodzaju mural. Zastąpił on słońce, które miało już swoje lata i budziło bardziej politowanie, niż wprowadzało pozytywny nastrój. Co więcej, same dzieci, zapytane o poprzedni obraz, powiedziały, że zdecydowanie był on dla nich creepy. Jednak Dtekk i ekipa nie byliby sobą, gdyby nie zrobili czegoś więcej. Czegoś, co, przyznaję, wzrusza mnie niezwykle głęboko.

Organizatorzy festiwalu za pomocą audiobooków umieszczonych na swoim kanale ożywili postacie umieszczone na ścianie szpitala. Nie są to jednak zwykłe bajki dla dzieci. Można tam usłyszeć historię Liska Tadzika poruszającego się na wózku inwalidzkim czy Świnki Małgosi cierpiącej na chorobę nowotworową. Tak poważne choroby w wieku dziecięcym mogą spotykać się z niezrozumieniem rówieśników i prowadzić do ogromnego wykluczenia. Słuchając tych opowiadań, dzieci mogą się przekonać, że nie musi tak być!

Realny, długotrwały wpływ na lokalne społeczeństwo i zaangażowanie to zjawisko praktycznie niespotykane w kontekście niszowego, muzycznego festiwalu. Pomysłodawcy Up To Date Festival, chwała wam za to! Takie uśmiechy pamięta się całe życie.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone