Czytasz
Sztuczna inteligencja w akcji. Śledzi rzekome dzieła Moneta i Renoira

Sztuczna inteligencja w akcji. Śledzi rzekome dzieła Moneta i Renoira

Dzieła Moneta

Badania przeprowadzone przez ekspertów mówią jasno – na eBayu aż roi się od podróbek. Dzieła Moneta i Renoira są pod szczególną kontrolą.

Identyfikacja fałszywych obrazów

Sztuczna inteligencja nie jest tak zła, jak ją malują, a najnowsze odkrycia dotyczące aukcji na eBayu są tego najlepszym dowodem. Doktor Carina Popovici, specjalistka od uwierzytelniania dzieł sztuki, poinformowała, że dzięki wykorzystaniu AI wykryła 40 podrobionych obrazów.

Ponadto specjalistka przekonuje o swojej pewności dotyczącej tego, że to, co udało się jej odkryć, jest dopiero wierzchołkiem góry lodowej.

Sztuczna inteligencja przywróciła mu głos. Amerykański muzyk znów nagrywa

Dzieła Moneta: fałszywa sztuka sprzedawana za setki tysięcy

Wśród fotografii, które AI uznała za nieautentyczne, znalazła się podróbka obrazu Las ze strumieniem (1867) autorstwa Claude’a Moneta, za którą trzeba było zapłacić aż 599 tysięcy dolarów. Ponadto właściciel aukcji zapewniał o autentyczności dzieła i gwarantował, że jest to oryginalny obraz (olej na płótnie). Następny w kolejce był szkic Augusta Renoira (165 tysięcy dolarów). Aukcję usunięto po interwencji dziennikarzy Guardiana.

Sprawdź też
Miss AI

Mimo wyników badania eBay nie odnosi się do znalezionych podróbek i informuje, że w tym serwisie nie ma miejsca na fałszywe dzieła. W oświadczeniu przesłanym do mediów przedstawiciele firmy zapewnili, że sprzedaż podróbek jest surowo zabroniona oraz że serwis dokłada wszelkich starań, aby aukcje były autentyczne. Poinformowano również, że amerykańska platforma korzysta z usług sztucznej inteligencji, by wykrywać fałszerstwa. Wygląda jednak na to, że działania nie są skuteczne.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone