Czytasz
Działacze walczą o uratowanie samotnej Belli z centrum handlowego w Seulu

Działacze walczą o uratowanie samotnej Belli z centrum handlowego w Seulu

Seul wieloryb

Pięć lat po śmierci ostatniego towarzysza i obietnicy właściciela akwarium, że ją uwolni, Bella nadal tkwi w malutkim zbiorniku pośród sklepów.

Wieloryb zamieszkujący Seul, a dokładnie jedno z centrów handlowych, pływa samotnie po bardzo ograniczonej przestrzeni. Osoby działające na rzecz praw zwierząt apelują o jego uwolnienie.

Czytajcie więcej o inicjatywach prozwierzęcych tutaj!

Uwolnić Bellę

W sercu Seulu, pośród luksusowych sklepów u stóp szóstego najwyższego wieżowca na świecie, samotna białucha (rodzaj wieloryba) imieniem Bella pływa bez celu w małym zbiorniku, w którym jest uwięziona od dekady.

Jej sytuacja jest alarmująca, a działacze ścigają się z czasem, by uratować ją, zanim będzie za późno. Odnosząc się do właściciela akwarium, który nazywa się Lotte Group, Jo Yak-gol z grupy Hot Pink Dolphins powiedział: Minęło prawie pięć lat od czasu, kiedy powiedzieli, że ją uwolnią. Uruchomiono więc międzynarodową petycję dotyczącą zwierzęcia.

Seul i wieloryb

Historia Belli zaczęła się w 2013 roku, kiedy została schwytana w Oceanie Arktycznym u wybrzeży Rosji w wieku dwóch lat. Wraz z dwoma samcami białuch, Bello i Bellim, została sprzedana do akwarium mieszczącego się w wielkim centrum handlowym pod 555-metrową wieżą Lotte World Tower, należącą do jednego z największych konglomeratów w Korei Południowej.

Tragedia wydarzyła się w 2016 roku, kiedy Bello zmarł przedwcześnie w wieku pięciu lat (średnia długość życia na wolności to 35 do 50 lat), a następnie (w 2019 roku) odszedł 12-letni Belli.

Psychika białuchy

Publiczne oburzenie doprowadziło do obietnicy Lotte, że wkrótce po drugiej śmierci uwolnią Bellę. Tak się jednak nie stało chociażby z powodu pandemii COVID-19.

Kiedy Guardian odwiedził akwarium, Bellę na przemian kręciła się w kółko bez celu i dryfowała nieruchomo w swoim zbiorniku o pojemności 1224 ton. Białuchy mogą dorastać do pięciu i pół metra długości (18 stóp), ale zbiornik ma tylko 7 metrów głębokości. – Brakuje jej stymulacji i wykazuje oznaki choroby psychicznej – stwierdzono.

Dr Valeria Vergara, współdyrektorka programu badań nad waleniami w Raincoast Conservation Foundation, powiedziała, że białuchy są bardzo inteligentne i społeczne. –Współpracują ze sobą do tego stopnia, że pomagają sobie nawzajem w wychowywaniu młodych – dodała.

Mają długie życie i oczywiście bardzo skomplikowany system komunikacji – wspomniała biolog morska, która bada białuchy od ponad dwóch dekad, po czym dorzuciła, że trzymanie takich istot w niewoli jest po prostu nieetyczne.

Seul: wieloryb przestaje być towarem ozdobnym

Przemysł akwarystyczny kwitnie zarówno w Korei Południowej, jak i w innych częściach Azji. Akwarium Lotte w Seulu jest zaś jednym z największych w regionie (przyciąga miliony odwiedzających od momentu otwarcia w 2014 roku).

Sprawdź też
Taraje

W grudniu ubiegłego roku państwo zakazało kupowania wielorybów i delfinów do celów pokazowych. Jednak prawo nie działa wstecz, co oznacza, że zwierzęta już będące w niewoli (takie jak Bella) mogą w niej pozostać. Działacze wzywają Lotte do całkowitego zamknięcia ekspozycji w Seulu.

Bella jest jedną z pięciu białuch w niewoli we wspomnianym kraju. Poza nią jedna znajduje się w Aqua Planet Yeosu, a trzy inne w Geoje Sea World. Do niedawna ta ostatnia oferowała pakiety, w ramach których odwiedzający mogli płacić za przejażdżki na wielorybach. Tych praktyk jednak zakazano.

Jedyna etyczna opcja

Przeniesienie Belli do sanktuarium nad morzem jest według dr. Vergary jedyną etyczną opcją. Zabrano ją z naturalnego siedliska w tak młodym wieku, że nie mogłaby przetrwać w otwartym oceanie. Białuchy uczą się niezbędnych umiejętności, takich jak polowanie, migracja i komunikacja, od swoich grup społecznych.

W oświadczeniu Lotte World Aquarium poinformowało, że pracuje nad ochroną praw zwierząt i jest gotowe do wysłania białuchy w każdej chwili. Podano, że trwają rozmowy z komitetem składającym się z Ministerstwa Oceanów i Rybołówstwa, grup praw zwierząt oraz ekspertów od wielorybów w celu przeprowadzenia uwolnienia Belli na podstawie naukowego i praktycznego planu. Możliwe, że Bella trafi do sanktuarium na Islandii, w Norwegii lub w Kanadzie.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone