Czytasz
Elon Musk doczeka się filmowej biografii. Wyreżyseruje ją Darren Aronofsky

Elon Musk doczeka się filmowej biografii. Wyreżyseruje ją Darren Aronofsky

Niepoprawny wizjoner, jakiego potrzebował świat, a może zapatrzony w siebie skandalista? To, kim tak naprawdę jest CEO Tesli i SpaceX, spróbuje ustalić twórca Wieloryba i Czarnego łabędzia.

Niektórzy miliarderzy żyją w cieniu, nie dbając przesadnie o swój wizerunek. Weźmy takiego Tomasza Biernackiego, najbogatszego człowieka w Polsce. Właściciel świetnie prosperującej sieci Dino, której nowe dyskonty wyrastają jak grzyby po deszczu, pilnie strzeże swojej prywatności. Nie rozmawia z mediami – ma od tego rzeczników prasowych i cały dział komunikacji. Na próżno szukać jego służbowego adresu e-mail czy zdjęcia. Równie trudno ustalić, gdzie mieszka, co robi w wolnym czasie i czy dzieli się majątkiem z innymi ludźmi. Znane porzekadło mówi, że pieniądze lubią ciszę. W przypadku Biernackiego, będącego dziś w posiadaniu ok. 24 miliardów złotych, tkwią chyba w komorze bezodbiciowej.

Tu znalazłoby się zdjęcie Tomasza Biernackiego, ale zamiast tego – skrawek jego dyskontowego imperium

Elon Musk. Celebryta z grubym portfelem

Po drugiej stronie barykady stoją miliarderzy-celebryci. Do takich bez wątpienia zalicza się dyrektor generalny Tesli, OpenAI, SpaceX i platformy społecznościowej X, Elon Musk. Od szefa Dino różni go nie tylko majątek, który wynosi ok. 180 miliardów dolarów. Amerykanin zupełnie nie stoi w cieniu, wręcz przeciwnie – mocno ciągnie go do świateł reflektorów. Publicznie wypowiada się nie tylko na tematy, którymi zajmują się jego firmy. Poza snuciem planów dotyczących podróży kosmicznych, monetyzacji social mediów i połączenia mózgu z komputerem lubi szokować.

Elon Musk w 2018 roku / fot. The Royal Society / Wikipedia

DJ, komentator i prezenter w jednym

Biznesmen ochoczo dzieli się szczegółami ze swojego życia prywatnego. Jego ostatnią partnerką była wokalistka Grimes, z którą ma trójkę dzieci o osobliwych imionach X Æ A-12, Exa Dark Sideræl i Techno Mechanicus „Tau”. To ona zachęciła go do zaprezentowania światu swojej muzyki. W EDM-owym (niekoniecznie udanym) utworze Don’t Doubt Ur Vibe usłyszymy go wyśpiewującego autorski tekst, a to dopiero wierzchołek góry lodowej. Elon Musk palił też jointa w podcaście The Joe Rogan Experience, prowadził Saturday Night Live i zaliczył drobne epizody w licznych blockbusterach. Snuł teorie spiskowe dotyczące COVID-19, aktywnie promował inwestycje w kryptowaluty i mizdrzył się do rządu chińskiego. Jego działania, jak rozsyłanie automatycznych odpowiedzi z emotikoną kupy do dziennikarzy, bywają uznawane za infantylne.

Cały występ Elona Muska w programie Saturday Night Live wywołał wiele emocji

Historia na kartach biografii…

Jaka przyszłość czeka Muska? Czy w jego medialnej dezynwolturze tkwi klucz do sukcesu, a może jednak powinien trzymać język za zębami? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ale prób uporządkowania jego życiorysu nie brakuje. 22 listopada w Polsce ukaże się jego biografia pióra Waltera Isaacsona, autora bestsellerowych książek o Stevie Jobsie, Albercie Einsteinie i Benjaminie Franklinie. Pisarz przez dwa lata starał się dotrzymać kroku swojemu bohaterowi, jego rodzinie i współpracownikom. Wraz z nimi śledzi triumfy, porażki i zawahania przedsiębiorcy. Wraca także do dzieciństwa Amerykanina, gdy już wyróżniał się charyzmą i skłonnościami do autodestrukcyjnych zachowań.

Okładka książki Elon Musk Waltera Isaacsona

…i na dużym ekranie

Kilka dni temu okazało się, że w tym przypadku nie skończy się na książce. Choć kurz po amerykańskiej premierze biografii nie opadł na dobre, walka o pozyskanie praw do jej adaptacji trwała w najlepsze. Wyścig ostatecznie zwyciężyło A24 – cenione studio odpowiedzialne za sukcesy Wszystko wszędzie naraz, Nieoszlifowanych diamentów i Midsommar. W biały dzień. Wytwórnia zaprosiła do współpracy przy projekcie twórcę, z którym chwilę wcześniej dystrybuowała Wieloryba. Chodzi o Darrena Aronofsky’ego – jednego z najbardziej utytułowanych, ale i najbardziej kontrowersyjnych współczesnych reżyserów. W Hollywood pojawił się ćwierć wieku temu, debiutując psychologicznym Pi. Wyjątkowo chętnie sięga po wątki transcendentne (Źródło, Requiem dla snu), biblijne (Mother!, Noe. Wybrany przez Boga) i takie związane z przekraczaniem własnych granic (Czarny łabędź, Zapaśnik). Do ostatniej kategorii biografia biznesmena pasuje jak ulał.

Sprawdź też
Lulla La Polaca

Zwiastun filmu Wieloryb Darrena Aronofsky’ego

Elon Musk zdążył już szybko zaaprobować wybór reżysera. – Cieszę się, że to właśnie Darren się tym zajmie. Jest jednym z najlepszych – skwitował. Data premiery filmu pozostaje jeszcze nieznana.

Strajk w Hollywood wreszcie dobiegł końca. O co walczyli członkowie związku zawodowego SAG-ASTRA?

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone