Czytasz
Ephemera znów w Warszawie! Kto wystąpi na kolejnej edycji festiwalu?

Ephemera znów w Warszawie! Kto wystąpi na kolejnej edycji festiwalu?

Ephemera

Koncerty w nieoczywistych przestrzeniach, tańce, performensy, jedzenie i magia, a do tego zabawy z ogniem – i to dosłownie. Ephemera, czyli wydarzenie otwierające kulturalne lato w stolicy, ponownie nie zawiedzie.

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy pierwsze szczegóły dotyczące 22. edycji krakowskiego festiwalu Unsound. Organizatorzy zdradzili jego motyw przewodni, który będzie spajać program artystyczny i merytoryczny. Zaproszeni goście wspólnie zastanowią się nad tym, czym współcześnie jest noise. – To naturalna konsekwencja budowy naszego ciałamówią o hałasie kuratorzy, zwracając uwagę na to, że choć nader często powoduje dyskomfort, a nawet stanowi realne zagrożenie dla życia, trudno się od niego zdystansować. Właśnie dlatego niektórzy czynią z niego praktykę artystyczną.

Ta inicjatywa bez was nie będzie taka sama. Już teraz złapcie swoją wejściówkę!

Na długo w pamięci odbiorców

Unsound w tym roku odbędzie się w dniach 29 września – 6 października. Jako że do jego startu zostało jeszcze sporo czasu, warto zapoznać się z tym, co ma do zaoferowania Ephemera. Warszawski festiwal, który odbywa się już od czterech lat, w stosunkowo krótkim czasie zadomowił się na mapie stołecznych wydarzeń kulturalnych. Jego program nie ogranicza się tylko do wydarzeń muzycznych. Zawiera także wystawy, panele dyskusyjne, performensy orz interwencje w przestrzeni publicznej. Atrakcje – jakby wbrew nazwie imprezy – nie są efemeryczne, tylko na długo zostają w pamięci odbiorców.

Ephemera
W tegorocznej identyfikacji wizualnej Ephemery wykorzystano obraz Agaty Słowak / fot. materiały prasowe

Undergroundowy rap i medytacyjny folk

Do wiadomości właśnie podano większość muzycznego line-upu wydarzenia. Podobnie jak w poprzednich edycjach, tak i tym razem przyjdzie nam kursować po całej Warszawie. Ephemera rozpocznie się 5 czerwca od Zmierzchu w Królikarni, podczas którego wystąpią Adela Mede, Iztok Koren i Astrid Sonne. Po ich koncercie niezwykłe otoczenie Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego stanie się scenerią wegańskiej uczty i odsłonięcia totemu Dominiki Olszowy. Dzień później przeniesiemy się do Komuny Warszawa na Widma. Wieczór otworzy Zmora, czyli eksperymentalny performance Julii Plawgo. Zobaczymy także undergroundowego nowojorskiego rapera billy’ego woodsa i duet GERDA – autorów dopiero co wydanej płyty DIABEŁ.

Eksperymenty na Pradze

Sporą część artystów zobaczymy w nowej, nieudostępnianej wcześniej przestrzeni przy ul. Mińskiej 65. Czy ma szansę być odkryciem na miarę krakowskiego 89? Są na to spore szanse. 7 czerwca podczas Pożogi zagrają tam japoński Violent Magic Orchestra, Chuquimamani-Condori i duet Amnesia Scanner z premierowym audiowizualnym setem STROBE.RIP. Rodzimą scenę niezależną będą reprezentować za to Zaumne i 2K88, hip-hopowej publiczności znany także jako 1988. Ten drugi zapowie swoim występem nowy album SHAME, którym odsłania swoją słabość do nostalgicznych, dusznych beatów przełomu milenijnego.

Chuquimamani-Condori – DJ E (2023)

Ephemera 2024. Najpierw tańce, później odpoczynek

W tym samym miejscu nie zabraknie także okazji do tańczenia. W ramach Uroku usłyszymy Ramona Sucesso, Crystalmess, jul. ci i Monster. Dragana Bar będzie z kolei okazją do zobaczenia za deckami TAAHLIAH, nieprzewidywalnego ¥ØU$UK€ ¥UK1MAT$U, Juby w formule B2B z Leandrą oraz Monki. A kiedy już najdzie nas ochota na zejście z parkietu, chwilę oddechu zapewni kolejna odsłona lubianego cyklu W Brzask. W Królikarni – tej samej, gdzie rozpocznie się Ephemera – 9 czerwca przywitamy dzień wraz z Edką Jarząb, Svitlaną Nianio, Raphaelem Roginskim,  Indrė Jurgelevičiūtė i Torusem. Wszystko to zapowiada się ekscytująco, a przecież do ogłoszenia pozostał jeszcze program pozamuzycznych aktywności. Czekamy na nie z niecierpliwością!

Sprawdź też

@bestdjsets

PART 3 | Midnight Shift – ¥ØU$UK€ ¥UK1MAT$U | HÖR – Nov 19 / 2022 #dj #set #mixtape #rave

♬ original sound – Best DJ Sets
¥ØU$UK€ ¥UK1MAT$U w akcji

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone