Czytasz teraz
Festiwal Muzyka Pokoju – Muzyka Wiary niesie ważne przesłanie
Kultura

Festiwal Muzyka Pokoju – Muzyka Wiary niesie ważne przesłanie

W niestabilnych czasach warto szukać porozumienia ponad podziałami. Drogą do jego znalezienia mogą okazać się dźwięki, o czym przekonują organizatorzy festiwalu Muzyka Pokoju – Muzyka Wiary. 6. odsłona imprezy odbędzie się w dniach 20-25 października w Warszawie.

Do tej pory stołeczne wydarzenie mogliście kojarzyć jako Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju. Decyzja o zamianie kolejności w nazwie nie jest przypadkowa. Organizatorzy chcą nią wyrazić solidarność z ofiarami konfliktów zbrojnych, w tym tego toczącego się za naszą wschodnią granicą. – Rzeczywistość brutalnie pokazała nam, jak kruchą i deptaną wartością jest pokój. Przesuwając ten akcent, pragniemy jeszcze bardziej otworzyć festiwal na elementarną potrzebę człowieka – opowiadają. Za pośrednictwem poszczególnych wydarzeń spróbują jednocześnie odpowiedzieć na pytanie, czy kultura ma siłę, żeby zapobiegać wojnom.

W Zachęcie niedawno otworzyła się wystawa Marioli Przyjemskiej. Sprawdź, dlaczego warto ją zobaczyć!

Medytacja w ruchu

Podobnie jak w ubiegłych latach, tak i tym razem pierwsze skrzypce zagra tu sama muzyka. Wszystkie kompozycje odgrywane na Muzyce Pokoju – Muzyce Wiary zostały przygotowane specjalnie na zamówienie stołecznego Centrum Myśli im. Jana Pawła II. Oznacza to, że słuchacze zapoznają się z nimi przedpremierowo. 20 października wydarzenie zainauguruje Obadiah – wspólny utwór wiolonczelisty Tomasza Pokrzywińskiego i formacji Ensemble Labirhythm. Stanowi on nawiązanie do manuskryptu autorstwa żyjącego w XI wieku Obadiaha Neofity. Włoch zapisał w nim melodie ilustrujące starotestamentowe teksty za pomocą nieznanej wcześniej notacji muzycznej. Odświeżając jego pracę, artyści chcą ukazać, że kultura potrafi nie gasnąć nawet po upływie kilku wieków.

grafika zapowiadająca 6. edycję festiwalu Muzyka Pokoju – Muzyka Wiary

W niedzielę 23 października publiczność zagości w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Hashtag Ensemble wykona wtedy Bezczas, zaś smyczkowy Atom String Quartet Kwartety Tansmana. W drugiej z kompozycji nawiązania do tradycji żydowskiej zderzą się z rodzimym folklorem. Na dzień później, 24 października, zaplanowano premierę innego wielokulturowego projektu. Modlitwy wirujące odnoszą się do tańców wirujących derwiszy – zakonu muzułmańskiego powstałego w XIII wieku w Turcji. Znakiem rozpoznawczym jego przedstawicieli była medytacja w ruchu, która prowadziła do ekstatycznych stanów. Na jednej scenie hołd złożą im m.in. perkusista Hubert Zemler oraz kurdyjski śpiewak Marouf Majidi.

zapowiedź 6. edycji festiwalu Muzyka Pokoju – Muzyka Wiary

Wojenne pożegnania

Festiwal zakończy się zaś 25 października Ptakami smutku, ptakami chwały. Usłyszymy wtedy ukraińskie pieśni ludowe pochodzące z XVIII i XIX wieku. – To przede wszystkim historie o pożegnaniach i oczekiwaniach. O tragicznych losach i dramatycznych przeżyciach matek, żon i narzeczonych, o krukach – zwiastunach śmierci – oraz o ostatnich życzeniach ginących na wojnie mężczyzn – zapowiadają organizatorzy. Nietrudno doszukać się w tym programie nawiązań do inwazji Rosji na Ukrainę.

Zobacz również
Tyler the creator

W koncercie Ptaki smutku, ptaki chwały wezmą udział m.in. artystki z kwintetu Dziczka

Muzyka Pokoju – Muzyka Wiary zawrze też w tym roku filmowy akcent. 22 października w Kinotece odbędzie się pokaz wielokrotnie nagradzanego dramatu Matka apostołów Zazy Buadze. Jego tytułowa bohaterka, Sofija, szuka syna, który jako pilot przemierzał okupowane tereny Ukrainy. Jej odyseja po miejscach naznaczonych przez wojnę rozdziera serce i na długo zapada w pamięć. Równie prowokujące do myślenia mogą okazać się przygotowane przez organizatorów podcasty. Ich prowadzący próbują zdefiniować rolę muzyki we współczesnym świecie naznaczonym konfliktami i antagonizmami.

zwiastun filmu Matka apostołów / reż. Zaza Buadze

Więcej szczegółów dotyczących wydarzenia znajdziecie na jego oficjalnej stronie internetowej. Going. jest patronem medialnym festiwalu.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony