Czytasz
Festiwal Przemiany ogłasza program XI edycji i rusza na ratunek Ziemi

Festiwal Przemiany ogłasza program XI edycji i rusza na ratunek Ziemi

Organizatorzy Festiwalu Przemiany obiecują, że zamiast straszyć katastrofą klimatyczną, zamierzają skupić się na najskuteczniejszych sposobach jej uniknięcia. Jeśli los planety nie jest Wam obojętny, zajrzyjcie do CNK.

  • Festiwal Przemiany odbędzie się między 8 a 10 października w Centrum Nauki Kopernik
  • Udział w festiwalu jest darmowy
  • W programie znajdą się wykłady, warsztaty, dyskusje, filmy i muzyka
  • Wśród gości m. in. Naomi Oreskes, Guillaume Pitron i Valérie Masson-Delmotte
  • Na uczestników czeka szereg atrakcji w tym Wystawa Atomowa i doświadczenie VR

Klimatyczne spotkania

W książce „Upadek cywilizacji zachodniej” amerykańska historyczka nauki z Uniwersytetu Harvarda – prof. Naomi Oreskes spogląda na czasy nam współczesne z przyszłości, w której spełniły się już najczarniejsze prognozy naukowców. Co zrobić, żeby książka pozostała fikcją literacką, a nie rzeczywistą kroniką drogi do upadku? Zastanowimy się nad tym razem z autorką podczas wykładu otwarcia festiwalu.

Kolejny gość Festiwalu to Guillaume Pitron – dziennikarz i autor filmów dokumentalnych. Spotkanie z nim poświęcone będzie pozyskiwaniu i wykorzystywaniu surowców naturalnych, np. metali ziem rzadkich, jak neodym, lantan, skand.

Podczas paneli dyskusyjnych porozmawiamy o realnych możliwościach transformacji energetycznej oraz scenariuszach rodem z fantastyki naukowej. Zaprosimy także na warsztaty z pozytywnego protestu i spotkania „po godzinach” z ekspertami.

Wykładom i dyskusjom festiwalowym będzie towarzyszyła minigaleria dzieł sztuki, opatrzonych tematycznymi komentarzami.

Powiew optymizmu

Wyobraźmy sobie świat, w którym na dobre zagościły niskoemisyjne źródła energii, przyroda jest doceniana, wszyscy dbają o zdrowie i są bardziej świadomi środowiskowych kosztów globalnego handlu oraz technologii cyfrowych. Podczas Festiwalu będzie można przez chwilę znaleźć się w takiej rzeczywistości.

Pomogą w tym projekty, stworzone w ramach otwartego konkursu Centrum Nauki Kopernik i Austriackiego Forum Kultury. Sprawdzimy, jak zmieniłby się świat po ograniczeniu emisji CO2 i przekonamy się, ile powietrza dociera do nas wraz z przesyłkami ze sklepów internetowych. Poznamy także konsekwencje środowiskowe cyfryzacji i rewolucyjny trening w duchu gardenfit.

Gościć będziemy także wystawę atomową, stworzoną przez Fundację FORUM ATOMOWE. Wśród eksponatów znajdzie się model elektrowni jądrowej, piramida holograficzna czy makieta kasety paliwowej reaktora.

Prezentowane na Przemianach na Przemiany doświadczenia VR to nie tylko klasyczne symulacje, wykorzystujące technologię wirtualnej rzeczywistości. Towarzyszą im specjalne instalacje sensoryczne. Całość pozwala spojrzeć na zmiany klimatyczne i przyszłość Ziemi przez pryzmat poetyckich obrazów oraz fizycznych odczuć.

Jak zwykle na Przemianach nie zabraknie kina festiwalowego i kawiarni ze specjalnym, klimatycznym menu.

mat. organizatora

Sprawdź szczegółowy program

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone