Gen Z a oszczędzanie. Młodzi wolą wydawać pieniądze tu i teraz
Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach…
Z raportu opublikowanego przez amerykańską firmę Intuit wynika, że osoby urodzone między 1995 a 2012 rokiem przykładają mniejszą wagę do finansowego zabezpieczenia przyszłości. Poznajcie więcej wniosków z badania!
Intuit, czyli korporacja zajmująca się produkcją i rozwojem oprogramowania finansowego, przeprowadziła ankietę na grupie 3,5 tysiąca mieszkańców Kanady i Stanów Zjednoczonych. Dane zbierano w pierwszym tygodniu grudnia ubiegłego roku. Analityków szczególnie interesowały trzy aspekty dotyczące nastawienia gen Z względem finansów. Zastanawiali się, czy umieją swobodnie rozmawiać o zarobkach, czy traktują je niczym wstydliwe tabu. Ciekawiło ich także nastawienie młodych względem gospodarności i oszczędzania.
Streamingowy przekręt. Jak prać pieniądze za pomocą Spotify?
Work hard, play hard
Szczególnie ciekawe okazują się wnioski dotyczące ostatniej z kwestii. Pokolenie millenialsów, czyli ludzi urodzonych między 1981 a 1996 rokiem, jawi się jako znacznie bardziej zaangażowane w zdobywanie pieniędzy. Kapitalizm to dla nich naturalne środowisko, którym mocno się zachłysnęli. Hustle culture, jakiej hołdują, stawia na szybki rozwój zawodowy kosztem życia prywatnego. Przykłady girl bosses pokazują, że sukces mogą odnieść także kobiety, odważnie przebijając szklany sufit. Nie maleje także popularność ruchu FIRE (Financial Independence, Retire Early). Jego orędownicy maksymalizują dochody, jednocześnie drastycznie tnąc codzienne koszty. Podejmują też ryzykowne inwestycje – a wszystko po to, żeby pewnego dnia raz na zawsze pożegnać się z pracą i przedłużyć swoją emeryturę.
Opóźniona emerytura
Gen Z na tym samym polu nieco spuszcza z tonu. Wśród najważniejszych wyróżników swojego dobrobytu wylicza balans między pracą a życiem prywatnym, możliwość rozwoju własnych pasji oraz odwdzięczania się innym osobom, a także relacje romantyczne z innymi ludźmi. Podczas gdy baby boomerzy czy przedstawiciele pokolenia X częściej wspominali o zdrowiu fizycznym, oni stawiają wyżej samopoczucie psychiczne.
W odstawkę idą też same oszczędności. 73% młodych w wieku 18-25 lat uważa, że długoterminowe planowanie budżetu nie ma dziś większego sensu. Zbyt dużo niesprzyjających okoliczności może im pokrzyżować plany. Jednocześnie 2/3 respondentów stwierdziło, że prawdopodobnie nigdy nie przejdzie na emeryturę. Braku odpoczynku po wieloletnim stażu pracy nie postrzegają jednak negatywnie… przynajmniej na razie.
Wydawać tu i teraz
Tendencję przejawianą przez gen Z analitycy z Intuit określili mianem miękkiego oszczędzania, czyli soft saving. Młodzi nie bagatelizują zupełnie znaczenia akumulacji dodatkowych środków. Wiedzą, jak ustalić domowy budżet i kontrolować własne wydatki (66%), a 7 na 10 z nich dostrzega ważność inwestycji. Niektórzy postawią na nieruchomości albo złoto, inni – częściej niż ich rodzice albo dziadkowie – na kryptowaluty (48%). Wiedza dotycząca finansów nie zawsze idzie jednak w parze z dalszymi działaniami. 73% respondentów przyznaje wprost, że woli żyć pełną piersią z chudszym portfelem niż mieć mnóstwo oszczędności w banku. Pieniądze wykorzystają na rozwój hobby czy podróże. W końcu kiedyś założą rodzinę, tracąc wiele ze swojej spontaniczności i mobilności.
Z całym raportem możecie zapoznać się TU. Polecamy całą lekturę, zwłaszcza że sytuacja ekonomiczno-społeczna zmienia się z miesiąca na miesiąc i warto trzymać rękę na pulsie. Wkrótce nad Wisłą zacznie choćby obowiązywać unijna dyrektywa dotycząca jawności wynagrodzeń. Docelowo ma zniwelować tzw. gender gap, czyli różnice w płacach mężczyzn i kobiet.
Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach „newonce", „NOIZZ", „Czasopisma Ekrany", „Magazynu Kontakt", „Gazety Magnetofonowej" czy „Papaya.Rocks". Mieszka i pracuje w Warszawie.