Czytasz
Going. FOODIES: O przekąskach dla ciała i ducha – odwiedzamy kameralne kawiarnio-księgarnie

Going. FOODIES: O przekąskach dla ciała i ducha – odwiedzamy kameralne kawiarnio-księgarnie

fot. Adrien Aletti, źródło: Unsplash

Kameralne księgarnie są sekretną siłą rynku wydawniczego. Można w nich znaleźć literackie przysmaki, pozycje niszowe, selekcje książek zagranicznych czy publikacje archiwalne. To idealne miejsce na poszukiwania prezentów dla moli książkowych. Niektóre z nich oferują również kawę i różne przekąski na wynos lub na dowóz. To właśnie nim dedykujemy dzisiejszy odcinek Going. Omnomnom. 

Prześledziliśmy mapę Polski, by wybrać dla Was miejsca prowadzone z pasją, w których czas płynie jakby inaczej i w których strawa – zarówno ta dla ciała, jak i duchowa – wprawia w stan błogości. Nie możemy się doczekać, by znów rozsiąść się wygodnie w miękkich kawiarnianych fotelach.

Póki nie jest nam to dane, starajmy się wspierać nasze ulubione miejsca, Możemy to zrobić zarówno kupując u nich kawę czy ciastko, jak i ciekawą książkę na prezent – dla siebie lub dla bliskich. Przy okazji sprawdziliśmy, jaką publikacją byłaby każda z opisywanych przez nas kawiarni. Niektóre wybory mogą zadziwić!

Wrzenie Świata | Warszawa

źródło: Facebook kawiarni

Miejsce, w którym warto się zaszyć na długie godziny, gdzie zimą rozgrzewa napar imbirowy, a na półkach zawsze czają się ciekawostki. Oczywiście, w pandemii o takim spędzaniu czasu nie może być mowy, ale! syrop z kandyzowanym imbirem zabierzecie do domu na wynos, a do tego kawę lub drobne przekąski. 

Poproszeni o porównanie się do książki, wskazali Śmierć pięknych saren Oty Pavla. Cytując: To, zdaniem Mariusza Szczygła, najbardziej antydepresyjna książka świata i takie jest też Wrzenie. Jest w niej piękno życia, radość ze zwyczajności, ale i wojenna tragedia. Niemniej jak ją zamkniemy po przeczytaniu, czujemy, że to życie kochamy. Tak samo jest z Wrzeniem – mamy kawę słodką i gorzką, mamy literaturę non-fiction, o szczęściach i nieszczęściach świata. A gdy się od nas wyjdzie, to dopada taka myśl: jak fajnie, że istnieje świat i jest w nim takie miejsce!

Niestety, nakład tej magicznej pozycji jest aktualnie wyczerpany, ale na pociechę na półkach księgarni znajdziecie serię literatury czeskiej i inny tytuł tego autora. 

Massolit Books | Kraków

źródło: Facebook kawiarni

Dwie lokalizacje w Krakowie: klasyczna przy ul. Felicjanek 4 oraz nowoczesna przy ul. Józefa 25. Obie oferują sprzedaż napojów i wypieków na wynos oraz w dostawie. W czasie świątecznym można też zamawiać pozycje ze specjalnego menu. Jeśli szukacie pomysłu na prezent last minute, a boicie się, że Wasz wybór nie trafi w gust obdarowywanej osoby, świetną opcją są bony podarunkowe na dowolną kwotę (pamiętajcie, że działają tylko przy ul. Felicjanek!)

Gdyby Massolit miał być książką, byłaby to oczywiście Mistrz i Małgorzata Michaiła Bułhakowa, ponieważ to właśnie stamtąd pochodzi nazwa miejsca.

Big Book Cafe | Warszawa

źródło: Facebook kawiarni

Część kawiarniana to raj dla łasuchów. Codziennie nowe ciasta (w tym opcje wegańskie!). Do tego wege menu na słono – bajgle z tofucznicą albo pastą jajeczną, naleśniki, makarony, sałaty. Wszystko na wynos pakowane w biodegradowalne opakowania. No i oczywiście kawusia.

Jeśli Big Book Cafe miałaby zarekomendować jedną pozycję książkową ze swojej oferty, postawiła by na: Nomaland. W drodze za pracą Jessiki Bruder. Dlaczego? Przeczytajcie poniżej uzasadnienie od samych zainteresowanych:

To niesamowity reportaż o Ameryce odjeżdżającej daleko od swojego amerykańskiego snu. W USA powstało nowe współczesne plamię – emeryci, którzy żyją w camperach i przyczepach kempingowych, bo nie stać ich na dom. To oni pakują paczki w Amazonie, przewracają hamburgery na grillach na festynach i pilnują stacji benzynowych (…). Zamiast spokojnej starości dostali od życia wyzwanie, które pokonują z wyobraźnią i brawurą. Sezonowo spotykają się na piaskach Arizony i tam tworzą posthippisowskie wspólnoty późnego kapitalizmu. Ta książka to reportaż, ale czyta się ją jak powieść science-fiction o zupełnie  owym scenariuszu demograficznej przyszłości. Książka doczekała się już ekranizacji z Frances McDormand w roli głównej. Dopisujemy do listy lektur!

Sprawdź też

Kahawa | Poznań

źródło: Facebook kawiarni

Kawiarnia specialty, palarnia kawy i miejsce, w którym znajdziecie też mnóstwo świetnej literatury. W czasie pandemii na wynos możecie kupić wyłącznie kawę i książki – przytulne fotele i poduszki czekają na Was z utęsknieniem. Jeśli mieszkacie w Poznaniu, możecie skorzystać z dostawy tego samego dnia – tylko nie zaśpijcie z zamówieniem. W Waszych kubkach rozgoszczą wówczas ziarna z najlepszych plantacji – aktualna oferta zawiera kawę z Kamerunu, Kongo i Peru.

Jeśli chodzi o rekomendacje książkowe, Kahawa poleca pozycje Afrykańskie – powieści nigeryjskiej pisarki Chimamanda Ngozi Adiche, Bożą Strzałę Chinuy Achebe oraz Rybaków Chigozie Obiomy. Są one spisane w DNA tego miejsca, a pasja żywiona początkowo do kontynentu i jego literatury rozwinęła się w zamiłowanie do kawowych ziaren.

Między Słowami | Lublin

źródło: Facebook kawiarni

Lubelskie “Między Słowami” to odzwierciedleniem pasji swoich założycieli. Skrojone na spędzanie w nim rozkosznych długich godzin przy filiżance kawy bądź kieliszku wina – zarówno w sytuacjach towarzyskich – najlepiej prowadząc wówczas długie rozmowy o literaturze – jak i samotnie (może na huśtawce?). W czasie pandemii namiastką tego doświadczenia są kawa, herbata i czekolada na gorąco sprzedawane na wynos.

A dla zakochanych w Lublinie tak jak oni, właściciele polecają Książkę do pisania Lublin Wydawnictwa Austeria. Jak sami mówią: Poezja i proza o Lublinie przenika się ze zdjęciami miasta oraz pustymi stronami, które można zapełnić własną historią. Brzmi magicznie? Dla nas zdecydowanie!

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone