Czytasz teraz
Na HER Docs Forum zobaczycie świetne filmy dokumentalistek. Sprawdźcie, jakie!
Kultura

Na HER Docs Forum zobaczycie świetne filmy dokumentalistek. Sprawdźcie, jakie!

17 filmów, prawie 20 wydarzeń towarzyszących, pięć dni pełne wrażeń. Pierwsza edycja stołecznego wydarzenia promującego twórczość i kreatywność kobiet to coś, czego nie można przegapić.

Jeśli kojarzycie festiwal HER Docs, trafiliście pod właściwy adres. Za nową, tegoroczną odsłonę imprezy odpowiada ta sama ekipa, z którą przed trzema laty mieliśmy zresztą przyjemność rozmawiać na łamach Going. MORE. Jej założenia pozostają te same – nadal prym będzie tu wieść kino dokumentalne stworzone przez kobiety. Jest tylko jeden wyjątek – inicjatywę wzbogaca odtąd Forum, czyli program adresowany do przedstawicielek branży filmowej. – Gromadzone w różnych grupach, stowarzyszeniach i fundacjach, wciąż potrzebują platform do zabrania głosu, wymiany doświadczeń zawodowych i dzielenia się wiedzą dotyczącą ich pracy. Będąc członkiniami oficjalnych instytucji kultury, zauważają też, że język, którym te organizacje się posługują, zbyt rzadko uwzględnia kobiety, a produkując, reżyserując lub pisząc scenariusze do filmów, chcą tworzyć narracje, nad którymi mogą – i powinny móc – zachować kontrolę – deklarują organizatorki.

Grafika promująca HER Docs Forum / materiały prasowa

Co, gdzie, jak?

Tyle wstępu. HER Docs Forum, którego hasłem przewodnim jest zaangażowane spojrzenie (engaged gaze), odbędzie się w dniach 13-17 września w Warszawie. Wstęp na wydarzenia towarzyszące i seanse jest wolny, chociaż na te drugie należy się uprzednio zapisać. Po formularze zgłoszeniowe i więcej informacji zajrzyjcie na oficjalną stronę internetową festiwalu. Tymczasem zostawiamy was z siódemką dokumentów, które warto zapisać na swojej liście do obejrzenia. Nie pożałujecie!

Feminizm WTF

Reż. Katharina Mücksteinrwny

Kiedy i gdzie: 17.09., 18:00, Kinoteka

Na początek polecamy zapoznać się z feministycznym starter packiem. Uprzedzonych szybko uspokajamy: temu filmowi daleko do nudnych, usypiających wykładów. Katharinie Mückstein, jednej z najbardziej cenionych austriackich dokumentalistek, zależało na tym, żeby przedstawić historię ruchów kobiecych w atrakcyjny, przyciągający uwagę sposób. Faktycznie nie brakuje tu gadających głów. Głos zabierają biolodzy, socjolożki, politolodzy, aktywistki i badacze dyskryminacji rasowej. Ich wypowiedzi układają się jednak w wartką, spójną całość, którą uzupełnia ociekająca queerem i kampem choreografia. Półtorej godziny mija w mgnieniu oka.

Kadr z filmu Feminism WTF Kathariny Mücksteinrwny / materiały prasowe

HER Docs Forum: Żółty sufit

Reż. Isabel Coixet

Kiedy i gdzie: 17.09., 20:30, Kinoteka

Historie opisane w książce Wszyscy wiedzieli Karoliny Korwin-Piotrowskiej, doniesienia ze spektakli Krystiana Lupy albo reportaże z Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice to tylko wierzchołek góry lodowej. Przemoc w szkołach artystycznych, także na polu seksualnym, wciąż pozostaje palącym i zamiatanym pod dywan problemem. Często zdarza się ją nawet trywializować, uznając, że relacja między mistrzem a uczniami wymaga poświęceń. Żółty sufit sprzeciwia się takim przekonaniom i przypomina, że nie wolno ignorować żadnych przejawów nadużyć. Bohaterki dokumentu doznały ich, gdy były nastolatkami. Dziś sprawa się przedawniła, ale świadectwa dorosłych już Hiszpanek uwrażliwiają widzów na krzywdę.

Zwiastun filmu Żółty sufit Isabel Coixet

Położne

Reż. Snow Hnin Ei Hlaing

Kiedy i gdzie: 15.09., 15:30, Kinoteka

Rok temu tym filmem zachwyciła się publiczność festiwalu w Sundance, teraz przyszedł czas na polskich widzów. Położne śledzą losy Nyo Nyo, młodej muzułmanki uczącej się akuszerki u buddyjskiej położnej Hla. Choć zajmują się tym samym i im obydwu zależy na zdrowiu kobiet, na ich pozornie owocnej współpracy szybko pojawiają się pęknięcia. Bohaterki stoją po dwóch różnych stronach konfliktu w Mjanmie, który trwa nieprzerwanie od 1948 roku. Wyznawcy islamu muszą mierzyć się z narastającymi prześladowaniami ze strony oponentów. Czy w takich okolicznościach Nyo Nyo może wciąż trzymać się swoich przekonań? A może warto szukać szczęścia gdzie indziej? Dokument należy do tych produkcji, w których jednostki – często wbrew sobie – muszą skonfrontować się z niesprawiedliwym systemem.

Kadr z filmu Położne Snow Hnin Ei Hlaing / materiały prasowe

HER Docs Forum: 5 pór roku rewolucji

Reż. Lina

Kiedy i gdzie: 13.09., 19:00, Kinoteka

Deepfake, czyli technika generowania obrazów twarzy poprzez nakładanie na siebie istniejących fotografii, ma swoje ciemne strony. Zaciera granicę między prawdą a fałszem. Może kogoś zdyskredytować bądź wcisnąć w jego usta jawne kłamstwo. W przypadku 5 pór rewolucji narzędzie okazuje się jednak niezbędnym środkiem do zapewnienia anonimowości i idącego za nią bezpieczeństwa. Reżyserka dokumentu, Lina, jest niezależną aktywistką i dziennikarką. Aby uniknąć złapania przez władze Syrii, gdzie wciąż toczy się wojna domowa, przybiera różne tożsamości. Cały czas chce jednocześnie dokumentować okrucieństwo konfliktu zbrojnego. Robi to niezwykle przejmująco, operując impresjonistyczną, skłaniającą do refleksji formą.

W materiale promującym 5 pór roku rewolucji Lina również zachowuje anonimowość

Przesłuchanie

Reż. Lisa Gerig

Kiedy i gdzie: 16.09., 16:00, Kinoteka

Zobacz również

W jednej ze scen recenzowanego przez nas filmu Tori i Lokita braci Dardenne tytułowe rodzeństwo przygotowuje się do rozmowy starszej dziewczyny z urzędnikiem imigracyjnym. Bohaterka z pietyzmem uczy się na pamięć poszczególnych kwestii. Próbuje przewidzieć, jakie otrzyma pytania. Nie chce dać się zbić z tropu. W końcu od krótkiego spotkania zależy, czy będzie mogła legalnie przebywać w Belgii. Na powagę podobnych sytuacji w swoim debiutanckim dokumencie zwróciła uwagę Lisa Gerig. Reżyserka jednym prostym ruchem rozbraja jednak obowiązujący w nich schemat, odwracając role. W formalnym eksperymencie decydenci stają się petentami padającymi pod gradobiciem pytań. – System łatwo może obrócić się na niekorzyść dominującej grupy – prowokuje do myślenia twórczyni.

Kadr z filmu Przesłuchanie Lisy Gerig / materiały prasowe

HER Docs Forum: W poszukiwaniu zielonych miast

Reż. Manon Turina, François Marques 

Kiedy i gdzie: 14.09., 18:00, Kinoteka

Nie dla spalin, tak dla nieskoszonych trawników i ulicznych skwerów! Takie słowa z pewnością mogłyby się znaleźć na transparentach duetu Manon Turiny i François Marquesa, gdyby uczestniczyli w demonstracjach. Nie są jednak ani aktywistami, ani ekologami czy naukowcami. Sami nazywają się zatroskanymi mieszkańcami miast i z takim nastawieniem ruszyli w podróż po całym świecie. Chicago, Zurych, Paryż, Berlin, Meksyk – gdziekolwiek zawitają, szukają tam zielonych rozwiązań, dzięki którym życie w metropoliach mimo kryzysu klimatycznego nie będzie tak uciążliwe. Dla fanów Miasta szczęśliwego Charlesa Montgomery’ego czy Betonozy Jana Mencwela ich film jest pozycją obowiązkową.

Zwiastun filmu W poszukiwaniu zielonych miast Manon Turiny i François Marquesa

Pod osłoną nocy

Reż. Juliette de Marcillac

Kiedy i gdzie: 15.09., 19:00, Kinoteka

Podczas gdy polski internet bije się o prezentowaną właśnie w Wenecji Zieloną granicę Agnieszki Holland, HER Docs Forum pokaże inny film o podobnej tematyce. Akcja Pod osłoną nocy rozgrywa się we francuskiej części Alp – turystycznej, urzekającej widokami, zadbanej. Idylliczną atmosferę burzy nagły kontrast. Kilka kilometrów dalej grupa imigrantów walczy o przetrwanie i możliwość pozostania nad Sekwaną. Unika czujnych funkcjonariuszy, żyje w trybie stand-by. Portretując ich, De Marcillac świadomie dystansuje się od publicystycznego tonu. Skupia się bardziej na mikroekspresjach, emocjach i milczeniu. W końcu za każdym medialnie nagłośnionym zjawiskiem kryje się człowiek z krwi i kości.

Kadr z filmu Pod osłoną nocy Juliette de Marcillac / materiały prasowe

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony