Czytasz
Rap vs polityka. Dokument „Hip-hop i Biały Dom” wyjaśni relację kultury z władzą

Rap vs polityka. Dokument „Hip-hop i Biały Dom” wyjaśni relację kultury z władzą

Hip-hop i Biały Dom

Hip-hop i Biały Dom to tytuł serialu dokumentalnego, który będzie miał premierę w Stanach Zjednoczonych już w przyszłym tygodniu. Produkcja poruszy tematykę całej kultury HH w kontekście politycznym.

Zwiastun Hip-hop i Biały Dom jest już dostępny w sieci. Produkcję wyreżyserował Jesse Washington, absolwent Sundance University. Ma ona zawierać wywiady z Jayem Jeezy Jenkinsem, Commonem, YG, Dave’em Davey D Cookiem i wieloma innymi istotnymi postaciami świata hip-hopu.

Rap muzyką buntu

Rap czy w ogóle cała kultura hip-hop mają długą tradycję rzucania wyzwania opresyjnej władzy. W nadchodzącym filmie dokumentalnym Hulu, Hip-hop i Biały Dom, niesprawiedliwości wobec niebiałych twórców muzycznych mają zostać przeanalizowane w historycznym kontekście ruchów politycznych.

Washington dokumentował hip-hop od lat 80. Jego dorobek filmowy obejmuje na przykład Bearing Witness: A Portrait Of Darnella Frazier dla ESPN+ i March On Washington: Keepers Of The Dream dla Nat Geo. Innymi słowy, dokumenty o tematyce społecznej i politycznej nie są temu twórcy obce.

Jeezy na czele projektu

Raper z Atlanty, Jay Jeezy Jenkins, jest narratorem, a także producentem wykonawczym filmu wraz z Washingtonem. Piosenka Jeezy’ego My President ukazała się przed historycznymi wyborami prezydenta Baracka Obamy w 2008 roku. Utwór miał więc wówczas realny wpływ na nastroje polityczne. Ponadto na ekranie udzielą się takie postacie jak Common, YG, Curren$y, Dave Davey D Cook, Grandmaster Caz, Waka Flocka Flame, KRS-One, Roxanne Shante, Bun B, Bakari Kitwana i Farai Chideya oraz Chika. Wypowiadają się także politycy: członek Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, a także burmistrz Newark Ras J. Baraka.

Sprawdź też
Koncert Taco w Warszawie

Hip-hop i Biały Dom

Nie tylko historia

Poza kontekstem historycznym dokument ma poruszać również kwestię ogromnego wpływu kulturowego muzyki na amerykańską młodzież. Oprócz Jenkinsa i Washingtona Jason Aidoo i Dwayne Bray, osoby wysoko postawione w ESPN oraz Andscape, pełnią również rolę producentów wykonawczych. Hip-hop i Biały Dom ma zostać opublikowany w czterech częściach na Hulu, a pilot ruszy już 22 kwietnia.

Czytajcie więcej o newsach ze świata amerykańskiego hip-hopu tutaj!

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone