Czytasz teraz
Jak wyglądała stolica w latach 90.? Przekonasz się w Muzeum Warszawy
Newsy

Jak wyglądała stolica w latach 90.? Przekonasz się w Muzeum Warszawy

Transformacja ustrojowa na zawsze zmieniła oblicze polskich miast. Pojawiły się w nich pstrokate billboardy, wieżowce ociekające szkłem i uliczne stragany oferujące produkty, które dotychczas były schowane za żelazną kurtyną. Wystawa w Muzeum Warszawy ukaże, jak metamorfozy te wyglądały w samej stolicy.

30 lat temu, a dokładnie 17 czerwca 1992 roku, na rogu Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej doszło do historycznego wydarzenia. O 8 rano otwarto pierwszą w Polsce restaurację McDonald’s. Na uroczystym otwarciu lokalu pojawiły się znane osobistości, w tym trener piłkarski Kazimierz Górski, pisarka Agnieszka Osiecka oraz ówczesny minister pracy i polityki socjalnej, Jacek Kuroń. Tego dnia kuchnia wydała ponad 13 tysięcy zamówień. Mieszkańcy Warszawy byli gotowi odczekać wiele godzin w kolejce, żeby przekonać się, jak smakuje Zachód. Podawano pierwsze hamburgery, nuggetsy z kurczaka czy frytki.

Tak wyglądała pierwsza polska restauracja sieci McDonald’s. Dziś znajduje się kilkadziesiąt metrów dalej.

Wizualny miszmasz

Pojawienie się sieci McDonald’s nad Wisłą było bezprecedensowym momentem. Złote łuki górujące nad Świętokrzyską to bowiem jeden z wizualnych symboli transformacji ustrojowej. Gdy w 1989 roku upadła żelazna kurtyna, w Polsce zapanowała nowa rzeczywistość. Półki sklepowe wypełniły się niedostępnymi wcześniej produktami, a konsumpcja szalała. Na ulicach sprzedawano wszystko, co popadnie, w tym przedmioty sprowadzane z importu. W samej Warszawie jedną ze świątyń handlu był nieistniejący już Stadion Dziesięciolecia.

Lata 90. w stolicy to także okres wzmożonych niepokojów społecznych, które przeradzały się w manifestacje i protesty. W niektórych dzielnicach zapanowały bieda, narkomania i chaos. Przejście do nowego porządku nie wszystkim wyszło na dobre, czego skutki do dziś opisywane są w reportażach i filmach dokumentalnych.

garść migawek z Warszawy lat 90.

Stolica widziana przez obiektyw

Niektórzy z Was mogą znać te wydarzenia z autopsji. Dla innych, młodszych, są kompletnie obce, przez co momentami aż nierzeczywiste. Obu grupom polecamy wizytę w Muzeum Warszawy znajdującym się na Rynku Starego Miasta. 20 października otwiera się tam przekrojowa wystawa Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90. Jak zapowiadają sami organizatorzy, to przekrojowa dokumentacja czasu zmian, kontrastów i przełomów.

Zobacz również
Bambi koncerty

Na ekspozycję złoży się ponad tysiąc zdjęć i filmów z miasta stojącego w obliczu transformacji ustrojowej. Pojawiają się na nich jugokioski, wspomniane uliczne stragany, ale też wesołe miasteczko pod Pałacem Kultury i Nauki oraz robotnicy opalający się na pl. Konstytucji. Migawki z Warszawy uchwycili profesjonaliści i mieszkańcy nieobyci z aparatami. Wśród tych pierwszych figurują m.in. reżyserzy Krzysztof Kieślowski i Paweł Łoziński, fotografowie Tadeusz Rolke i Chris Niedenthal oraz artyści: Zofia Kulik i Paweł Althamer.

A po wystawie chodziliśmy do restauracji. Sprawdźcie jesienną odsłonę imprezy Restaurant Week

Kiedy odwiedzić Muzeum Warszawy?

Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90. rozpocznie się 20 października i potrwa do 19 lutego 2023 roku. Bilety w cenach 12 zł (normalny) i 7 zł (ulgowy) są dostępne w kasach placówki lub na jej oficjalnej stronie internetowej. Merytorycznym uzupełnieniem wystawy może okazać się wysłuchanie podcastu przygotowanego przez Kamila Bałuka. 10-odcinkowa seria reportera i dziennikarza opowie o przeobrażeniach, jakimi przed trzema dekadami uległa Warszawa.

grafika promująca wystawę Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony