Jeen-yuhs już obejrzane? Oto nowe dokumenty muzyczne, które zrobią ci wieczór
Nie mogę się zdecydować, co chcę robić w życiu, więc…
Wybraliśmy 5 nowych dokumentów muzycznych, które naprawdę robią robotę – tak jak jeen-yuhs
W ostatnim czasie serwisy streamingowe mocno obrodziły jakościowymi filmami dokumentalnych o muzykach. Nic dziwnego, że można było przeoczyć któregoś z nich – szczególnie, gdy właśnie wyszedł jeen-yuhs z Kanye Westem w roli głównej. Jak na razie można obejrzeć pierwszy odcinek opowiadający o samych początkach drogi na szczyt Ye, ale już wiemy, że ten serial będzie bił rekordy.
Ale nie samym Westem człowiek żyje. Szczególnie, gdy musi czekać na kolejne dwa odcinki trylogii jeen-yuhs (i nowy album). Przychodzimy więc z pomocą i proponujemy wam dokumenty muzyczne, które warto nadrobić w tym czasie. Te pozycje nie są po prostu laurkami na cześć gwiazd muzyki. Pokazują ich codzienne życie, problemy (również psychiczne) oraz relacje z bliskimi. Odsłaniają ludzką stronę tych, którzy czasem wydają się być ponad całym światem. A do tego mocno inspirują. Sprawdźcie!
No dobra, też bardzo czekaliśmy na jeen-yuhs
Billie Eilish: Świat lekko zamglony
Billie Eilish nagrywająca wokale na swój genialny debiut w sypialni brata w rodzinnym domu? Dokument z takim insightem w jej życie nie mógł się nie udać. Życie Billie w okresie tworzenia materiału na When We All Fall Asleep, Where Do We Go? jest wręcz przerażająco normalne – oczywiście pomijając same koncerty. A zatem, widzimy ją, gdy zapisuje sobie swoje teksty w zeszycie pełnym rysunków potworów (i penisów), chowa się w łóżku rodziców przed całym światem albo tańczy boso na podwórku przed domem – który wcale nie jest willą z trawą o kolorze prosto ze stadionu piłkarskiego, lecz po prostu zwykłym budynkiem na spokojnym, amerykańskim osiedlu z nieco bardziej pożółkłym trawnikiem. W tym wszystkim urzeka radykalna szczerości Billie mierzącej się z wcale nie tak nietypowymi lękami dla osób w jej wieku. Trzeba zobaczyć.
Gdzie obejrzeć: Apple TV +
Brian Wilson: Long Promised Road
Lubicie samochodowe wywiady Winiego? A co powiecie na taką formułę, tyle, że w słonecznej Kalifornii, z jednym z najbardziej utalentowanych i nietuzinkowych postaci w historii współczesnej muzyki? Chodzi o Briana Wilsona, ex-lidera zespołu The Beach Boys. Samochodowa przejażdżka, którą dziennikarz Jason Fine odbywa z 79-letnim Wilsonem po różnych istotnych miejscach z jego przeszłości okazuje się być równie ekscytująca, co przywołująca trudne wspomnienia.
Gdzie obejrzeć: Amazon Prime
Music Box. Woodstock ’99: pokój, miłość i agresja
Kiedy to, co ma być utopią, przeradza się w koszmar. Pierwszy odcinek cyklu Music Box to świetny dokument o amerykańskim festiwalu Woodstock odbywającym się w 1999 roku – w 30. rocznicę słynnego Woodstocku ’69. Oba wydarzenia miały jednak niewiele wspólnego poza nazwą. Zamiast hipisowskich ideałów – masowe omdlenia, przemoc seksualna i zamieszki, a to wszystko przy akompaniamencie najbardziej znanych zespołów rockowych na świecie. Jak do tego doszło? Film próbuje odpowiedzieć na to pytanie.
Gdzie obejrzeć: HBO GO
Quincy
Może nie aż tak nowy, bo z 2018 roku, ale jeśli go nie znacie – zdecydowanie warto nadrobić (sam dopiero ostatnio go odkryłem). Quincy Jones to kolejna, po Brianie Wilsonie, legenda, która nawet w podeszłym wieku żyje muzyką. Q mimo przekroczenia 80 lat wciąż bryluje różnych koncertach, wystąpieniach, galach i wszelkiego rodzaju spotkaniach towarzyskich. To właśnie w nich towarzyszymy słynnemu producentowi, wspominając zarazem jego niebywałe życie przy dźwiękach jazzu, funku czy jego muzyki filmowej. Quincy to po prostu chodząca charyzma , energia i niesłabnąca ciekawość życia. A dokument o nim, oprócz tego, że jest szalenie inspirujący, potrafi wycisnąć łzy. Fun fact: film został wyreżyserowany przez córkę Quincy’ego, Rashidę Jones – którą możecie znać m.in. z roli Karen w The Office.
Gdzie obejrzeć: Netflix
The Black Godfather
Jeśli seans Quincy’ego to dla was za mało, możecie zapuścić sobie The Black Godfather. Podobny klimat, podobne czasy, ci sami ludzie (Quincy również się w nim pojawia). To historia życia Clarence’a Avanta – ojca chrzestnego czarnej muzyki w USA, osoby, która prowadziła najważniejsze wytwórnie muzyczne, promowała nieznanych artystów i tworzyła z nich gwiazdy – choćby aktorów ze sportowców. A przede wszystkim, to niezwykle ważna postać dla społeczności afroamerykańskiej w USA. Clarence stał się jej ambasadorem w zdominowanej przez białych branży muzycznej. Był po prostu osobą, którą trzeba było znać – a dokument o nim również jest tego warty.
Gdzie obejrzeć: Netflix
Nie mogę się zdecydować, co chcę robić w życiu, więc piszę dla Going., robię muzyczkę jako IKARVS (@ikarvski), jestem modelem (@pomyslav) i dezynfekuję toksyczną męskość w Grupie Performatywnej Chłopaki.