Czytasz
JIMEK dokonał wyboru. Wiemy, która orkiestra zagra na Stadionie Śląskim!

JIMEK dokonał wyboru. Wiemy, która orkiestra zagra na Stadionie Śląskim!

JIMEK & GOŚCIE

JIMEK podjął kluczową decyzję dotyczącą instrumentalistów. Na scenie pojawi się z nim legendarna, ceniona na świecie orkiestra.

Pożegnanie z Bemowem

Pierwsza edycja przedsięwzięcia, które przedstawiło Polsce dokonania polskiego rapu, zapadła w pamięć odbiorcom nie tylko za sprawą licznych znakomitych artystów. Piorunujące wrażenie na zebranych zrobiła orkiestra JIMEK SYMPHONIXX, w skład której weszło 70 czołowych instrumentalistek i instrumentalistów.

Jeśli nie dotarliście na stołeczne wydarzenie, to i tak możecie usłyszeć, jak świetnie sobie poradzili. Odpalcie takie kawałki jak Ja mam to co ty (Wzgórze Ya-Pa 3 i Tede) oraz Normalnie o tej porze (Kaliber 44). Wciąż mało? Sprawdźcie jeszcze medley, który znajduje się tutaj, a my tymczasem przejdziemy dalej. A to dlatego, że Radzimir Dębski JIMEK postanowił znów spojrzeć na własne dzieje i na nowo nadać im odpowiednią rangę, raz jeszcze prezentując się na scenie z dobrze sobie znanymi gigantami muzyki.

Bilety na wydarzenie JIMEK & GOŚCIE – HISTORIA POLSKIEGO HIP-HOPU | Rozdział II znajdziecie tutaj!

Wielki powrót

– Mówiąc po rapowemu: wraca prawdziwy O.G. tego naszego nowego gatunku, właśnie ta narodowa orkiestra, od której cały ten symfoniczno-rapowy gatunek się wziął – komentuje nowe ogłoszenie JIMEK i nie ma w tych słowach nawet cienia przesady. Każdy, kto śledził rozwój tej działki artystycznej w naszym kraju, wie doskonale, że zasługi Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach są nie tyle niezaprzeczalne, ile kanoniczne.

Źródeł współpracy Dębskiego z NOSPR-em należy szukać w historii rapu, ale tego ze Stanów Zjednoczonych. Nagrana w 2015 roku w Sali Koncertowej w Katowicach muzyczna opowieść doczekała się poklasku na świecie oraz propsów od takich grup i postaci jak choćby Nicki Minaj czy Wu-Tang Clan. To ona dała asumpt innym, by zaczęli tworzyć w podobnym stylu. Później JIMEK i Orkiestra spotkali się choćby przy okazji festiwalu Solidarity of Arts (widowisko JIMEK+) czy pandemicznego koncertu noworocznego muzyki z Nieba o północy (doczekał się jednej z największych widowni w historii transmisji w polskim internecie).

Co do grania na żywo – w 2019 odbyło się wydarzenie związane z projektem JIMEK / Miuosh / NOSPR 2015, które zgromadziło 45 tysięcy słuchaczy. Nie mogą więc dziwić słowa Ewy Bogusz-Moore, Dyrektor naczelnej i programowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia:

– Ogromnie cieszy nas, że NOSPR ponownie połączy siły z JIMKIEM. Nasze poprzednie projekty cieszyły się tak wielką popularnością i zbierały tak wiele pozytywnych komentarzy osób ze skrajnie różnych środowisk, że musieliśmy do tej współpracy powrócić, by budować kolejne mosty. Nie mogło być inaczej!

Sprawdź też
ĆPAJ STAJL

Kto zagra w Chorzowie?

Gwoli przypomnienia: 16 września na Stadionie Śląskim w Chorzowie NOSPR pojawi się w towarzystwie Radzimira Dębskiego JIMKA, a także szerokiego i nieszablonowego grona zaproszonych twórczyń i twórców. Na tę chwilę tworzą je: Fenomen, Fisz, Grammatik, Kaliber 44, Molesta, Mor W.A., Natalia i Paulina Przybysz z Sistars, Onar, O.S.T.R., Otsochodzi, Paktofonika, Pezet, Płomień 81, Szczyl, Tede, Wzgórze Ya-Pa 3, Young Leosia & Bambi, a także Zdechły Osa.

Pamiętajcie też, że w kasach NOSPR będą do kupienia podpisane przez JIMKA bilety kolekcjonerskie!

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone