Czytasz
K-pop bez nominacji do Grammy 2024. Fani są bardzo zawiedzeni

K-pop bez nominacji do Grammy 2024. Fani są bardzo zawiedzeni

k-pop grammy 2024

Nominacje do nagród Grammy 2024 zostały ogłoszone, a k-pop po raz kolejny nie został doceniony. Mimo różnorodności stylów prezentowanych w zgłoszeniach próżno szukać koreańskiej reprezentacji.

Próby zdobycia nominacji

Grammy to najbardziej prestiżowe show muzyczne na świecie. W tym roku oczekiwania były wysokie, a różnorodność zgłoszeń z bogatego świata k-popu zdominowała scenę muzyczną. Nominacje pozostawiły fanów z uczuciem rozczarowania, gdy żadna z grup k-popowych nie zdobyła miejsca na liście.

Chociaż zespoły takie jak BTS, NewJeans, Stray Kids, Fifty Fifty i Tomorrow X Together (TXT) zgłosiły swoje dzieła, żaden z nich nie otrzymał nominacji. Nawet po tym, jak członkowie BTS indywidualnie zgłosili swoje solowe utwory w różnych kategoriach, decyzja Recording Academy kontynuowała tendencję, w której globalny wpływ k-popu jest uznawany, ale wydaje się, że nie jest akceptowany przez gremium.

PinkPantheress chciała być gwiazdą k-popu. Czemu jej nie wyszło?

Grammy 2024 a k-pop: BTS wytyczył szlaki

W 2021 grupa BTS, jako pierwsza i jedyna w świecie k-popu, zdobyła nominację. Dokładniej za utwór Dynamite, w kategorii Najlepsze popowe duo/grupa. W kolejnym roku Butter otrzymał nominację w tej samej kategorii, obok współpracy z Coldplay pod tytułem My Universe, i nominacji do Najlepszego teledysku za Yet to Come.

W tym roku – być może zachęceni pewnym sukcesem BTS – swoje zgłoszenia wysłały liczne przedsięwzięcia k-popowe: aespa, SEVENTEEN, Stray Kids, TOMORROW X TOGETHER, TWICE, NCT i FIFTY FIFTY. Wszyscy wrzucili swoje nazwiska do kategorii Najlepszego nowego artysty, Najlepszego teledysku, Piosenki roku i kategorii Pop/Duo Group Performance.

Sprawdź też
Snoop Dogg

Mimo że grupy k-popowe i soliści zgłosili się do ponad 40 kategorii, gatunek zignorowano. Dotyczy to również BTS, którzy składali swoje wnioski indywidualnie jako część swojego drugiego rozdziału, podczas gdy członkowie odbywają obowiązkową służbę wojskową w Korei Południowej. Oznacza to, że Akademia zignorowała single takie jak Like Crazy Jima, pierwszą piosenkę k-popowego solisty, która zdobyła pierwsze miejsce na liście Billboard Hot 100 oraz Seven Jung Kooka, który osiągnął ten sam sukces i był dość powszechny w radiu i na platformach streamingowych tego lata.

Odpuścił karierę w k-popie. „Zarabiam mniej, ale jestem szczęśliwszy”

Tekst: Natalia Kuczyńska

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone