Czytasz
Kanye West i „Vultures”. Kontrowersje wokół nowego utworu

Kanye West i „Vultures”. Kontrowersje wokół nowego utworu

Piosenka, w której gościnnie pojawiają się Ty Dolla $ign, Lil Durk i Bump J., jest już na platformach streamingowych. I wciąż jest o niej głośno.

Amerykański raper nie trzyma języka za zębami i wiadomo o tym nie od dziś. Sprzeciwiał się aborcji, powołując się na wolność słowa i szóste przykazanie z dekalogu. Sympatyzuje z prawicowymi i chrześcijańskimi radykałami, uderzał w kobiety plus size. W ubiegłym roku przeszedł jednak samego siebie, bezpardonowo epatując antysemicką postawą. Pojawił się na obiedzie u Donalda Trumpa w towarzystwie Nicka Funtesa, kontrowersyjnego nacjonalisty zablokowanego na YouTube za szerzenie dyskryminujących treści. W programie InfoWars prowadzonym przez Alexa Jonesa wyraził zaś swoje poparcie dla nazizmu. – Widzę dobre rzeczy w Hitlerze – przekonywał podczas dziwacznej trzygodzinnej rozmowy,, uważając, że przywódca Trzeciej Rzeszy był wizjonerem na miarę XX wieku. Według niego wynalazł m.in. autostrady i mikrofony.

Na Donalda Trumpa, który spotkał się na obiedzie z Kanye Westem i Nickiem Fuentesem, spadł deszcz krytyki.

Kanye West. Cancel culture czy zasłużony backlash?

Podobnych sytuacji było więcej. W zeszłym roku anonimowe źródła doniosły, że Kanye West wyrażał swój podziw dla Hitlera podczas tworzenia albumu The College Dropout i próbował wykorzystać strategie propagandowe inspirowane nazistami, aby zwiększyć swoją sławę. Chwilę przed rozmową u Jonesa pojawił się na prezentacji linii ubrań Yeezy w koszulce z napisem White Lives Matter. Na T-shircie widniała także podobizna św. Jana Pawła II. W grudniu na kilka miesięcy zablokowano zaś jego konto na Twitterze, gdy udostępnił grafikę przedstawiającą połączoną. swastykę i gwiazdę Dawida. Nie tylko popularna platforma społecznościowa szybko zareagowała na liczne kontrowersje. Kontrakty z raperem zerwały m.in. Def Jam Recordings, GAP, Adidas, Vogue i Balenciaga. The School of the Art Institute of Chicago odebrało mu przyznany wcześniej honorowy tytuł.

@hotnewhiphop

#KanyeWest explains his intention behind his “White Lives Matter” t-shirt on @cliquetv

♬ original sound – Hotnewhiphop
Kanye West usiłował wytłumaczyć w kilku wywiadach, dlaczego założył koszulkę z takim, a nie innym nadrukiem.

Kanye West. Miała być płyta, jest piosenka

Od tamtej pory Kanye West nie wydał żadnej nowej piosenki. W sierpniu spekulowano, że „pojawienie się jego kolejnego albumu jest nieuniknione”, ale plotki jak dotąd się nie potwierdziły. Do słuchaczy trafiło za to właśnie Vultures. Utwór, w którym gościnnie usłyszymy Ty Dolla $ign (panowie zapowiadali niedawno większy wspólny projekt), Lil Durk i Bump J., miał premierę piątek wieczorem na antenie rozgłośni radiowej WPWX Power 92 Chicago. Amerykanin zupełnie nie spokorniał i nadal nawija, co ślina przyniesie mu na język.

Sprawdź też
The Spark

Kanye West – Vultures (feat. Lil Durk, Ty Dolla $ign, Bump J)

Przykład? – Jak niby jestem antysemitą? Przed chwilą przeleciałem żydowską sukędeklaruje w jednym z wersów. Obrywa się jego byłemu menedżerowi, Scooterowi Braunowi. W Vultures padają również nawiązania do postaci amerykańskiego koszykarza Jimmy’ego Butlera, strzelaniny w Columbine High School i inwazji Rosji na Ukrainę. Czy będzie z tego większa awantura? Czas pokaże.

André 3000 wydał nową płytę. Uwaga: nie ma na niej hip-hopu!

Dotychczasową dyskografię Westa zamyka nieskończone demo Donda 2. Jego jedynym źródłem dystrybucji był odtwarzacz Stem Player wprowadzony do sprzedaży przez samego artystę.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone