Czytasz
Komu w drogę, temu 5 podcastów o podróżowaniu

Komu w drogę, temu 5 podcastów o podróżowaniu

Wiosenne prześwity błękitów nieba i słoneczne przebłyski prowokują myśli spontaniczne, by wsiąść do pociągu byle jakiego i oddalić się nieco,  nucąc “voyage, voyage”… Tylko jak, i gdzie? 

Przedstawiamy Wam wybór pięciu podcastów o podróżach – źródeł najlepszych informacji z pierwszej ręki i inspiracji. Inspiracji do tego, by – choćby jutro – wyruszyć w drogę z myślą Olgi Tokarczuk z książki „Bieguni”: “…jedynym sposobem przetrwania w takim rozciągniętym, linearnym czasie jest zachowanie dystansu i taniec. Prawdziwe życie odbywa  się w ruchu”.




1. Wolne ścieżki:

Wolne Ścieżki to podkast stworzony z intencją wolnego słuchania zgodnie z ideą slowlife. Marzeniem autorki – Martyny Wojtkowskiej – jest ululanie słuchaczy do snu. Niestety działa wprost przeciwnie i rozbudza tęsknoty o decyzjach vabank, nagłym pozostawieniu wszystkiego, co złe i poddaniu się prowadzeniu serca tam, gdzie trawa jest zawsze bardziej zielona. Całość tworzy 10 audycji, rozmów z osobami, które wybrały życie na swoich zasadach, w zgodzie z naturą. Z podcastu dowiecie się m.in jak karmi Sopatowiec – przyjazny dom w Beskidzie Sądeckim stworzony przez Gosię Kacner. Wyjątkowe i jedyne miejsce, gdzie można nabyć trudne do sklasyfikowania książki gospodyni, łączące przepisy, przemyślenia i coś jeszcze. 

Wolne Ścieżki to również dźwiękowe podróże. Oprócz opowieści ludzi, równie ważne są dźwięki natury, pochodzące z regionów, w których żyją bohaterowie odcinków.



2. Brzmienie Świata  z lotu Drozda

O swoim podcaście, Paweł Drozd, były dziennikarz Programu III Polskiego Radia pisze, że jest „światoczuły”. Przede wszystkim wrażliwa obserwacja, fokus na ciekawe osobowości i niesione przez nich historie przeplatane muzyką takie jak wizyta u buriackiego szamana Baira, która połączyła Monikę Mariotti i Aruna Milcarz i stała się wielką inspiracją do stworzenia spektaklu reporterskiego ”Szaman” wystawianego na deskach Teatru WARSawy, czy spotkanie z Darią i Miłoszem, którzy mimo i wbrew trwającej pandemii dojechali trzydziestoletnim kamperem do Gruzji, a wraz z nimi na 8 metrach kwadratowych żyją dwa koty i dwa psy.



3. Busem Przez Świat

Rozwijając wątek podróżowania kamperem, nie można nie wymienić polskich pionierów życia na czterech kołach – Oli i Karola Lewandowskich i niedawno narodzonej córki, Gai. Od 2009 roku odwiedzili ponad 60 państw na 5 kontynentach i przejechali ponad 500 tysięcy kilometrów. Para działa z rozmachem na różnych platformach społecznościowych, a ostatnio – zgodnie z trendem – zaczęli się dzielić swoją obszerna wiedzą również w formie podcastów. Marzy Ci się trip na Islandię, do Australii czy Gruzji w opcji niskobudżetowej? Warto posłuchać i uczyć się oszczędnego wybierania już na etapie planowania.

Sprawdź też



4. Dobra Podróż 

Przykład podcastu prowadzonego na dwa głosy przez Kasię i Kubę. Wyróżnia ich przyzwoity research i pogłębiona znajomość poruszanych tematów, z naciskiem na wiedzę historyczną i geopolityczną. Autorzy Dobrej Podróży swobodnie tłumaczą zjawiska z globtroterskiego światka, zaglądając pod powierzchnię i zdrapując warstwy turystycznego lukru. Jeśli nurtują Cię pytania o to, jak airbnb niszczy miasta, jak „Czarnobyl” zmienił Czarnobyl albo jak robić inne niż wszyscy foty z podróży –  po prostu nastaw uszy.



5. Na Zdalniaku:

Świeży podcast z dużym potencjałem. Kto z was nie miał przez chwile pomysłu, by swoje domowe biuro i pracowanie w piżamie z laptopem na kolanach zamienić na klikanie spod palmy z widokiem na ocean? Wojtek Zając, autor podcastu, 7 lat temu jako 24-letni chłopak podjął decyzje o wyprowadzce z Polski i do tej pory odwiedził ponad 50 krajów na 6 kontynentach, testując przeróżne tryby życia. W Na Zdalniaku znajdziemy rozmowy z podobnymi mu osobami – cyfrowymi nomadami i nomadkami, którzy realizują swoje różnorodne profesje (takie jak nauka języków obcych online, szkoła nurkowania, programowanie, czy prowadzenie domu w stylu coliving and coworking) w najróżniejszych lokalizacjach świata.


Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone