Czytasz
Konferencja Premiera: nowe obostrzenia a sektor kultury

Konferencja Premiera: nowe obostrzenia a sektor kultury

fot. Krystian Maj, źródło: KPRM

Dzisiaj, 4 listopada, odbyła się kolejna konferencja Premiera Mateusza Morawieckiego dot. restrykcji związanych ze wzrostem zachorowań na koronawirusa. Nowe obostrzenia uderzą m.in. w sektor kultury – od soboty, 7 listopada, zamknięte będą kina, teatry, galerie sztuki i muzea.

Niedawno Polska została objęta tzw. czerwoną strefą, co oznaczało wprowadzenie bardziej surowych restrykcji na terenie całego kraju. Nowe obostrzenia były ciosem m.in. dla branży gastronomicznej – dziś zamówić jedzenie możemy jedynie na dowóz lub w opcji odbioru osobistego. Listopadowa konferencja z udziałem Premiera oraz Ministra Zdrowia, Adama Niedzielskiego, nie pozostawia złudzeń – czekają nas kolejne ograniczenia w zakresie tzw. mobilności społecznej. Czy oznacza to, że wrócimy do stanu z połowy marca 2020?

W okresie napięć społecznych i trwających już od ponad tygodnia strajków, wśród opinii publicznej powracały głosy mówiące o widmie kolejnego lockdownu. W środę padł kolejny rekord – ponad 24 tysiące nowych dobowych zarażeń wirusem SARS-CoV-2 oraz 373 ofiary śmiertelne. Eksperci, politolodzy, dziennikarze dyskutowali na temat kolejnych, podejmowanych przez rząd kroków.

źródło: Twitter KPRM

Dopóki nie ma skutecznej szczepionki, to najlepszym lekiem na epidemię jest sposób znany od starożytności – czyli izolacja, ograniczenie kontaktów międzyludzkich – mowił jeszcze przed konferencją szef KPRM, Michał Dworczyk.

Czy czeka nas narodowa kwarantanna?

Restrykcje ogłoszone dzisiaj, a w życie wchodzące z dniem 7 listopada, w znacznym stopniu ograniczać będą kontakty międzyludzkie i przemieszczanie się. Nowe zasady będą obowiązywać przynajmniej do 29 listopada. Wśród nich znajdziemy obostrzenia związane z nauką, ale też i korzystaniem z szeroko rozumianych placówek sektora kultury.

W klasach I-III szkoły podstawowej od poniedziałku, 9 listopada, zostanie wprowadzona nauka zdalna. W galeriach handlowych będziemy mogli zrobić zakupy jedynie w sklepach spożywczych, farmaceutycznych, z asortymentem kosmetycznym oraz artykułami remontowo-budowlanymi i dla zwierząt. W dalszym ciągu otwarte pozostają zakłady usługowe. Wszyscy, którzy mogą, proszeni są o wykonywanie pracy w systemie zdalnym. Seniorom zaleca się zostanie w domach, jednocześnie apelując do ozdrowieńców o wolontariacką pomoc najstarszym. W kościołach będzie mogła przebywać 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. Hotele będą dostępne jedynie dla osób odbywających podróż służbową.

Sprawdź też
Porywacze ciał, plakat, Mike Bryan i Rob Biro

Obostrzenia nie pozostają bez wpływu na placówki kulturalne – od soboty nie będziemy już mogli pójść do kina czy do teatru. Zamknięte zostają muzea, galerie sztuki i domy kultury.

Nowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące od 7.11, źródło: Twitter KPRM

Premier jednocześnie zaznaczył, że jeśli dojdziemy do średniej ilości 70-75 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców, rząd będzie zmuszony wdrożyć tzw. narodową kwarantannę, która będzie wiązała się z całkowitym lockdownem. W praktyce oznaczać to będzie zamknięcie prawie wszystkich zakładów usługowych i w efekcie całkowite zamrożenie handlu stacjonarnego.

Copyright © Going. 2020 • Wszelkie prawa zastrzeżone