Ciężko jest nam wyobrazić sobie coś przyjemniejszego niż wieczór z herbatą i książką w ręku. W ostatnich dniach serwowaliśmy Wam wiele sposobów na sensowne spożytkowanie czasu w domu, przyszedł czas na literaturę.
Dobrych książek nigdy za wiele! Staramy się czytać regularnie i zachowywać balans pomiędzy nadrabianiem klasyki a byciem na bieżąco z nowościami. W poniższym zestawieniu wrzucamy Wam 5 książek, które trafiły w nasze ręce w tym roku – większość to świeżynki, ale znajdą się też pozycje, które w przeciągu kilku lat zyskały wyjątkowy status.
Pamiętajcie również, że Empik udostępnił swoją usługę Premium za darmo i to aż na 60 dni. Dzięki temu możecie mieć dostęp do 11 tysięcy ebooków i audiobooków, a także nie płacić za dostawę. Brzmi jak sensowna opcja!
Sally Rooney – Normalni Ludzie, wyd. W.A.B.
Irlandzka pisarka została już kilkukrotnie okrzyknięta Sallingerem pokolenia millenialsów i pewnie takich łatek zbierze jeszcze całkiem sporo. Normalni Ludzie to jej druga powieść i trzeba przyznać, że sukces, jaki osiągnęła, jest imponujący. Wystarczy wspomnieć, że Hulu wypuści w tym roku serial oparty na tej książce.
W skrócie, fabuła skupia się wokół dwóch dojrzewających nastolatków – Connell, który pochodzi z uprzywilejowanej rodziny i jest przebojowym chłopakiem oraz Marianne, której życie nie rozpieszcza w takim stopniu. Parę łączy nie tylko uczucie, ale i wyjątkowa więź, która sprawia, że spoglądają na świat w podobny sposób. Warto przeczytać Normalnych Ludzi dla prostego, niepretensjonalnego języka oraz dla naprawdę wciągającej i poruszającej historii.
Łukasz Lamża – Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze, Wydawnictwo Czarne
W ramach odpoczynku od literatury pięknej, dajcie sobie najnowszą książkę Łukasza Lamży. Uważajcie tylko, bo jest to rzecz tak wciągająca, że możecie skończyć ją w jeden wieczór. Przyznajemy, że mieliśmy apetyt na jeszcze więcej dziwacznych i absurdalnych historii, jakie przytacza w tej książce autor. Od płaskoziemców, po horrendalne dawki witaminy C, aż po hochsztaplerów biegających z „magicznymi” przedmiotami. Konrad Niewolski reaguje serduszkiem.
Dominika Słowik – Zimowla, wyd. Znak
Paszport Polityki, obecność we wszystkich liczących się rankingach najlepszych książek 2019 roku, zachwyty krytyków i czytelników, a wszystko to całkowicie zasłużone. Druga powieść Dominiki Słowik to wypad na małopolską prowincję, do zapyziałego miasteczka, gdzie spiski, objawienia, paranormalne zjawiska i letnie, beztroskie włóczęgi stają się kontrastem do zwyczajnej, codziennej egzystencji. Bardzo wiarygodnie skonstruowani bohaterowie i przefiltrowane przez solidną intrygę polskie przywary – zaufajcie nam, Zimowla to znakomicie spędzony czas.
Michael Diamond, Adam Horovitz – Beastie Boys Book, wyd. Spiegel & Grau
Nie jesteśmy wielkimi fanami muzyki Beastie Boys, ale sympatia i szacunek, jakimi darzymy tych ziomków sięgają maksymalnego poziomu. Jeśli nie kumacie białego rapu, jeśli nie jest to do końca Wasze poczucie humoru – nie przejmujcie się, bo Beastie Boys Book to po prostu doskonale napisana książka. Pełna anegdot, szczeniackich przygód, zaskakujących historii, insajderskich opowieści i co najważniejsze, opowiedziana z bezpośredniej perspektywy dwóch żyjących członków zespołu – Mike’a D i Ad-Rocka. Do tego dochodzą super foty, a jeśli uda Wam się dorwać audiobooka, to wiedzcie, że w tej wersji pojawiają się głosy takich tuzów, jak m.in. Steve Buscemi, Talib Kweli, Spike Jonze, Chloe Sevigny czy Ben Stiller.
Simon Kuper, Stefan Szymański – Futbonomia, wyd. SQN
W czasach, kiedy przymusową przerwę mają niemalże wszystkie ważne rozgrywki piłkarskie na świecie, kiedy zawieszono Ligę Mistrzów i kiedy przełożono Euro na przyszły rok, warto zasięgnąć nieco eksperckiej wiedzy na temat tego pięknego sportu. A wydana pierwotnie w 2009 roku i kilkukrotnie apdejtowana Futbonomia jest jedną z najprzystępniejszych i jednocześnie napakowanych statystykami, danymi i konkretną wiedzą sportowych książek, jakie ukazały się kiedykolwiek na rynku. A jako że w 2019 ponownie wydało ją Sine Qua Non, tym bardziej warto sięgnąć po to piłkarskie kompendium.
Pamiętajcie, że profilaktyka, higiena i przestrzeganie zasad w kontaktach międzyludzkich to teraz bardzo istotne sprawy. Poniżej przeklejamy Wam (z zaprzyjaźnionego portalu newonce) ważną informację:
– często i dokładnie myj ręce, używając mydła i wody
– kiedy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj usta i nos – najlepiej chusteczką lub rękawem.
– zachowaj co najmniej 1 metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.
– unikaj dużych zgromadzeń i skupisk ludzkich. Stosuj się do zaleceń i komunikatów dotyczących przeciwdziałania koronawirusowi
Jeśli masz objawy lub kontakt z osobą zakażoną, powiadom o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną pod numerem 800-190-590.
Nie panikujcie, uważajcie!