Czytasz teraz
#16 Kultura w domu: Kwiat Jabłoni w ogniu pytań, Selfisz online i premiera w Nowym Teatrze
Polecamy

#16 Kultura w domu: Kwiat Jabłoni w ogniu pytań, Selfisz online i premiera w Nowym Teatrze

Kwiat Jabłoni, fot. Robert Ryncarz, mat. promocyjne

Spotkanie z Kwiatem Jabłoni, internetowy powrót Selfisz i kolejny stream dla Pogłosu. Do tego premiera w Nowym Teatrze i inauguracja nowej platformy promującej muzykę elektroniczną. Jest w czym wybierać! A to wszystko online, bez wychodzenia z domu.

Od początku lutego możemy już chodzić do galerii i muzeów. Teatry, kina i kluby nadal pozostają jednak zamknięte. W trosce o Wasze bezpieczeństwo wiele placówek decyduje się na działania online. My skwapliwie korzystamy z możliwości uczestniczenia w eventach z poziomu ulubionego fotela czy kanapy. Sprawdźcie nasz cotygodniowy przewodnik po kulturze w sieci.

2.02 | Premiera online: Kwiat Jabłoni – spotkanie

Z okazji premiery albumu Mogło być nic spotkamy się z duetem Kwiat Jabłoni. Kasia i Jacek Sienkiewiczowie odpowiedzą na pytania dziennikarki muzycznej Agnieszki Szydłowskiej oraz internautów – można je zadawać poprzez komentarze pod streamem. 

Płyta stanowi kontynuację nagrań znanych z Niemożliwe, który szturmem podbił serca słuchaczy, powlekając się platyną. Autorskie kompozycje młodych artystów urzekają słuchaczy emocjonalną dojrzałością tekstów, bezpretensjonalnymi kompozycjami i brzmieniem, które łączy w sobie żywe instrumenty z harmonią wokali. To zanurzenie w świat delikatności, które pozwala słuchaczom zapomnieć o troskach codzienności – na tyle skuteczne, że singiel Dziś późno pójdę spać od marca 2018 roku streamowali aż 25 milionów razy. 

Transmisja będzie dostępna na Facebook.com/empikcom. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy. [JG] 

3.02 | Selfisz Benefit z Kuchnią Konfliktu

mat. promocyjne

Kojarzycie Selfisz? Jeszcze rok temu w każdą środę ADA (Aktywny Dom Alternatywny) przy Puławskiej gościła masę zajawkowiczów, którzy przychodzili tam wykonać customowe t-shirty ze specjalnie przygotowanymi wcześniej grafikami. W inicjatywę zaangażowane były wytwórnie, miejskie inicjatywy i didżejskie ekipy – tym razem czas na Kuchnię Konfliktu. To niezwykle istotne miejsce na mapie Warszawy, które od lat pomaga uchodźcom i uchodźczyniom chociażby w znalezieniu pracy, mieszkania czy wszelkich indywidualnych sprawach życiowych i trudnościach, jakie napotykają w nowym dla nich środowisku. Tym razem połowa kwoty zebranej podczas sprzedaży koszulek z grafiką Zofki Kofty zostanie przeznaczona na pomoc uchodźcom_czyniom, którzy w wyniku pandemii utracili źródło utrzymania. Druga połowa przekazana będzie na bieżącą działalność fundacji. Warto pomagać! [IK]

6.02 | Jah Love Soundsystem: support for Pogłos – impreza

Jah Love Soundsystem wkracza na internetową scenę, by rozjaśnić światłem miłości wszystkie ciemne zakamarki Waszej egzystencji. Mało tego! Ten szczytny cel został upgrejdowany: wsłuchując się w dubowe dźwięki możecie pomóc tym, którzy dawali artystom przestrzeń do wyrażania siebie i kreowania barwniejszej rzeczywistości. Taką przestrzenią niewątpliwie jest Spółdzielnia Socjalna „Pogłos”, która jak większość kulturalnych placówek, przeżywa obecnie trudniejsze chwile. Dołączcie swój miłosny promyk i dajcie się wymasować dubowym kompozycjom w tej szlachetnej intencji. Dla tych, którzy potrzebują małej zachęty pojawił się nawet konkurs. Do zgarnięcia jest limitowana 7” (do 50 sztuk) z nowym materiałem Groove du Rove nagranym w udziałem Guru Pope.Informacje dotyczące wpłat na zbiórkę znajdziecie w opisie wydarzenia. Po szczegóły dotyczące płytkowego konkursu wskakujcie na Facebookowy fanpage Jah Love Soundsystem. [KK]

6-7.02 | EOS-01 – impreza

Do świata internetowych platform udostępniających muzyczne dokonania dołącza EOS. Inicjatywa skupia swoją działalność na rozwijaniu radia i labelu, które mają za zadanie promować mniej popularną muzykę elektroniczną. W dalszej perspektywie, ekipa EOS planuje również otworzyć fizyczną siedzibę we Frankfurcie – pomóc w tym ma przewidziana w przyszłości zbiórka środków. Jeśli chcecie na bieżąco śledzić ich poczynania zapiszcie się do newslettera.

W najbliższy weekend nastąpi wielka inauguracja przedsięwzięcia w postaci streamingu. Zaproszeni artyści, w tym: Aurora Halal, Ben UFO, Vladimir Ivkovic, Jasmine Infiniti czy Skee Mask zaprezentują ekskluzywne mixy i występy live, które zostaną następnie zarchiwizowane i umieszczone na oficjalnej stronie internetowej Radia EOS. Specjalny stream rozpocznie się w sobotę o godzinie 12 i potrwa aż dwa dni. To z pewnością jeden z najciekawszych internetowych eventów zrzeszających największe nazwiska niezależnej sceny elektronicznej. [PW]

6.02 | Streng/Włodarski w Muzeum Sztuki Współczesnej – oprowadzanie

Zobacz również

Urodził się jako Henryk Streng, umarł jako Marek Włodarski – czytamy w opisie wydarzenia. Piotr Słodkowski oprowadza po wystawie „Henryk Streng/Marek Włodarski i modernizm żydowsko–polski”. Streng był postacią usytuowaną pomiędzy Paryżem a Lwowem, pomiędzy tradycją francuskiej abstrakcji a wielokulturowością ukraińskiego miasta. Doświadczył nazizmu i stalinizmu, co nie przeszkodziło mu w „stylistycznym romansie” z socrealizmem, który w jego wydaniu zdecydowanie odbiegał od topornych, propagandowych wzorców. Jako ofiara Holokaustu stał się świadkiem realnej zagłady, która majaczy w jego pozornie nierealnych kompozycjach. Biografia Strenga i jego dzieła stają się wziernikiem, przez który możemy dotrzeć do skomplikowanych historii twórców i twórczyń z Europy Środkowo-Wschodniej w czasach przed i po II Wojnie Światowej. To nie tylko historyczno-sztuczna archeologia, ale również socjologiczna analiza kulturowych wpływów i politycznych zawirowań, które ostatecznie wpłynęły na stylistyczne zmiany w obrazowaniu.

Jak zapowiada jej kurator, Piotr Słodkowski: Nawiązując do sztuki Strenga/Włodarskiego oraz pokrewnych mu artystów chcę ukazać przenikanie się trzech fascynujących zjawisk: modernizmu, sztuki zaangażowanej, która chciała zmieniać świat, oraz polsko-żydowskiej lub żydowsko-polskiej tożsamości kulturowej.

7.02 | Wstyd – teatr

Zdjęcie na plakacie do Wstydu jest autorstwa Anety Grzeszykowskiej, mat. promocyjne

W najbliższą niedzielę warszawski Nowy Teatr zaprasza na premierowy pokaz spektaklu Wstydu. To ostatnia część teatralnego tryptyku Małgorzaty Wdowik poświęconego emocjom. W jego skład wchodzą również zrealizowany w TR Warszawa Strach i wystawiony przez Teatr Powszechny Gniew. Po drugim spektaklu skupiającym się na męskim gniewie, tym razem poznamy opowieść o trzech pokoleniach kobiet, które mierzą się z pytaniami o dziedziczność wstydu oraz to, jak zapisuje się on w kobiecym ciele. Jak podkreśla reżyserka w jednym z wywiadów, wstyd to „w sumie najtrudniejsza emocja z tych wszystkich trzech”. W spektaklu Wdowik osobista historia bohaterek staje się punktem wyjścia do rozważań nad funkcją wstydu jako narzędziem budowania nierówności społecznych. Intymne rodzinne relacje w spektaklu przedstawione zostały przez dokumentalistkę Agatę Baumgart, która od lat bada relacje matek i córek. Premiera Wstydu odbędzie się na platformie vod.nowyteatr.org 7 lutego o godzinie 19.00. [KP]

8-9.02 | Instytut Dźwięku – warsztat

Instytut przez lata urósł do miana prawdziwej instytucji muzyki elektronicznej. Od 2000 roku organizowane były imprezy w warszawskim Instytucie Wysokich Napięć do czasu przemiany w Instytut Festival Music & Art, który przeniósł się do niesamowitej Twierdzy Modlin. Teraz Instytut odpala kolejną gałąź swojej działalności – Instytut Dźwięku, którego celem jest edukowanie z zakresu produkcji muzyki elektronicznej. Jak pisze sam organizator, zajęcia pozwalają słuchaczom na skuteczne przyswojenie najważniejszych zagadnień z zakresu produkcji muzyki, syntezy dźwięku, sound designu, miksu i masteringu. Jeśli myślisz, że chciałbyś zacząć przygodę z tworzeniem muzyki, to Instytut Dźwięku jest świetnym początkiem. Podczas zajęć zgłębisz też sztukę didżeingu, dowiesz się, jak odpowiednio używać programu Ableton Live i poznasz tajniki produkcji, jakich trudno nauczyć się samemu w domowym zaciszu. Przedsmak tego, jaką wiedzę możecie posiąść w Instytucie Dźwięku dadzą Wam darmowe warsztaty w formule online. Część pierwszą poprowadzi Manoid, który na łamach Going. MORE przedstawił swój poradnik produkcji muzycznej. Tym razem opowie o kreatywnym wykorzystaniu programu Ableton Live i przyspieszeniu pracy na nim. Dzień później, w drugiej części Piotr Figiel podpowie, jakich darmowych narzędzi używać, żeby odpowiednio zmasterować swoje utwory. [DL]

Wydarzenia wybierali dla Was i opisywali: Jagoda Gawliczek, Kosma Kowalczyk, Igor Kozak, Dymitr Liziniewicz, Kacper Pliżga i Patryk Wojciechowski. 

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony