Czytasz teraz
„Życie smutne też jest wesołe” – bardzo kulturalna Majówka w Sokołowsku
Newsy

„Życie smutne też jest wesołe” – bardzo kulturalna Majówka w Sokołowsku

Zespół Malediwy, mat. promocyjne

Choć powszechnie wiadomo, że klient w krawacie jest mniej awanturujący się, tu krawaty wymagane nie będą. Od 1 do 3 maja zapraszamy Was do urokliwego górskiego kurortu na terapię sporą dawką kultury. W programie m.in. koncerty, słuchowiska muzyczne, projekcje, spotkania, wystawy i targi niezależnych wydawców.

Jeśli uważacie się za „sympatyków wysokojakościowej rekreacji”, to w maju zdecydowanie musicie ruszyć w kierunku Dolnego Śląska. Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ, Mózg Foundation oraz mieszkańcy Sokołowska zapraszają na Kulturalną Majówkę. Podczas spotkania zaplanowano również uroczyste otwarcie nowej księgarni, kawiarni oraz przestrzeni coworkingowej “Czarodziejska Góra”, znajdującej się w kultowym budynku kinoteatru “Zdrowie”.

Jednym z głównych bodźców do zorganizowania wydarzenia jest bezprecedensowa akcja związana z bydgoskim klubem MÓZG. 13 marca tego roku sprzed klubu zniknęła instalacja MAKE ART NOT WAR. Ale nie martwcie się – to nie koniec interwencji w przestrzeń publiczną. Postawiony przed klubem w 2016 roku napis wyruszy bowiem w podróż po Polsce. Pierwszym przystankiem będzie Sokołowsko. Na początek Majówki przewidziane zostały specjalne działania inaugurujące trasę instalacji, w tym m.in. slam poetycki, w którym hasło MAKE ART NOT WAR stanie się motywem przewodnim.

W części koncertowej usłyszymy m.in. zespół MALEDIWY. Niech Was nie zwiedzie egzotyczna nazwa – formacja, w której skład wchodzą Marek Pospieszalski i Qba Janicki bynajmniej nie zagra soundtracku pod wizytę w luksusowym hotelu. Ich utwór Słońce to raczej parząca niczym ukrop, energetyczna improwizacja, niż rozleniwiający ciało i umysł, usypiający upał. Pierwsza płyta zespołu, Afroaleatoryzm, ukazała się w 2018 roku, nakładem labelu LADO ABC. Dwa lata później premierę miał kolejny album – Dolce Tsunami wydał trójmiejski Coastline Northern Cuts. Jak podkreślają krytycy, w najnowszych, eklektycznych utworach duet doskonale łączy wszelkie dźwiękowe inspiracje – od free jazzu przez kulturę afrykańską. Polski sound art ma się naprawdę dobrze.

Kto natomiast szuka eksperymentalnej elektroniki z ambientowym zacięciem, ten z pewnością musi trafić na występ wrong dials. Producent i promotor Mateusz Rosiński już na kasecie z 2016 roku przekonywał, że „życie smutne też jest wesołe”. Przesłanie na pewno mocno aktualne w czasach pandemii. Na nagranym w 2018 roku materiale przechodzi w znacznie bardziej pozytywne klimaty. Amateur Shamanism, którego możecie posłuchać na kasecie wydanej dzięki Pointless Geometry, to zdecydowanie bardziej świetlisty album.

To oczywiście nie wszystkie muzyczne atrakcje. Koncertować w Sokołowsku będą oprócz tego: Piotr Damasiewicz, Gerard Lebik, Sławek Janicki, Maciej Obara/Piotr Damasiewicz/Marek Pospieszalski/Sławek Janicki/Qba Janicki, HORSY, rdmaedz, Konrad Gęca, Piotr Grygor, Rafał Kwiecień, Kuba Marusiewiz i Kata.

W Sokołowsku znajdzie się też coś dla miłośników sztuk wizualnych. Na miejscu zsobaczymy m.in. wystawę malarki, rzeźbiarki i performerki – Bożenny Biskupskiej. Eksperymentująca z formą artystka w swoich pracach eksploruje zagadnienie ludzkiego ciała. Pozbawione oblicza, szkicowe figury to efekt przez lata wypracowywanego, indywidualnego języka. Polska artystka obecna będzie również w wersji filmowej – w programie zaplanowano projekcję dokumentu Od materii do materii. Bożenna Biskupska autorstwa Tomasza Sola.

Uczta dla oczu nie kończy się na rzeźbach Biskupskiej. Oprócz tego na miejscu będziemy mogli zobaczyć wystawę Ewy Ciepielewskiej, wizualizacje Michała Szoty, wspomnianą instalację Johna CitiZena MAKE ART NOT WAR, czy performance Rudgera.

Bożenna Biskupska. Rzeźba: Jednonogi z brązu., Zygmunt Rytka – Archiwum In Situ, źródło: Wikipedia

Miłośnicy literatury będą mogli zanurzyć się w świecie Czarodziejskiej Góry Tomasza Manna. Lepszej książki do wysłuchania w anturażu monumentalnego, ceglanego kurortu w Sokołowsku chyba po prostu nie ma! To nie wszystko – w programie czeka nas jeszcze slam Tupot Poetycki i spotkanie autorskie z poetką Iloną Witkowską. Nie zapominajmy o targach niezależnych wydawców, na których możecie złapać nowsze i starsze, limitowane płytki i kasety m.in. od wspomnianych Pointless Geometry czy DYM Records, a także Szarej Renaty, Muzyki dla Mózgu & many more…

Zobacz również
Bambi koncerty

Kupując bilet na wydarzenie, wspomagamy jego realizację.

Biorąc pod uwagę specyficzne okoliczności, w których zdecydowaliśmy się podjąć tę inicjatywę, postanowiliśmy zastosować oddolny i wspólnotowy sposób organizacji tego przedsięwzięcia. Stąd też wydarzenie dojdzie do skutku tylko wtedy, gdy wszyscy zaangażujemy się w jego powstanie – piszą organizatorzy.

Zebrane z biletów pieniądze mają docelowo pokryć koszta podróży i zakwaterowania artystów, obsługę wydarzenia oraz ewentualnie honoraria.

Biorąc pod uwagę obecną sytuację pandemiczną w Polsce, organizatorzy przede wszystkim stawiają sobie za cel bezpieczeństwo – zarówno publiczności, jak i artystów i organizatorów czy mieszkańców miejscowości. Dlatego jeśli na początku maja nie spotkamy się w Sokołowsku, wydarzenie zostanie przeniesione na inny dogodny termin.


Wspomóc organizację Majówki możesz kupując bilet w Going.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony