Czytasz
Spotify ma nową królową. Lisa z Blackpink bije kolejny rekord

Spotify ma nową królową. Lisa z Blackpink bije kolejny rekord

Lisa Blackpink

Niektórym wystarczy sześć zer, ona zrobiła ich dziewięć. Lisa z zespołu Blackpink właśnie pobiła kolejny Rekord Guinnessa w liczbie odtworzeń w Spotify.

Najpierw było marzenie

W rodzinnym kraju nazywana jest Księżniczką Tajlandii, ale jej sława zdążyła już okrążyć cały świat. Lisa z Blackpink już jako kilkunastoletnia dziewczynka słuchała wielu południowokoreańskich zespołów, co tylko pomogło utwierdzić ją w przekonaniu, że to właśnie k-pop jest jej drogą. A że kariera w tej branży to nie tylko śpiew, ale też performance, już wtedy zaczęła ciężko pracować. Jako dwunastolatka dołączyła do grupy tanecznej, natomiast niedługo później wzięła udział w przesłuchaniach do agencji YG Entertainment. Poszło lepiej niż dobrze – została wybrana jako jedyna solistka spośród 4000 innych kandydatów i zarazem stała się pierwszą przyjętą nie-Koreanką.

Przełomem był rok 2016. To właśnie wtedy powstała grupa Blackpink, a później Lisa i jej trzy koleżanki zaczęły podbijać glob. Dziewczyny zapisały się na kartach historii wielokrotnie, m.in. jako pierwszy południowokoreański zespół występujący na Coachelli oraz pierwszy headliner na dużym brytyjskim festiwalu. I chociaż od tamtej pory wydały zaledwie dwa albumy studyjne, to jednak nie przeszkodziło im to w dorobieniu się własnego filmu dokumentalnego na Netfliksie oraz uplasowaniu się w czołówce listy najbardziej wpływowych osób przed 30. rokiem życia według Forbes Asia.

Występy z zespołem to jedno, ale Lisa całkiem nieźle radzi sobie solowo. W 2021 roku wydała swój debiutancki krążek Lalisa, który w pierwszym tygodniu od premiery sprzedał się w Korei Południowej w ponad 700 tysiącach kopii, a promujący go singiel Money poszedł viralowo. Czemu piszemy o tym teraz? A dlatego, że utwór właśnie zdołał… pobić rekord Guinnessa.

Co słyszycie, gdy jesteście polskimi fanami k-popu? Sprawdziliśmy to

Wszystkie rekordy Lisy

Miliard. Tyle razy odtworzono utwór Money na Spotify. Sporo, prawda? Ta nierealna wręcz liczba sprawia, że Lisa staje się posiadaczką Rekordu Guinnessa za pierwszy k-popowy utwór solowej artystki, który zdołał pokonać barierę dziewięciu zer. Mimo że jest to spore osiągnięcie, to trzeba zauważyć, że bicie rekordów zdecydowanie nie jest dla Koreanki czymś obcym, bo poza tym nowo ustanowionym ma ich na koncie jeszcze kilka.

Sprawdź też
Arne

Czym więc może się pochwalić? Wcześniej tego roku została pierwszą k-popową solistką, jaka zwyciężyła MTV Music Video Awards i MTV Europe Music Award. Ma też na koncie największą liczbę obserwatorów w mediach społecznościowych – obecnie jest to aż 98 milionów. Inne rekordy biła wraz z koleżankami z Blackpink: w 2021 roku dziewczyny stały się posiadaczkami największej liczby subskrybentów zespołu w serwisie YouTube, rok później zostały pierwszą kobiecą grupą k-popową, która osiągnęła pierwsze miejsce na oficjalnej brytyjskiej liście albumów i na Billboard 200, a w 2023 roku ogłoszono je najczęściej streamowaną grupą na Spotify. Jeśli to tempo się utrzyma, to śmiemy twierdzić, że niebawem zabraknie rekordów do bicia!

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone