Czytasz
“Świat się budzi” – Millenium Docs Against Gravity zaprasza na galę otwarcia

“Świat się budzi” – Millenium Docs Against Gravity zaprasza na galę otwarcia

Zbliża się Millenium Docs Against Gravity. Na 2 września w warszawskim Multikinie Złote Tarasy zaplanowano Galę Otwarcia 18. edycji. Festiwal rozpoczyna mocny statement na temat kryzysu klimatycznego.

Każda edycja warszawskiego festiwalu Millenium Docs Against Gravity to przekrój przez najnowsze dokumenty dotykająca najbardziej palących i aktualnych spraw. Jednocześnie staje się on mimowolnie papierkiem lakmusowym, doskonałym miernikiem społecznych nastrojów, obaw i nadziei. Nie dziwi więc wybór filmu otwarcia – jest nim dokument opowiadający historię szwedzkiej aktywistki Grety Thunberg.

Film Jestem Greta to wyjątkowy portret młodej działaczki, która stała się twarzą walki o lepsze (klimatyczne) jutro.

To nie jedynie opowieść o zmaganiach Grety z politykami i przemysłem, ale również z wyobcowaniem i niezrozumieniem. “Dzieci potrafią być okrutne” – przyznaje. Przez prywatną historię działaczki możemy wejrzeć w globalne mechanizmy stojące za kryzysem klimatycznym.

Nie zabraknie urywków pochodzących prosto ze Szwecji (protest pod szwedzkim parlamentem) czy też Stanów Zjednoczonych (szczyt ONZ)

piszą organizatorzy

Bilety kupicie w Going.!

Wybór tego konkretnego obrazu jako preludium do całego festiwalu Millenium Docs Against Gravity oczywiście nie jest przypadkowy. “Świat się budzi” – to właśnie te słowa Grety stały się hasłem całego wydarzenia. Kryzys klimatyczny dotyka nas wszystkich coraz bardziej. To, przed czym przestrzegała aktywistka staje się coraz bardziej realne.

Sprawdź też
idealna długość filmu

To oczywiście jedynie początek. Na festiwalu czeka na nas prawie 150 filmów dokumentalnych z całego świata! A to wszystko dostępne w formie hybrydowej.

Projekcje będziecie mogli oglądać od 3 do 12 września w 7 polskich miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie i Bydgoszczy. Następnie część programu kinowego będzie udostępniona online w dniach od 16 września do 3 października. Dzięki temu Millenium Docs Against Gravity będziemy mogli cieszyć się aż miesiąc!

Cały program festiwalu znajdziecie tutaj.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone