Czytasz
Znamy pierwsze tytuły z tegorocznego programu 18. edycji Millennium Docs Against Gravity

Znamy pierwsze tytuły z tegorocznego programu 18. edycji Millennium Docs Against Gravity

Lukas Graham, fot. René Sascha, mat. promocyjne

Millennium Docs Against Gravity to największy w kraju festiwal filmowy i – co jeszcze istotniejsze – jeden z najbardziej emocjonujących. A to wszystko za sprawą dokumentów, które dotykają żywej rzeczywistości.

Świetne filmy budujące repertuar MDAG nierzadko konfrontują nas z trudnymi, często przemilczanymi tematami, wzbudzając w widzach skrajne odczucia. Od śmiechu, przez ciekawość i trwogę, na współczuciu, głębokiej zadumie i smutku kończąc. W jakie emocjonalne rejony zaprowadzą nas pierwsze tytuły 18. edycji?

Najpiękniejszy chłopiec na świecie

Najpiękniejszy chłopiec na świecie w reżyserii Kristiny Lindstrom i Kristiana Petri to historia Björna Andrésena – aktora, który w wieku 15 lat zagrał w kinowej adaptacji Śmierci w Wenecji Tomasza Manna. Dokument ukazuje dramatyczny wpływ zdobytej nagle międzynarodowej sławy. Film był jedną z najgłośniejszych pozycji tegorocznej edycji festiwalu Sundance.

7 years według Lukasa Grahama


 W 7 years według Lukasa Grahama reżyser René Sascha Johannsen podąża śladami zespołu, którego tytułowy utwór 7 years stał się światowym hitem, zdobywając oszałamiającą liczbę miliarda odtworzeń na platformie YouTube. Podobnie jak w Najpiękniejszym chłopcu na świecie, tak i tutaj obserwujemy wpływ sławy na życie zwyczajnego człowieka – w tym przypadku wokalisty zespołu.

Śledztwo w domu spokojnej starości


Pretendująca do zdobycia Oscara chilijska produkcja w reżyserii Maite Alberdi. Śledztwo w domu spokojnej starości to poruszająca, chwytająca za serce historia kryminalna. Tytułowe śledztwo prowadzi 83-letni Sergio, którego zadaniem jest zbadać sprawę domniemanych zaniedbań personelu względem lokatorów domu opieki.

Pieśni represji

W Chile rozgrywa się również akcja Pieśni represji w reżyserii Estephana Wagnera i Marianne Hougen-Moragi. W dokumencie przedstawione zostało zjawisko owianej tajemnicą sekty, założonej niemal pół wieku temu przez niemieckiego kaznodzieję – Paula Schäfera. Mieszkańcy opowiadają o dramatycznych, mrocznych zdarzeniach, którymi przesiąknięte jest życie w kolonii. Film otrzymał główną nagrodę na festiwalu CPH:DOX.

Sprawdź też
Dwayne The Rock Johnson

Gorbaczow. Raj

W Gorbaczow. Raj Witalij Manskij powraca na Millennium Docs Against Gravity, by zabrać Was do domu radzieckiego przywódcy. Ta niecodzienna wizyta odbywa się w zaskakująco “normalnych”, luźnych okolicznościach. Podczas konsumpcji specjałów rosyjskiej kuchni i obowiązkowej wódeczki poznajemy kulisy działań polityka.

Herbert. Barbarzyńca w ogrodzie

Opowieść o wybitnym twórcy – postaci, którą charakteryzowała błyskotliwa twórczość, świetny humor i niepodważalna finezja. Polski wieszcz miał jednak również swoją mroczną stronę. O niej właśnie opowiada film Herbert. Barbarzyńca w ogrodzie w reżyserii Raphaela Lewandowskiego.

Festiwal Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w tym roku w wersji hybrydowej – niektóre z seansów będziemy mogli zobaczyć w kinie, niektóre online.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone