Czytasz
Pacjent z Neuralinkiem żyje i ma się dobrze. Grał całą noc w „Civilization VI”

Pacjent z Neuralinkiem żyje i ma się dobrze. Grał całą noc w „Civilization VI”

29-letni Noland Arbaugh, pierwszy człowiek ze wszczepionym implantem łączącym mózg z komputerem, zdradza, jak technologia zmieniła jego codzienność.

Firma Neuralink, założona przez Elona Muska i grupę naukowców oraz inżynierów z Doliny Krzemowej w 2016 roku, udoskonala interfejs mózg-komputer (BCI), który docelowo będzie używany do przywrócenia całkowitej autonomii osobom z niezaspokojonymi potrzebami medycznymi. 29-letni Noland Arbaugh to pierwszy człowiek z wszczepionym przez nią implantem. Jego operacja odbyła się w styczniu tego roku. Teraz mężczyzna zdradził nowe szczegóły dotyczące swojej rekonwalescencji i doświadczeń związanych z korzystaniem z eksperymentalnej technologii wspomagającej. Dzięki implantowi Arbaugh zyskał większą swobodę i autonomię.

Telepatia na miarę XXI wieku

Osiem lat temu pacjent doznał nieodwracalnego urazu rdzenia kręgowego podczas nurkowania. Feralny wypadek spowodował utratę czucia i porażenie od ramion w dół. Eksperymentalne badanie kliniczne Precise Robotically Implanted Brain-Computer Interface (PRIME) to dla niego szansa na prowadzenie względnie normalnego życia. Implant Neuralink ułatwia manewrowanie kursorem na ekranie jedynie za pomocą myśli, co umożliwia mężczyźnie posługiwanie się komputerem. Przegląda internet, zaczął uczyć się języków, swobodne czyta książki.

Neuralink Live Update – March 2024

Doświadczenie zmieniające życie

Ostatnio Amerykanin ślęczał także całą noc nad kultową grą Sid Meyer Civilization VI, czego długo mu brakowało. Wcześniej potrzebował do tego pomocy przyjaciela, co było czasochłonne i uciążliwe. – Teraz mogę dosłownie leżeć w łóżku i bawić się, ile dusza zapragnie. Jedynym ograniczeniem było tylko oczekiwanie na to, aż implant się naładuje – tłumaczy 29-latek. Arbaugh podkreśla, że implant nie spowodował żadnych upośledzeń poznawczych, przez co był w stanie opuścić szpital dzień po operacji. – Oczywiście, nie jest idealnie. Muszę przyznać, że napotkaliśmy pewne problemy. Mówię o nich, bo nie chcę, żeby ludzie myśleli, że to koniec podróży. Pozostało sporo do zrobienia, ale już teraz moje życie się zmieniło – podsumowuje.

Rozwój niekoniecznie zrównoważony

Elon Musk, równie charyzmatyczny, co kontrowersyjny właściciel Neuralinku, mówi, że to dopiero początek rewolucji. Chce, żeby sparaliżowani pacjenci odzyskali pełną mobilność. Sposobem na to miałoby być przesyłanie sygnałów z kory mózgowej bezpośrednio do konkretnej części ciała. Wszystkie te plany faktycznie mogą obrócić do góry nogami rozumienie współczesnej neurobiologii, ale wypada dorzucić do nich łyżkę dziegciu. Technologia spotkała się z kontrowersjami z powodu obaw dotyczących niehumanitarnego traktowania zwierząt używanych w badaniach. Reuters donosił, że eksperymenty firmy doprowadziły do śmierci ponad 1500 osobników od 2018 roku. Przedsiębiorstwo stale próbuje bronić się przed krytyką, podkreślając swoje zaangażowanie w przestrzeganie kodeksu etycznego.

LEGO kontra kalifornijska policja. Tą sprawą żyje pół Internetu!

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone