Czytasz teraz
Skyliner i Varso wieczorową porą. Noc Wieżowców wraca do Warszawy
Kultura

Skyliner i Varso wieczorową porą. Noc Wieżowców wraca do Warszawy

Noc Wieżowców

Wydarzenie dla entuzjastów spektakularnych panoram powraca po siedmioletniej przerwie. W tym czasie stolica wzbogaciła się o kolejne lśniące nowością punkty widokowe.

Dokąd najlepiej się udać, żeby zobaczyć Warszawę z lotu ptaka? Na pierwszy rzut oka zadanie wydaje się nieco utrudnione ze względu na nizinne ukształtowanie terenu. Najwyższym (choć sztucznym) wzniesieniem stolicy jest ochocka Górka Szczęśliwicka, mierząca 152 m n.p.m. Śmiałkowie chcący uwiecznić panoramę miasta nie zostaną jednak z pustymi rękami. Mogą wejść na tarasy widokowe Pałacu Kultury i Nauki, Fabryki Norblina albo dopiero co otwartego Muzeum Historii Polski. Do dyspozycji mają także m.in. dzwonnicę Kościoła Akademickiego św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu, ogrody Biblioteki Uniwersyteckiej oraz wieżę w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Warszawa nocą z drona

Naturalnymi kandydatami do roli świetnych punktów obserwacyjnych są także wieżowce, zwłaszcza że wysokość ponad 30 z nich przekracza 100 metrów. Na co dzień dostęp do budynków bywa jednak mocno utrudniony. Są bowiem hotelami, biurowcami albo składają się na nie apartamenty mieszkalne. Pojawienie się gapiów z lornetkami i aparatami fotograficznymi mogłoby zakłócić ich normalne funkcjonowanie.

Tłusty czwartek już na horyzoncie. Sprawdźcie, gdzie w Warszawie zjesz najlepsze pączki!

Noc Wieżowców: kolejny krok w chmurach

W jeden wieczór roku wybrane stołeczne budynki otwierają jednak swoje podwoje przed gośćmi. Robią to w ramach akcji Noc Wieżowców, którą organizuje serwis NowaWarszawa.pl piszący o komercyjnych i mieszkaniowych nieruchomościach. Ostatnia edycja wydarzenia odbyła się jeszcze przed pandemią COVID-19, w 2018 roku. Teraz wraca po siedmioletniej (!) przerwie. Spektakularne widoki będziemy mogli podziwiać już 31 maja. Co ciekawe, inicjatywa ma w tym roku wykroczyć poza Warszawę i objąć zasięgiem Kraków, Gdańsk, Wrocław oraz Poznań.

Noc Wieżowców odbędzie się pod koniec maja w pięciu polskich miastach

Widoki na zewnątrz, sztuka w środku

Na razie poznaliśmy nazwy siedmiu wieżowców, które biorą udział w akcji. To Skyliner, Eurocentrum, Warsaw Financial Center, Warsaw Trade Tower, Plac Unii, Q22 oraz Varso. W części z nich odbędą się także wystawy ukazujące różne oblicza sztuki współczesnej i rzemiosła.

Zobacz również
malowidło jaskiniowe

Szewc Michał Wojewodzic aka Shoemaker połączy siły z pracownią biżuteryjną SUFF, silnie inspirującą się japońską ikonografią. Interdyscyplinarny artysta wizualny Piotr Suchodolski wskaże, jaki jest wspólny mianownik przestrzeni i światła. Stanisław Brach, na co dzień wykładający na warszawskiej ASP, przypomni za to, jak nieoczywista potrafi być rzeźba i ceramika. Po jeszcze więcej inspiracji będzie można zajrzeć do Hali Koszyki, gdzie równolegle odbędą się targi Gallery Warsaw. – Pragniemy pokazać, jak wyjątkowi artyści i rzemieślnicy działają w Polsce oraz jak ich prace podnoszą rodzimy przemysł luksusowy na światowy poziom przekonują pomysłodawcy wydarzenia.

Noc Wieżowców
Noc Wieżowców w tym roku idzie w parze z Gallery Warsaw, czyli Warszawskimi Targami Rzemiosła i Sztuki / fot. materiały prasowe

Więcej szczegółów dotyczących akcji, także tych dotyczących systemu rezerwacji, pojawi się w następnych tygodniach. Już teraz wiadomo jednak, że NowaWarszawa.pl stara się kontynuować swoją misję sprzed lat i dalej ożywiać tkankę miejską. – Chcemy, by wydarzenie było nie tylko celebracją architektury, ale też okazją do odkrywania na nowo piękna naszych miast. Każde miejsce ma swój unikalny klimat, a my zamierzamy go podkreślić – przekonuje jeden z organizatorów, Tomasz Reich.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony