Czytasz
W stronę rapu i sceny niezależnej. Przyglądamy się nominacjom do Bestsellerów Empiku 2019

W stronę rapu i sceny niezależnej. Przyglądamy się nominacjom do Bestsellerów Empiku 2019

Bestsellery Empiku Taco Hemingway schafter Going. bilety rap

Wśród nominowanych do Bestellerów Empiku za 2019 rok znajdziemy artystów popularnych, sprzedających tysiące płyt i wyprzedających koncerty. To jednak nie wszystko – są też debiutanci i zaskoczenia!

W ostatnich latach przy Bestsellerach obowiązywały dość tradycyjne reguły gry, ale wszystko wskazuje na to, że tegoroczne Bestsellery Empiku zmieniają dotychczasowo obrany kierunek i (podobnie jak Fryderyki ze swoją Sceną Nowego Rapu) stawiają na świeżą krew. Nie tylko w hip-hopie, ale też w muzyce znajdującej się na pograniczu alternatywy i mainstreamu.

Dobre, bo polskie? U nas znajdziesz najlepsze koncerty!

Jako że jesteśmy ekspertami od wychodzenia na miasto i zaliczania jak największej liczby solidnych albumów i koncertów – skupimy się na muzycznym aspekcie tegorocznych nominacji. O ile w głównej kategorii Muzyka wielu zaskoczeń nie ma (z wyjątkiem zmiany podziału z Polska/zagranica na Pop/rock, Hip-hop i Muzyka filmowa), tak wybór artystów w sekcji Odkrycia może pozytywnie zaskakiwać. W pierwszej opcji znajdziemy popularne nazwiska, w tym m.in. Darię Zawiałow, Roksanę Węgiel (pop/rock) oraz Taco Hemingwaya, KęKę czy Sokoła (oczywiście hip-hop). Spoko, ale poczekajcie na sekcję odkryć.

Tu zaczyna się robić ciekawie. Pięcioosobowe jury w składzie Brodka, Piotr Metz, Agnieszka Szydłowska oraz Anna Maria Żurek i Dominik Sadowski (eksperci Empiku) nominowało w tej kategorii pięć albumów. Są dziewczyńskie projekty, jest queerowy artysta i jest także debiutant w zabójczym tempie przebijający się do mas. Dzieje się!

Inspirowana ejtisowym synth-popem płyta “Dwunasty Dom” Enchanted Hunters to jedna z najlepszych rzeczy, jakie ukazały się w polskiej muzyce ostatnimi laty i bardzo cieszy fakt, że wysiłek Małgorzaty Penkalli i Magdaleny Gajdzicy został doceniony przez giganta jakim bez wątpienia jest Empik. Ralph Kaminski – to nazwisko wzbudza wiele różnych emocji. Czy się go lubi, czy nie – nie da się obok tego 29-latka przejść obojętnie. Oryginał.

Stawkę uzupełniają artyści, którzy od kilku dobrych lat budowali swoją markę w świecie muzyki alternatywnej i niezależnej. Mowa o Hani Raniszewskiej i Błażeju Królu. Hania Rani z powodzeniem podbija zachodni rynek, a jej imponująca europejska trasa (m.in. Berlin, Kopenhaga, Londyn i Paryż) w większości się wyprzedała. Żeby tego było mało – kompozytorka właśnie rusza w zimowo-wiosenną odsłonę tournée promującego album “Esja”. Król to wprawdzie znane już nazwisko na rodzimym rynku, ale aż miło obserwować, jak muzyk rozwinął się od czasów duetu UL/KR. Jego najnowszy album “Nieumiarkowania” jest tego najlepszym dowodem.

Last but not least – schafter. Dywagacje na temat jego wieku zostawmy na boku. Niezależnie od tego, ile ma lat, Wojtek Laskowski posiada ogromny talent i jest doskonałym przykładem na to, jak z robienia bitów we własnym pokoju trafić do rostera wielkiej wytwórni i wyprzedawać koncerty z nadchodzącej trasy. Miejcie go na oku!

Oto pełna lista nominowanych w kategorii Muzyka:

Pop/rock:

Daria Zawiałow – „Helsinki”
Michał Bajor – „Kolor cafe: Przeboje włoskie i francuskie”
BTS – „Map of the Soul: Persona
Roksana Węgiel – „Roksana Węgiel”
Billie Eilish – „When We All Fall Asleep, Where Do We Go?”

Hip-hop:

Sprawdź też
Rumak producent

Kali / Magiera – „Chudy chłopak”
O.S.T.R. – „Instrukcja obsługi świrów”
KęKę – „Mr KęKę”
Taco Hemingway – „Pocztówka z WWA, Lato ’19”
Sokół – „Wojtek Sokół”

Muzyka filmowa:

Leszek Możdżer – „Ikar. Legenda Mietka Kosza” OST
„Kraina lodu 2” OST
„Last Christmas” OST
„Pewnego razu… w Hollywood” OST
„Proceder. Żyj aż do bólu”, “Proceder” OST

Odkrycia Empiku – muzyka:

Enchanted Hunters – „Dwunasty dom”
Ralph Kaminski – „Młodość”
Król – „Nieumiarkowania”
Hania Rani – międzynarodowa trasa koncertowa oraz płyta „Esja” wydana w prestiżowej brytyjskiej wytwórni Gondwana Records
schafter – „audiotele”

Bilety na koncerty wybranych artystów, którzy zostali nominowani do Bestsellerów Empiku 2019 znajdziecie w Going.!

Zobacz komentarze (0)

Odpowiedz

Your email address will not be published.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone