Czytasz
Nie musisz iść do obuwniczego, żeby dostać NIKE nominacje | MORE Książkowe

Nie musisz iść do obuwniczego, żeby dostać NIKE nominacje | MORE Książkowe

Poznaliśmy nominacje do Nagrody Literackiej „Nike” – jednego z najważniejszych wyróżnień książkowych w Polsce. Na liście znalazły się powieści, opowiadania, poezja, eseje, reportaże – dzieła obszerne i krótkie językowe spacery.

Spośród 20 pozycji, aż 4 należą do Wydawnictwa Czarne. 3 ukazały się w WBPCiAK. Po dwie w Wydawnictwie Literackim i W.A.B. Troje autorów znalazło się w finale Odkryć Roku Bestsellerów Empiku 2020 – w tym zwycięski Igor Jarek.

Poznajcie listę nominacji do Nagrody Literackiej „Nike” za rok 2020.



Fuerte | Kasper Bajon

Kasper Bajon prowadzi wyspiarskie życie na Wyspach Kanaryjskich. Wsłuchuje się w jego zatarte historie i namyśla nad losem mieszkańców. To osobisty reportaż, przesycony miłością i fascynacją wobec Fuerteventury. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne.

Pomarli | Waldemar Bawołek

Bawołek zaprasza czytelników do sentymentalnej wędrówki przez zakamarki utraconych rodzinnych relacji. Wspomina anegdoty i powiedzonka, oswajając własną samotność. Pomarli jest nominowane również do Nagrody Literackiej Gdynia. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne.



Zaświaty | Krzysztof Fedorowicz

Zaświaty to historia o winie. Autor sam jest wytwórcą tego napoju. Przelał więc na kartki swoją pasję i zaangażowanie. Akcja rozpisana jest na prawie 300 lat historii, pełno tu ciekawostek i nostalgii. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Wysoki Zamek.



Halny | Igor Jarek

Zbiór opowiadań, rozgrywających się w Nowej Hucie. Jarek portretuje mieszkańców, wypełniających ciemne zaułki. Dużo tu brudu, brutalności i wulgarności. Wnikliwe spojrzenie na przestrzeń, gdzie zwykle nie pada nasz wzrok, przyniosło autorowi zwycięstwo jako Odkrycie Roku podczas Bestsellerów Empiku 2020. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Nisza.



Strażnicy fatum | Bożena Keff

Esej Keff śledzi wątek Zagłady w literaturze lat 40. i 50. XX wieku. To książka mocno przygnębiająca, stawiająca pytanie o postrzeganie grup marginalizowanych w społeczeństwie – zarówno o ich rolę jak i postawy przyjmowane przez jednostki w wobec wykluczenia. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyka Polityczna.



Skrywane | Michał Komar

Sztylety i trucizny, zbrodnie i kary, tajemnice i spiski – proza Michała Komara buzuje emocjami. Akcja rozgrywa się w XVI wieku i jest wypełniona gorączkowym podążaniem za ideą na przecięciu wpływów państwa i kościoła. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Czuły Barbarzyńca.



Odmieńcza rewolucja Joanna Krakowska

Krakowska stworzyła esej na temat queerowego performance’u w Stanach, wpisując go w zjawisko kontrkultury. Pojawiają się tu również lokalne wątki i nawiązania do Polski. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Karakter. Jest nominowana również do Nagrody Literackiej Gdynia. Przyznam się, że nadal jej nie przeczytałam, ale zostawiam Was z recenzją instagramerki Między sklejonymi kartkami, która wynotowała ważne wątpliwości.



Długie spacery nad Olzą | Jerzy Kronhold

Cieszyński poeta wrócił z nowym tomem wierszy, pełnych refleksji nad otaczającym nas światem. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.



Tab_s | Justyna Kulikowska

Drugi tom wierszy młodej poetki, która zasłynęła gniewną poezją zebraną w książce “Hejt i inne bangery” Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa WBPCiAK.



Ludowa historia Polski | Adam Leszczyński

Zaskakujący bestseller. Książka Adama Leszczyńskiego – pozycja pisząca polską historię na nowo, zmieniająca perspektywę narracji na grupę, choć liczniejszą, to nieustannie marginalizowaną. To znak ważnej społecznej przemiany, w której ludowość przestaje być źródłem zawstydzenia. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B.



Lajla znaczy noc | Aleksandra Lipczak

Reportaż Lipczak to spacer przez Andaluzję w poszukiwaniu źródeł tożsamości jej mieszkańców. Płynność granic i koegzystencja kultur staje naprzeciw naroślom wzajemnych uprzedzeń. Lajla znaczy noc znalazła się w finale Odkryć Roku Bestsellerów Empiku 2020. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Karakter.



Bestiariusz nowohucki | Elżbieta Łapczyńska

W swojej debiutanckiej powieści Łapczyńska zabiera nas do Nowej Huty lat 50. Nie brakuje tu przemocy, cielesność jest bardzo fizyczna, a cały świat wydaje się być pełen rozkosznej dziwności. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Biuro Literackie. Jest również nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia.



Książka o śmieciach | Stanisław Łubieński

Łubieński zagląda do śmietników. Pomaga sąsiadom w segregacji, śledzi drogi, którymi wędrują odpady. Bada ich miejsce w społecznej świadomości. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Agora.

Bezmatek | Mira Marcinów, “Bezmatek

Bezmatek to w języku pszczelarskim ul pozbawiony królowej. Powieść to rozliczenie relacji córki i matki. Forma pożegnania i medytacji nad tym, co utracone bezpowrotnie. Mira Marcinów znalazła się w finale Odkryć Roku Bestsellerów Empiku 2020, otrzymała też Paszport Polityki za rok 2020. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne.



Sztuka bycia niepotrzebnym | Edward Pasewicz

Nowy tom wierszy Edwarda Pasewicza – osoby, która trudniła się w przeszłości wieloma pozornie nie-poetyckimi zajęciami jak piekarz i listonosz i która ma na swoim koncie liczne utwory poetyckie i prozatorskie. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa WBPCiAK.

Sprawdź też



Najlepsze miasto świata | Grzegorz Piątek

Brawurowy styl i rozmach – Grzegorz Piątek pisze o architekturze tak, że jego teksty się po prostu pochłania. Najlepszym miastem jest Warszawa w okresie odbudowy. To opowieść o powstawaniu z gruzów, o nowej nadziei i śmiałych wizjach. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa WAB.



Podwójne wahadło | Jacek Podsiadło 

Podsiadło, jedna z gwiazd polskiej poezji, wydał tomik pełen wspomnieniowych migawek. Czy któryś z wersów zyska sławę równą temu – powielanemu do upadłego – Z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń – wzruszenie ramion? Czas pokaże. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa WBPCiAK.



Zastrzał albo trochę | Robert Pucek

Nazywana „opowiastką etnograficzną z życia niższych sfer” książka Roberta Pucka to realistyczny portret określonego wycinka polskiej rzeczywistości, w której autor czuje się jak u siebie w domu. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Linia.



Kajś | Zbigniew Rokita

Pozycja wpisująca się w literacki nurt śląskologiczny. Dla tych, którzy chcą poznać kontekst społeczny licznych polskich powieści i dla tych, których nie zadowala znajomość Śląska wyłącznie z festiwali. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne.



Panny z “Wesela”. Siostry Mikołajczykówny i ich świat | Monika Śliwińska

Życie córek bronowickiego chłopa opisane przez autorkę biografii Wyspiańskiego. Pozycje komplementują się nawzajem, tworząc wielopłaszczyznowy obraz Młodej Polski. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Na deser rap-meme od Patryka i jego RAPWERSIADY:

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone