Czytasz
Nowy album Run the Jewels trafił już na serwisy streamingowe. Pierwsze wrażenia?

Nowy album Run the Jewels trafił już na serwisy streamingowe. Pierwsze wrażenia?

Run the Jewels RTJ4 rap hip hop muzyka premiera Going. MORE

Najnowszy album hip-hopowego duetu Run The Jewels miał ukazać się w najbliższy piątek, 5 czerwca. Raperzy zrobili fanom niespodziankę i RTJ4 wjechał wczoraj na streamingi.

Na każdy kolejny album Run the Jewels czekamy z wypiekami. Jeden z najlepszych rapowych projektów XXI wieku wydał do tej pory trzy płyty, a najnowsza otrzymała numerek cztery. Począwszy od debiutu w 2013 roku, bo Run the Jewels 2 (2014), wydaną cztery lata temu „trójkę”, aż do najnowszego, czwartego longplaya.

Wydana wczoraj płyta to kontynuacja stylistyki znanej dobrze z poprzednich dokonań duetu. Jak można było się spodziewać, Killer Mike i El-P ponownie zaprosili do współpracy znakomitych gości. Na RTJ4 posłuchacie takich artystów, jak Mavis Staples, Josh Homme, 2Chainz, Pharell Williams, DJ Premier czy ponownie lider Rage Against The Machine – Zack De La Rocha.

Po kilku odsłuchach możemy powiedzieć, że jest to kolejna bardzo solidna porcja muzyki od Run the Jewels. Na RTJ4 trochę brakuje powalających bangerów w stylu Sea Legs, Oh My Darling Don’t Cry, 2100 czy Close Your Eyes (And Count to Fuck), ale nie oznacza to, że materiał nie zasługuje na pochwały. Nie zawodzi El-P, którego krystaliczna, potężna produkcja od samego początku jest znakiem rozpoznawczym duetu. W 2020 bez mian, najwyższa półka.

Muzyka muzyką, ale niezwykle ważna jest tematyka, jaką poruszają w swoich tekstach El-P i Killer Mike. Teksty trafiają idealnie w obecne wydarzenia na świecie. Nie znajdziemy tu patosu, a raczej gorzką obserwację i celne spostrzeżenia wymierzone w oprawców. Raperzy otwarcie krytykują najbogatszych, punktują pędzący w szalonym tempie kapitalizm, podnoszą problemy mniejszości, wskazują na ułomność systemu i policyjną przemoc. Brzmi znajomo, nieprawdaż?

Oprócz wcześniej wymienionych gościnnych występów warto wspomnieć też o jeszcze jednym zaangażowanym. Na RTJ4 swojego kompozycyjnego i producenckiego kunsztu użyczył również lider TV on the Radio – David Sitek, który odpowiadał w przeszłości za wiele innych znakomitych utworów czy albumów i współpracował m.in. z Yeah Yeah Yeahs, Beyoncé, Jayem-Z, Santigold czy zespołem Weezer.

Na pewno nie przestaniemy szybko słuchać RTJ4, coś nam się wydaje, że ta płyta to typowy grower i z każdym kolejnym odsłuchem będziemy coraz bardziej przekonywać się do tego albumu.

A jeśli słuchacie Run the Jewels, interesujecie się rapem, jeśli śledzicie newsy, jeśli staracie się być na bieżąco z tym, co dzieje się na świecie to na pewno trafiliście na ostatnie wypowiedzi Killera Mike’a na temat protestów w USA. Pochodzący z Atlanty raper nie ukrywał swojego poparcia dla Berniego Sandersa, często pojawiał się na jego wiecach i konferencjach, zgadzając się z jego postulatami m.in. dotyczącymi legalizacji marihuany czy polityki związanej z dostępem do broni. Michael Render, bo tak naprawdę nazywa się raper, nigdy nie ukrywał swoich poglądów i jest jednym z wyróżniających się aktywistów w hip-hopowym środowisku.

Poniżej możecie obejrzeć jego przejmujące przemówienie sprzed kilku dni.

Pamiętajcie, że profilaktyka, higiena i przestrzeganie zasad w kontaktach międzyludzkich to nadal bardzo istotne sprawy:

– często i dokładnie myj ręce, używając mydła i wody

– kiedy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj usta i nos – najlepiej chusteczką lub rękawem

Sprawdź też

– zachowaj co najmniej 2 metry odległości od innych osób (jeśli nie możesz go zachować, musisz mieć założoną maseczkę)

– obowiązek noszenia maseczek nadal obowiązuje w środkach transportu publicznego, sklepach, kościołach, urzędach czy muzeach

– unikaj skupisk ludzkich. Stosuj się do zaleceń i komunikatów dotyczących przeciwdziałania koronawirusowi

– ładna pogoda i wysoka temperatura nie oznaczają, że pandemia koronawirusa się skończyła

Jeśli masz objawy lub kontakt z osobą zakażoną, powiadom o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną pod numerem 800-190-590