Czytasz teraz
Ocean atrakcji – 5 wydarzeń na Wirtualnych Targach Książki Empiku, których nie możesz przegapić | MORE Książkowe
Kultura

Ocean atrakcji – 5 wydarzeń na Wirtualnych Targach Książki Empiku, których nie możesz przegapić | MORE Książkowe

Przed nami wiosenna odsłona literackiego święta. Wracają Wirtualne Targi Książki Empiku czyli 60 wydarzeń w 3 sekcjach tematycznych, setki nowości i promocji. W dniach 19 maja – 1 czerwca nie zabraknie spotkań z ulubionymi autorami i książkowych premier.

Chcesz zadać pytanie? Nie ma problemu, zostaw je w komentarzu pod streamem. Jeśli wpadnie w oko prowadzącym, zostanie zadane bohaterowi spotkania. Pamiętaj też, że wszystkie targowe wydarzenia są tłumaczone na język migowy. Pełny program WTK znajdziecie pod tym adresem: https://www.empik.com/wirtualne-targi-ksiazki.

W takim gąszczu łatwo się zagubić, więc wybrałam subiektywną selekcję ulubieńców. Poznaj moich faworytów i faworytki. 



Marlon James | 22 maja, godz. 20:00

Marlon James, fot. Carolyn Cole / Los Angeles Times

O Marlonie Jamesie i jego fantastycznej powieści Czarny Lampart, Czerwony Wilk pisałam tutaj. Przygody Tropiciela, podróżującego przez świat pełen magii, zagadek i przemocy, zawładnęły moją wyobraźnią. Zaklęte puszcze, wiedźmy i zaginione dziecko, którego poszukują rywalizujące ze sobą teamy – powieść trzyma w napięciu do ostatnich kartek. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Echa w tłumaczeniu Roberta Sudóła.

Marlon James to autor pochodzący z Jamajki. Obecnie ma 50 lat i wykłada w amerykańskim Minneapolis. Zasłynął Krótką historią siedmiu zabójstw. Za tę epicką opowieść, oscylującą wokół śmierci Boba Marleya, otrzymał prestiżową Nagrodę Bookera. W Lamparcie powraca to, w czym pisarz jest najmocniejszy – splątane wątki, czujne ucho na indywidualne dialekty, prowadzenie wartkiej akcji na setkach stron.

Spotkanie w ramach sekcji Apostrof. Rozmowę poprowadzi Justyna Suchecka.



Jakub Żulczyk | 24 maja, godz. 18:00

Jakub Żulczyk, fot. Fotorzepa / Jakub Ostałowski

Enfant terrible polskiej literatury. No, może w wieku 38 lat już nie całkiem dziecko, ale na pewno dalej jest to osoba, która swoją twórczością prowokuje ożywione dyskusje. Powszechny rozgłos przyniosła mu powieść Ślepnąć od świateł, która trafiła na ekrany za sprawą serialu produkowanego przez HBO. Zrób mi jakąś krzywdę czy Radio Armageddon to klasyki tzw. „młodej polskiej prozy”. Nic dziwnego, że każda nowa publikacja sygnowana jego nazwiskiem wzbudza zainteresowanie czytelników.

No właśnie, nowa! W czasie Targów premierę będzie mieć jego powieść Informacja zwrotna, która ukazuje się nakładem wydawnictwa Świat Książki. To historia 50-letniego alkoholika. Bohater mierzy się z nałogiem i demonami przeszłości, próbując jednocześnie rozwikłać tajemnicę nagłego zaginięcia swojego syna. 23 maja w ramach cyklu MORE Książkowe ukaże się artykuł poświęcony książce – tune in!

Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge.



Ocean Vuong | 29 maja, godz. 20:00

Ocean Vuong, fot. John D. and Catherine T. MacArthur Foundation / Creative Common

Książką Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę – autorstwa Oceana Vuonga – zachwycałam się tutaj. To liryczna podróż przez świat wspomnień – list pisany z myślą o mamie, która nie potrafi czytać. Momentami jest brutalnie, by za chwilę zachwycić czytelników delikatnością emocji. Wchodzenie w dorosłość, próba zrozumienia własnej przeszłości i seksualne rozbudzenie – autor odmalowuje zakamarki ludzkiej psychiki z niebywałą wprawą. Powieść ukazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B. w tłumaczeniu Adama Pluszki.

Ocean Vuong to wietnamsko-amerykański poeta, eseista i pisarz. Wspaniali to jego prozatorski debiut, który bazuje na jego własnych życiowych perypetiach. On także – podobnie jak książkowy bohater – może rozpisać swoje doświadczenie na dwa kontynenty, dwie kultury, dwa sposoby bycia.

Spotkanie w ramach sekcji Apostrof. Rozmowę poprowadzi Kasia Borowiecka.

Zobacz również



Marta Dzido | 24 maja, godz.  20:00

Marta Dzido, fot. Dawid Markiewicz

Marta Dzido wraca do czytelników zbiorem opowiadań Sezon na truskawki (Wydawnictwo Relacja), który eksploruje różne odcienie seksualności. To idealna pozycja na wakacje – lekka, pieprzna i pełna pozytywnej energii. Cielesność jest tu źródłem radości i swobodnej eksploracji, co zachęca nas do przeżycia nachodzącego lata w duchu eksperymentowania i otwartości. Mniam!

Pisarka ma już na koncie kilka publikacji. Najbardziej znane to reportaż Kobiety solidarności i powieść Frajda. Za tę drugą uhonorowano ją Europejską Nagrodą Literacką. Dzido eksploruje różne odcienie doświadczenia bycia kobietą – w wymiarze politycznym czy społecznym.

Spotkanie w sekcji Apostrof. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Szydłowska.



Isabel Allende | 29 maja, godz. 18:00

Isabel Allende, fot. Lori Barra

Znakiem rozpoznawczym chilijskiej pisarki stały się wielowątkowe opowieści, wpisujące jednostkowe przeżycia w dziejowe przemiany. Swoją prozę uzupełnia realizmem magicznym, dzięki czemu opisane przygody mogą wybrzmieć na swoim tle nie tracąc na lekkości. Nie inaczej będzie w przypadku powieści Córka fortuny, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Marginesy w tłumaczeniu Marty Jordan. Allende opowie o burzliwych losach Elizy – prześledzimy jej miłości, niepowodzenia i tęsknoty.

Allende sama ma za sobą skomplikowaną historię rodzinną i liczne przeprowadzki powodowane konfliktami politycznymi. Nie dziwi, że tak dobrze portretuje pasję, która jest motorem działań bohaterów i bohaterek, zapełniających karty jej książek.

Rozmowę poprowadzi Kasia Borowiecka.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony