
Kolektywny umysł członków redakcji Going. MORE
Odkrycia Empiku 2024 w kategorii Muzyka udowadniają, że działanie na przekór polskiej branży muzycznej może przynieść duże korzyści artystyczne.
Mamy przekonanie graniczące z pewnością, że nawet całkiem wnikliwi obserwatorzy naszych dźwięków poznają nowych twórców, spoglądając na listę nominacji do Odkryć w kategorii Muzyka. Rozstrzał gatunkowy jest spory, ale wszystko się zgadza, bo słowo-klucz to nieszablonowość.
Kuba i Kuba
Nominowane dzieło: singiel dom
Nominacja dla dwóch Jakubów udowadnia, że czasem wystarczy jeden utwór, by popchnąć karierę w wymarzonym kierunku. Co ciekawe, w rozbuchanych formalnie czasach duet postawił na kreatywne podejście do minimalizmu w muzyce. Kuba i Kuba zrezygnowali z szerokiego instrumentarium, by skupić uwagę na dojrzałym, pełnym emocji tekście, który zmusza do przesłuchania piosenki od deski do deski. Dzięki brakowi przesytu mamy apetyt na więcej.
Uzasadnienie jury: Utwór prezentuje styl muzyczny duetu i może skupiać na sobie uwagę słuchaczy, stając się jednocześnie jednym z ich znaków rozpoznawczych. Brzmienie osiągnięto bez zastosowania skomplikowanych zabiegów produkcyjnych. Mamy tu nietuzinkowe wokale w umiejętny sposób budujące klimat piosenki oraz niebanalny tekst wyróżniający utwór spośród innych. Niewymuszona charyzma członków zespołu, daleka od sztuczności i przesadnej kreacji dopełnia całość. (Mateusz Ptaszyński)
Matylda/Łukasiewicz
Nominowane dzieło: płyta Matka
Debiutancki krążek duetu odbił się szerokim echem w polskim środowisku muzycznym, co zupełnie nie powinno dziwić. Doświadczony, znany z alternatywnego zacięcia producent i debiutująca, spełniająca się w innych kręgach artystycznych piosenkarka postawili na szczerość. Świadomie oddalili się od popowego ujęcia twórczości, by zaprezentować światu płytę będącą opowieścią o dorosłości i emocjach, a nie zbiorem singli. Zupełnie tak jakby mówili odbiorcom: trzeba słuchać, a nie słyszeć.
Uzasadnienie jury: Metafizyczny debiut duetu. Mocne i bezkompromisowe teksty. Szczere opowieści z serc do serc. Autentyczność wokalna. (Natalia Przybysz)
Odkrycia Empiku 2024 w kategorii Muzyka: Zuzanna Malisz
Nominowane dzieło: singiel Bumerang
Entuzjaści etnicznych brzmień mogli ją już poznać za sprawą działalności w rodzinnej Kapeli Maliszów. Zuzanna postanowiła dołożyć do swych muzycznych aktywności próbę ujęcia refleksji w alt-popowym anturażu. Jej największym atutem muzycznym jest z pewnością wszechstronność – nie tylko świetnie i świadomie śpiewa, lecz także może sobie sama akompaniować na instrumentach. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, to przeczytajcie nasz wywiad, który znajdziecie tutaj!
Uzasadnienie jury: Zaledwie dwudziestojednoletnia artystka, która z dużą dojrzałością łączy w swojej muzyce tradycję z nowoczesnością. Artystka w indie popowym brzmieniu wyraźnie czerpie z umiłowania do folku, prezentując wyrazisty charakter muzyczny. Śpiewa, komponuje, gra na gitarze, fortepianie i barabanie. Jej wszechstronność instrumentalna i unikalny styl gwarantują jej status jednego z najciekawszych debiutów na polskiej scenie muzycznej. (Jan Ejsmont)
Jea Mira
Nominowane dzieło: płyta girl’s notes
Wiele osób z polskiej branży muzycznej chciałoby zrobić międzynarodową karierę, lecz szybko okazuje się to bardzo trudnym zadaniem. Coraz bliżej przebicia szklanego sufitu jest działająca w Londynie Jea Mira. Jej album girl’s notes, inspirowany najwyższym artystycznie rejestrem popu, dotarł do europejskiego audytorium, w czym pomogło docenienie w postaci singlowego znalezienia się na licznych playlistach Spotify. Jesteśmy pewni, że na krążku znajdziecie hity dla siebie!
Uzasadnienie jury: Urodzona w Polsce, aktualnie tworzy i mieszka w Londynie. Artystka o wyróżniającym się głosie. Słychać tu dobre popowe inspiracje, na myśl przychodzi Rihanna czy Lorde. Starannie dopracowane produkcje i wyjątkowa wrażliwość artystki zostały zauważone m.in. przez serwis Spotify. Artystka utworami Mine i Best I’ve Never Had udowadnia, że ciężka praca w połączeniu z talentem, są w stanie osiągnąć sukces, nawet bez wytwórni stojącej za artystą. (Dominik Sadowski)
Przebiśniegi
Nominowane dzieło: płyta Letnie myśli
Wiele mówi się o tym, że żyjemy w kulcie indywidualizmu. Znajduje to także odzwierciedlenie w muzyce. Spadła liczba zespołów, a nieustannie rośnie grono solistów. Przebiśniegi wyruszyły więc w niełatwą drogę, lecz już widać, że miało to głęboki sens. Najjaskrawszy przykład to popularność tytułowego singla ze wspomnianej wyżej płyty. Nieco mniej eksponowanym, a równie ważnym argument jest stworzenie albumu, który nie ma słabych momentów, za to wiele urzekających. W przypadku tego zespołu luźne podejście nie oznacza bumelanctwa.
Uzasadnienie jury: To świeża, młoda formacja, która zachwyca swoją lekkością i niewymuszonym brzmieniem. Album Letnie myśli jest pełen niesamowitych melodii i nowego spojrzenia na teksty i muzykę. To zespół, którego mogłabym słuchać bez końca. (Kathia)
Kolektywny umysł członków redakcji Going. MORE