Czytasz teraz
Odkrycia według Baascha – muzyk nominowany w Bestsellerach Empiku 2020 wybiera swoje hity
Opinie

Odkrycia według Baascha – muzyk nominowany w Bestsellerach Empiku 2020 wybiera swoje hity

Okładka albumu "Noc" Baascha, autorzy: Nagi Gianni, Avtomat Design, mat. promocyjne

Przybliżamy Wam sylwetkę kolejnego artysty nominowanego w kategorii Odkrycia muzyczne w plebiscycie Bestsellery Empiku 2020. Po śląskim duecie Coals czas na Baascha, który na nasze zaproszenie podzielił się również jego własnymi odkryciami minionego roku.

Baasch to pochodzący z Warszawy producent, wokalista i kompozytor łączący elektronikę z synth-popem – w muzycznych Odkryciach Empiku jest faworytem Tomasza Organka. Wydana w ubiegłym roku Noc to trzeci w dyskografii artysty album, jednocześnie będący jego pierwszym wydawnictwem nagranym w całości po polsku. Ukazał się on nakładem wytwórni PIAS, z którą związani są m.in. Brodka, BOKKA czy Coals (duet również nominowany jest w Bestsellerach Empiku, a ich sylwetkę znajdziecie tutaj).

Baasch na zaproszenie Going. MORE wszedł w rolę jurora i wskazał swoje Odkrycia 2020. Sprawdźcie, jakie były jego typy.

najbardziej inspirujący/a artysta/ka roku: Ela Minus. Zakochałem się w jej albumie acts of rebelion. To pochodząca z Kolumbii, mieszkająca aktualnie w Nowym Jorku producentka muzyki elektronicznej. Inspirująca jest nie tylko jej muzyka, ale też odwaga i stanowczość w głoszeniu opinii.

film / serial roku: dokument w reżyserii Katarzyny Matei i Małgorzaty Goliszewskiej Lekcja Miłości. Piękna historia o tym, że nigdy nie jest za późno, żeby zawalczyć o swoją osobistą wolność, a zakochać można się w każdym wieku. Plus absolutnie wyjątkowa bohaterka!

jedzenie roku: dla mnie największa rewolucja zeszłego roku dotycząca jedzenia polega na tym, że sam zacząłem gotować. To jeden z pozytywnych skutków lockdownu. Okazało się, że nie tylko umiem, ale też to lubię.

wydarzenie roku: trudno znaleźć większe wydarzenie zeszłego roku niż epidemia. Przy niej bledną wszystkie wydarzenia kulturalne, które mógłbym wymienić. Dla mnie osobiście bardzo ważne jest też to, co działo się na ulicach wszystkich miast w Polsce pod koniec roku.

fenomen roku: to, że z powodu obostrzeń tak skutecznie przenieśliśmy się do sieci. Niesamowite jest to, że artyści nadal tworzą, są aktywni. Znaleźliśmy inne kanały dla swojej muzyki i sztuki, ale nadal działamy. Podobnie jest z kontaktami towarzyskimi. Tęsknię za życiem w realu, ale fascynuje mnie jednocześnie, jak łatwo przystosowujemy się do nowych warunków.


Jak podkreśla nominujący artystę Organek, Noc jest albumem wyrazistym i intrygującym, w którym Baasch „w całości panuje nad swoim przekazem – od kompozycji, poprzez teksty po warstwę wizualną”. Hipnotyzujący materiał pełen chwytliwych melodii i tanecznych elementów stworzony został samodzielnie przez Baascha, który od zawsze sam pisze, komponuje i produkuje swoje nagrania. Artysta uwielbia współpracować z innymi twórcami i twórczyniami, o czym świadczy wiele muzycznych kolaboracji, jednak na monolitycznej Nocy nie znajdziecie gościnnych występów. Nowa płyta jest indywidualną wypowiedzią samego Baascha, przez co stała się bardziej osobista.

Zobacz również
Naznaczeni

Sportowa Warszawa nagrana wspólnie z braćmi Kacperczyk zapowiada winylową edycją albumu Noc

Przed solowym projektem Bartosz Schmidt znany był jako lider zespół Miennta oraz członek grupy Plazmatikon. Pierwszy materiał wydany pod aliasem Baasch pojawił się w 2012 roku – złożony z czterech utworów minialbum Simple Dark Romantic Songs został udostępniony za darmo w sieci jako zapowiedź nadchodzącej, długogrającej płyty. EPka wywoła spore zamieszanie na scenie, a niedługo po jej wypuszczeniu artysta wystąpił na katowickim Tauronie oraz warszawskim Free Form Festival. W 2013 roku Baasch skomponował muzykę do nagrodzonego w Karlowych Warach filmu Tomasza Wasilewskiego Płynące wieżowce i zyskał uznanie jako twórca muzyki filmowej.

Rok później Baasch podpisał kontrakt z wytwórnią Nextpop, która w marcu 2015 roku wydała długogrający debiutancki materiał Corridors. Na albumie znalazł się między innymi singiel nagrany wspólnie z wokalistką zespołu BOKKA. Pod szyldem Nextpopu ukazały się również jego dwa kolejne wydawnictwa muzyka – Re_Corr zawierający remiksy Zamilskej, Agima czy Mooryca oraz wydany w 2017 roku trzeci autorski album Grizzly Bear With A Million Eyes.

Bartosza Schmidta mogliście usłyszeć podczas najbardziej prestiżowych polskich festiwali takich jak Open’er Festival, wspomniany wcześniej Tauron Nowa Muzyka, Audioriver Festival, Orange Warsaw Festival czy Nowe Horyzonty. Baasch ma na swoim koncie również liczne występy po za granicami Polski. Artysta zagrał w Niemczech, Francji, Norwegii, Islandii, Chinach, Czechach, Litwie i Rumunii, otwierał też koncerty Tricky’ego i Bloodgroup. Współpracował między innymi z Rysami, Mary Komasą, Noviką, Wojtkiem Urbańskim czy Piotrem Bejnarem. W ubiegłym roku Baasch skomponował muzykę do Balladyny, pierwszego w Polsce wirtualnego spektaklu z pogranicza teatru i kina eksperymentalnego w reżyserii Oskara Sadowskiego.

Po swoim debiucie w 2019 roku, w ramach plebiscytu Bestsellery Empiku 2020, powraca sekcja Odkrycia. Oprócz najpopularniejszych twórców i twórczyń, Empik postanowił nagrodzić również tych, którzy często wymykają się tradycyjnym kategoriom, wyznaczając nowe kierunki rozwoju rodzimej kultury. Pionierskie i oryginalne pomysły, spójna artystyczna wizja i wyprzedzanie trendów – to cechy, które charakteryzują wybranych przez jury artystów i artystki. Królowa Beata Kozidrak, wszechstronny Tomasz Organek, „pani od kultury” Agnieszka Szydłowska, szef działu Muzyki Empiku Dominik Sadowski oraz współtwórczyni Going. – Anna Maria Żurek postawili na świeżość, świadomość i odwagę. Nominowani przez nich twórcy i twórczynie doskonale operują swoim artystycznym instrumentarium, udowadniając, że w polskiej muzyce nadal dużo się dzieje. Pełną listę sprawdzisz na oficjalnej stronie Bestsellerów.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony