Odkrycia według Rosalie. – piosenkarka nominowana w Bestsellerach Empiku 2020 wybiera swoje hity
Szefowa działu kreatywnego Going. Piszę i rozmawiam o książkach, feminizmie…
Znamy już nominowanych w kategorii Odkrycia muzyczne w ramach plebiscytu Bestsellery Empiku 2020. Wśród nich znalazła się piosenkarka Rosalie. Redakcja Going. MORE poprosiła ją o wskazanie swoich własnych odkryć minionego roku.
Nominowana przez – nie bagatela! – Beatę Kozidrak wokalistka i kompozytorka Rosalie Hoffmann urodziła się w Berlinie i wychowała w Poznaniu. W jej muzyce słychać silny wpływ muzyki końcówki lat 80. i początku 90. – przede wszystkim r’n’b i rapu. Bez kompleksów mogłaby stanąć w jednym szeregu z artystkami takimi jak Banks, Aaliyah czy Tinashe – zarówno jeśli chodzi o przestrzenie dźwiękowe, jak i wypracowany, spójny wizerunek. Jej charakterystyczny wokal – zmysłowy i miękki – płynie wprost do serc słuchaczy. Koi, uwodzi, wywołuje tęsknotę – my oddajemy się jej czarom bez chwili wahania.
Na zaproszenie Going. MORE Rosalie. weszła w rolę jurorki i wskazała swoje Odkrycia 2020. Sprawdźcie, jakie były jej typy.
polski lub zagraniczny utwór roku: Charlotte Day Wilson, Syd – Take care of you. Nie pamiętam jak natknęłam się na twórczość Charlotte, ale nic nie sprawia mi większej przyjemności niż słuchanie tego numeru bez końca. Sposób wykorzystywania wokali do produkcji, barwa głosu i melodie sprawiają, że nie tak łatwo uwolnić się od tego utworu.
najbardziej inspirujący artysta roku: Akurat będą to dwie artystki, siostry, które tworzą w duecie, Chloe & Halle. Podopieczne Beyonce wydając swój album Ungodly Hour stały się moją największą inspiracją przy tworzeniu nowego materiału. Trzymam mocno kciuki za ich nominację do Grammy w kategorii BEST PROGRESSIVE R&B ALBUM.
film i/lub serial roku: I Know This Much Is True był zdecydowanie serialem roku 2020. Nie tylko ze względu na muzykę, która totalnie wprowadza w klimat Twin Peaks, ale przede wszystkim mroczną i tajemniczą historię bliźniaków, która sprawiła, że wciągnęłam całą sagę na raz.
jedzenie roku: Jak teraz sobie o tym pomyślę, to okazuje się, że spędziłam naprawdę sporą część czasu w kuchni (śmiech), przez co wcale nie jest tak łatwo wybrać mój No. 1. Jest jednak jedno danie, które królowało u nas conajmniej raz w tygodniu – domowej roboty Onigiri, czyli ryż uformowany w kształcie trójkąta, zawinięty w nori np. z farszem z makreli. Yummy!
wydarzenie roku: Wydanie albumu Ideal było dla mnie jednym z najbardziej ekscytujących wydarzeń zeszłego roku, to na pewno. Nie spodziewałam się, że trafię akurat w tak szalony czas, ale jeżdżenie pustym metrem wyklejonym plakatami promującymi album mam przynajmniej zaliczone. Wydarzeniem roku 2020, które przez cały czas wzbudza we mnie silne emocje i o którym muszę wspomnieć, to widok tłumu protestujących podczas Strajku Kobiet w Warszawie.
Rosalie. trafiła na nasz radar w 2016 roku po EPce Enuff, za której produkcję odpowiadali m.in. MINt, Lux Familiar i Mentalcut. Znalazł się tam zmysłowo-melancholijny utwór Emotions, który przewija się w naszych wieczornych playlistach do dziś. Piosenkarka oczarowała nas szczerością tytułowych emocji, a także używaniem szerokiego spektrum dźwięków, w które trafia bezbłędnie – również na żywo. Nie wydaje się jednak próbować cokolwiek swoim wokalem udowadniać. Zamiast tego skupia się na budowaniu ciepła i delikatności. Magia!
W 2018 doczekaliśmy się kontynuacji muzycznej drogi w postaci albumu Flashback. Singiel A pamiętasz? przyniósł Rosalie. większy rozgłos, a w konsekwencji również nominację do Fryderyka 2018. Na płycie znalazły się kompozycje, w których nadal słychać było, podane w autorskiej formule, silne inspiracje diwami r’n’b. Do perełek z pewnością zalicza się utwór Home, który wydaje się prowadzić rozmowę ze wspomnianym Emotions.
Wokalistka została doceniona w świecie rapu. Jej głos słyszymy na singlach m.in. Otsochodzi, schaftera i Taco Hemingwaya. W 2020 wydała drugi solowy album – IDeal. To dalszy ciąg muzycznych poszukiwań, tym razem okraszony dużo śmielej bujającym funkiem, seksownym neo soulem czy electropopem. Mimo referencji, które w świecie muzyki funkcjonują od lat, piosenkarka znajduje w ich gąszczu własną ścieżkę sprawiając, że brzmią świeżo i nowocześnie. Czekamy na więcej!
Po swoim debiucie w 2019 roku, w ramach plebiscytu Bestsellery Empiku 2020, powraca sekcja Odkrycia. Oprócz najpopularniejszych twórców i twórczyń, Empik postanowił nagrodzić również tych, którzy często wymykają się tradycyjnym kategoriom, wyznaczając nowe kierunki rozwoju rodzimej kultury. Pionierskie i oryginalne pomysły, spójna artystyczna wizja i wyprzedzanie trendów – to cechy, które charakteryzują wybranych przez jury artystów i artystki. Królowa Beata Kozidrak, wszechstronny Tomasz Organek, „pani od kultury” Agnieszka Szydłowska, szef działu Muzyki Empiku Dominik Sadowski oraz współtwórczyni Going. – Anna Maria Żurek postawili na świeżość, świadomość i odwagę. Nominowani przez nich twórcy i twórczynie doskonale operują swoim artystycznym instrumentarium, udowadniając, że w polskiej muzyce nadal dużo się dzieje. Pełną listę sprawdzisz na oficjalnej stronie Bestsellerów.
Szefowa działu kreatywnego Going. Piszę i rozmawiam o książkach, feminizmie i różnych formach kultury. Prowadzę audycję / podcast Orbita Literacka. Prywatnie psia mama.