Czytasz
Odkrycia według OKI-ego – zwycięzca sekcji Odkrycia roku Bestsellerów Empiku 2020 wybiera swoje hity

Odkrycia według OKI-ego – zwycięzca sekcji Odkrycia roku Bestsellerów Empiku 2020 wybiera swoje hity

OKI, fot. dscll, mat. promocyjne

Znamy już zwycięzcę w kategorii Odkrycia muzyczne w ramach plebiscytu Bestsellery Empiku 2020. Nominowany przez współtwórczynię Going., Annę Marię Żurek, OKI sięgnął po główną nagrodę. Teraz raper z Lubina zdradza redakcji Going. MORE swoje nominacje w kategorii odkryć minionego roku. Sprawdźcie jego typy i przy okazji prześledźcie z nami karierę OKI-ego.

Młody raper zaliczył to, co Mes nazywał “wejściem z buta“. Od czasu premiery jego debiutanckiego albumu minęły niecałe dwa lata, a OKI zdążył w tym czasie wypuścić trzy projekty, rozkochać w sobie krytyków i zbudować solidny fanbase. Zgłoszenie go do Odkryć Empiku przez współtwórczynię Going., Annę Marię Żurek nie jest zatem żadnym zaskoczeniem. Zaskoczeniem nie powinien być również fakt, że OKI stał się laureatem sekcji. Świeży, bezkompromisowy i kipiący od energii styl artysty przykuwa uwagę i zwiastuje wielką karierę – miejcie OKI-ego na oku, bo to on będzie niedługo rozdawał karty w rapgrze.

Na zaproszenie Going. MORE OKI wszedł w rolę jurora i wskazał swoje Odkrycia 2020. Sprawdźcie, jakie były jego typy.

utwór roku: Pop Smoke Invisible
najbardziej inspirujący artysta: Tory Lanez
serial roku: Last dance
wydarzenie roku: Śmierć Kobego Bryanta
fenomen roku: 2020 (label)

Dociekliwi, internetowi archeolodzy mogą dokopać się do pierwszych kawałków OKI-ego z 2013 roku. Raper niejednokrotnie podkreślał w wywiadach, że jego przygoda z nawijaniem nie zaczęła się od wczoraj. Wspominał również, że w przeszłości był wkręcony w klasyczny, truskulowy styl, co słychać w jego wczesnych nagrywkach. Dzięki temu, w momencie wypuszczania debiutanckiej EP-ki ON, reprezentant Revolume był już sprawnym warsztatowo twórcą, który doskonale kontrolował swój wokal, mając jednocześnie świadomość tego, co chce nim osiągnąć. To profesjonalne podejście bez wątpienia się opłaciło. Promujący materiał z 2018 roku Ślad trafił na kanał SBM Label, a niedługo potem OKI został wybrany do projektu Młode Wilki 2019.

Wyróżnienie rapera w inicjatywie portalu Popkiller zbiegło się w czasie z premierą pierwszego pełnoprawnego albumu – 47Universe. W udzielonym wówczas wywiadzie OKI zdradził, że jest fanem Method Mana, Joeyego Bada$$a, J Cole’a czy Machine Gun Kelly’ego, a w swojej muzyce stawia na “energię, technikę i polot”. Słuchając utworów z debiutanckiego albumu, możemy wyczuć wspomniane inspiracje, chociaż, co istotne, nie można przy tym zarzucić OKI-emu próby bezrefleksyjnego odtwarzania cudzego stylu. Wydawnictwo spotkało się ze świetnym przyjęciem i potwierdziło, że nominowany do Odkryć Empiku artysta czuje się swobodnie w różnych muzycznych klimatach. Niemniej, bezsprzecznym hitem zostało wybuchowe Whoop? prezentujące najmocniejsze strony raper w tym: wielokrotne rymy, sprytną grę słów i niezwykle plastyczne flow.

Ubiegły rok był dla artysty pracowitym i jednocześnie przełomowym okresem. Na początku stycznia wjechało 47playground, na którym gościnnie udzielili się Paluch, Gedz, Szpaku, The Returners i ZetHa. Promujące materiał single były dowodem sporego progresu i zwiastunem chęci eksplorowania nowych muzycznych obszarów. OKI zaczął odważniej eksperymentować z modulacją głosu i użyciem auto-tune’a – w efekcie czego dostaliśmy więcej przyjemnych melodii i płynących, wpadających w ucho refrenów.

Sprawdź też
Gedz Anatema

Wypuszczony we wrześniu mixtape 77747 umocnił pozycję OKI-ego jako najlepiej zapowiadającego się newcomera. Chociaż użycie tego określenia względem kogoś, kto zaprosił na mixtape rapową ekstraklasę i udowodnił, że zupełnie od niej nie odstaje, nie jest chyba na miejscu. Raper z Lubina zamknął 2020 mając na koncie największe bangery roku i potwierdził tym samym swoją przynależność do ścisłej topki sceny. Jego twórczość już teraz odznacza się najwyższym poziomem wykonania i wypełnia brzmieniową niszę w polskim hip-hopie. Co więcej, samo podejście artysty wskazuje, że muzycznie OKI nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Otwartość na nowe pomysły i umiejętność sprawnego ich egzekwowania zapowiadają niekończącą się ewolucje i liczne mutacje stylu. Reasumując, OKI zrobił swoje – teraz pora na to, żeby odbiorcy zadbali o jego rozpoznawalność i wywindowali albumy rapera na sam szczyt list – czujemy, że wygrana w kategorii Odkrycia Empiku znacząco w tym pomoże.

Po swoim debiucie w 2019 roku, w ramach plebiscytu Bestsellery Empiku 2020, powraca sekcja Odkrycia. Oprócz najpopularniejszych twórców i twórczyń, Empik postanowił nagrodzić również tych, którzy często wymykają się tradycyjnym kategoriom, wyznaczając nowe kierunki rozwoju rodzimej kultury. Pionierskie i oryginalne pomysły, spójna artystyczna wizja i wyprzedzanie trendów – to cechy, które charakteryzują wybranych przez jury artystów i artystki. Królowa Beata Kozidrak, wszechstronny Tomasz Organek, „pani od kultury” Agnieszka Szydłowska, szef działu Muzyki Empiku Dominik Sadowski oraz współtwórczyni Going. – Anna Maria Żurek postawili na świeżość, świadomość i odwagę. Nominowani przez nich twórcy i twórczynie doskonale operują swoim artystycznym instrumentarium, udowadniając, że w polskiej muzyce nadal dużo się dzieje. Pełną listę zwycięzców sprawdzisz na oficjalnej stronie Bestsellerów.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone