Czytasz teraz
Olga Tokarczuk z kolejną nominacją do nagrody Bookera | MORE Książkowe
Kultura

Olga Tokarczuk z kolejną nominacją do nagrody Bookera | MORE Książkowe

olga tokarczuk booker

Olga Tokarczuk – polska pisarka, noblistka i dwukrotna laureatka „Nike” – ponownie nominowana do brytyjskiego Bookera.

International Booker Prize to prestiżowe wyróżnienie w świecie literackim. Nagrodę zadedykowano autorom zagranicznym, których książki ukazały się w Wielkiej Brytanii w danym roku. Olga Tokarczuk ma już na swoim koncie wygraną za książkę Bieguni w 2018 roku i nominację za Prowadź swój pług przez kości umarłych w 2019 roku. Dziś – 10 marca – ogłoszono długą listę na rok 2022. W gronie trzynastu autorów i autorek ponownie znalazła się polska pisarka!

Olga Tokarczuk booker księgi jakubowe

Księgi Jakubowe to wielowątkowa i wielowarstwowa opowieść o Europie Środkowej i jej mieszkańcach. Akcja rozgrywa się w początkach Epoki Oświecenia. To świat pozbawiony wyraźnego centrum, przemawiający wielością języków, splątanych doświadczeń i historii, pełen fascynujących zakamarków.

Angielskie tłumaczenia książek Tokarczuk ukazują się nakładem Fitzcarraldo Editions. Prowadź swój pług przełożyła Antonia Lloyd-Jones, a Biegunów i Księgi Jennifer Croft. Wydawnictwo współpracuje z ważnymi współczesnymi autorami i autorkami takimi jak Annie Ernaux czy Elfride Jelinek. Tegoroczne bookerowe nominacje zgarnęły także dwie inne ksiażki spod ich szyldu: Paradais Fernandy Melchior i A New Name: Septology VI-VII Jona Fosse’a.

olga tokarczuk booker
fot. International Booker Prize

Na liście oprócz Tokarczuk znajdują się osoby reprezentujące najróżniejsze kręgi kulturowe, narodowości czy tożsamości. Znajdziemy tu powieści o objętości kilkuset stron, lecz nie brakuje też krótkich form literackich. Jury zwraca uwagę nie tylko na walory pisarskie, choć te są oczywiście bardzo ważne. Dość wspomnieć, jak dużą rolę pełnią tłumacze, którzy są nagradzani razem z oryginalnymi autorami i autorkami.

Pomijając przyjemność płynącą z języka liczy się też świeże i uważne spojrzenie na współczesny świat oraz świadomość napięcia między przywilejem a wykluczeniem. Często poruszane są kwestie społeczne czy polityczne.

Na ten moment – oprócz Tokarczuk – tylko jedna z nominowanych książek jest dostępna po polsku. Jest to Elena Wie Claudii Piñeiro. Jeśli szukacie innych tekstów tegorocznych bookerowych autorów – macie do wyboru Sztuki Teatralne Jona Fosse i Czas huraganów Fernandy Melchor.

Zobacz również

Krótka lista nominacji do nagrody pojawi się 7 kwietnia. Tegorocznych zwycięzców poznamy 26 maja.

Więcej o książkach w cyklu MORE Książkowe

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony