Czytasz teraz
Orgazm sprawiał, że widział na różowo. Musieli zbadać go lekarze
Kultura

Orgazm sprawiał, że widział na różowo. Musieli zbadać go lekarze

orgazm

Irańczyk zgłosił się do lekarza, bo orgazm sprawiał, iż patrzył na świat przez różowe okulary. Przyczyny leżały w zaburzeniach neurologicznych.

Seks i ból wywołały kolory

Kilka lat temu w jednej z irańskich klinik psychiatrycznych pojawił się nietypowy pacjent. 31-letni, żonaty mężczyzna o pseudonimie Pan R, jak sam twierdził, po orgazmie widział wszystko na różowo. Dosłownie. Jego wzrok nagle stawał się ostrzejszy, jaśniejszy i bardziej różowy. Jak się okazało, przypadłość ta jest wynikiem rzadkiego zaburzenia neurologicznego.

O tym niecodziennym przypadku lekarze z Mashhad w Iranie pierwotnie donieśli w 2022 roku w Iranian Journal of Psychiatry. Wcześniej pacjent, który również był lekarzem, próbował leczyć się samodzielnie lekiem przeciwdepresyjnym. Po zbadaniu mężczyzny przez specjalistów ci nie zauważyli żadnych problemów z widzeniem barw czy poważniejszych kłopotów zdrowotnych. Diagnoza była jedna. Pan R cierpi na bardzo rzadką odmianę choroby neurologicznej o nazwie synestezja.

Po rozwiązaniu zagadki różowego orgazmu pacjent przypomniał sobie doświadczenie z przeszłości, będące zalążkiem synestezji. Gdy był mały, cierpiał na silny ból w klatce piersiowej, spowodowany zastawkową chorobą serca, który opisał jako uczucie bieli. Później, gdy ten ból zniknął, pacjent nie doznał już tego uczucia. Sugeruje to, że mężczyzna ma niespotykaną formę synestezji, objawiającą się widzeniem kolorów zarówno podczas orgazmu, jak i bólu.

Wielka Brytania ma problem z reklamą Calvina Kleina z FKA twigs. Powód? Seksualizacja

Orgazm: widzenie dźwięków, słyszenie kolorów

Ale zaraz, zaraz, czym właściwie jest synestezja? Choroba sprawia, że oddzielne zazwyczaj zmysły stają się ze sobą powiązane. Przykładowo: osoby z synestezją mogą nie tylko zobaczyć jakiś kolor, ale także np. go powąchać. Liczba pięć może pachnieć jak zima, a kolor zielony może kojarzyć się z poniedziałkiem. Dźwięki mogą być utożsamiane ze smakiem, a dotyk – ze wzrokiem. Wyróżnia się aż ponad 60 rodzajów synestezji, a żeby można było stwierdzić u kogoś to zaburzenie, ten sam bodziec zawsze musi wywoływać u danej osoby dokładnie to samo wrażenie.

Zobacz również
psy na łańcuchach

Jakie są przyczyny synestezji? Tego naukowcy jeszcze nie ustalili. Jedna z koncepcji mówi o obecności w mózgach chorych zbyt dużej liczby połączeń nerwowych odpowiedzialnych za przenoszenie informacji między narządami zmysłów. Ich nadmiar powoduje mieszanie się wrażeń zmysłowych. Inna teoria mówi o zachwianiu równowagi pomiędzy hamowaniem a pobudzaniem impulsów nerwowych.

Choć synestezja nie jest ewenementem medycznym, bo szacuje się, że dotyka od jednego do czterech procent ludzi, to doświadczenie kolorowego orgazmu jest marginalne. Dokładniejsze badania na ten temat przeprowadzono w 2013 roku wśród 19 osób z zaburzeniem oraz osób kontrolnych. Jego wyniki pokazały, że dla osób z seksualnymi formami synestezji seks jest bardziej duchowy, a orgazm przybiera formę oceanicznego bezkresu. Jedna z osób opisała seks jako mgłę przekształconą w ścianę, a orgazm jako pęknięcie ściany i pierścieniowe struktury w niebiesko-fioletowych odcieniach.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony