„Paddington w Peru”: uroczy miś rusza na podbój Amazonii
Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach…
W anglojęzycznej wersji dialogowej głosu głównej postaci znów użyczy Ben Whishaw.
Na liście najsłynniejszych misiów świata zajmuje wysoką pozycję tuż obok Kubusia Puchatka, Yogiego czy polskiego Uszatka. Odkąd w 1958 roku do życia powołał go brytyjski pisarz Michael Bond, nie przestaje cieszyć się popularnością. Paddingtona – uprzejmego, zantropomorfizowanego niedźwiadka znalezionego na jednej z londyńskich stacji metra – z miejsca pokochali czytelnicy w każdym wieku. Stało się to możliwe także dzięki temu, że z kart książki szybko przeniósł się na mały i duży ekran. Widzowie BBC po raz pierwszy oglądali jego przygody w serialu Jackanory, którego emisję rozpoczęto we wczesnych latach 60. Ta sama telewizja niedługo później wyprodukowała opowiadającą o nim kultową animację poklatkową.
Paddington tu i ówdzie
Mijają dekady, a franczyza oparta na losach pluszowego entuzjasty kanapek wciąż się rozrasta. Książki zmarłego przed siedmioma laty Bonda, przetłumaczone na ponad 70 języków, rozeszły się w nakładzie przekraczającym 30 milionów egzemplarzy. Po projektach BBC zaczęły powstawać kolejne seriale animowane. Miś trafił na znaczki pocztowe, awersy monet, do gier planszowych, a nawet na opakowania czekoladek i słoików z marmoladą. Stał się też na tyle wyrazistym symbolem kultury brytyjskiej, że zagościł na oficjalnym podwieczorku u Elżbiety II. Nietypowa audiencja okazała się jednym z jej ostatnich publicznych wystąpień przed śmiercią.
Londyńskie tarapaty
W uniwersum Paddingtona ważną rolę odgrywają też filmy pełnometrażowe, w których połączono ze sobą sceny live action i animacje. Pierwszy z nich, wyreżyserowany przez Paula Kinga (Wonka, Zapraszamy na pokład), trafił do kin prawie dekadę temu. Historia ukazała początki misia w Londynie. Choć rodzina Brownów otacza bohatera opieką, on co chwilę wpada w kłopoty. Los podkłada mu nogi także w drugiej produkcji, która ujrzała światło dzienne w 2017 roku. W wyniku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności trafia do aresztu, gdzie musi przekonać o swojej niewinności.
Z wizytą w Ameryce Południowej
Na kontynuację ekranowych przygód słynnego misia musieliśmy trochę poczekać. Wprawdzie producent David Heyman już po premierze Paddington 2 deklarował, że rozpoczęły się prace koncepcyjne nad lokacjami i scenariuszem, ale nie było jeszcze mowy o wejściu na plan. Ciszę przerwano dopiero w 2022 roku. Zdradzono wówczas, że reżyserem filmu będzie Dougal Wilson. To jego debiut w tej roli – Brytyjczyk raczej specjalizuje się w realizacji reklam i teledysków. Stworzył dotychczas klipy dla zespołów Massive Attack, Coldplay oraz LCD Soundsystem. Poza informacją o angażu Wilsona potwierdzono, że widzowie poznają bliżej południowoamerykańskie korzenie misia.
Szukając krewnej
Paddington w Peru zapowiada moc przygód. Miś spędził już wystarczająco dużo czasu w Londynie i chciałby zasmakować czegoś nowego. Przekonuje wówczas Brownów do tego, żeby wraz z nim odwiedzili Dom dla Emerytowanych Niedźwiedzi w Limie. Ponoć jesień życia spędza tam ciocia, Lucy, która jako pierwsza wyciągnęła do niego pomocną dłoń. Na miejscu uśmiechnięta zakonnica informuje ich, że krewna Paddingtona zniknęła bez śladu. Może ukryła się w bujnych lasach deszczowych? Albo stwierdziła, że pora podbić Andy? Bohaterowie ruszają w rejs Amazonią, żeby to ustalić.
W anglojęzycznej wersji językowej głosu niedźwiadkowi znów użyczy Ben Whishaw. Na dużym ekranie zobaczymy aktorów znanych z poprzednich części serii, w tym Hugh Bonneville’a, Emily Mortimer oraz Madeleine Harris. Światową premierę filmu zaplanowano na 14 lutego.
Czy android może mieć uczucia? Zobaczcie zwiastun filmu Dziki robot!
Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach „newonce", „NOIZZ", „Czasopisma Ekrany", „Magazynu Kontakt", „Gazety Magnetofonowej" czy „Papaya.Rocks". Mieszka i pracuje w Warszawie.