Czytasz
„Paddington w Peru”: uroczy miś rusza na podbój Amazonii

„Paddington w Peru”: uroczy miś rusza na podbój Amazonii

Paddington w Peru

W anglojęzycznej wersji dialogowej głosu głównej postaci znów użyczy Ben Whishaw.

Na liście najsłynniejszych misiów świata zajmuje wysoką pozycję tuż obok Kubusia Puchatka, Yogiego czy polskiego Uszatka. Odkąd w 1958 roku do życia powołał go brytyjski pisarz Michael Bond, nie przestaje cieszyć się popularnością. Paddingtona – uprzejmego, zantropomorfizowanego niedźwiadka znalezionego na jednej z londyńskich stacji metra – z miejsca pokochali czytelnicy w każdym wieku. Stało się to możliwe także dzięki temu, że z kart książki szybko przeniósł się na mały i duży ekran. Widzowie BBC po raz pierwszy oglądali jego przygody w serialu Jackanory, którego emisję rozpoczęto we wczesnych latach 60. Ta sama telewizja niedługo później wyprodukowała opowiadającą o nim kultową animację poklatkową.

Intro animacji Paddington, którą BBC emitowało w latach 1976-1980

Paddington tu i ówdzie

Mijają dekady, a franczyza oparta na losach pluszowego entuzjasty kanapek wciąż się rozrasta. Książki zmarłego przed siedmioma laty Bonda, przetłumaczone na ponad 70 języków, rozeszły się w nakładzie przekraczającym 30 milionów egzemplarzy. Po projektach BBC zaczęły powstawać kolejne seriale animowane. Miś trafił na znaczki pocztowe, awersy monet, do gier planszowych, a nawet na opakowania czekoladek i słoików z marmoladą. Stał się też na tyle wyrazistym symbolem kultury brytyjskiej, że zagościł na oficjalnym podwieczorku u Elżbiety II. Nietypowa audiencja okazała się jednym z jej ostatnich publicznych wystąpień przed śmiercią.

🥪 👜 Ma’amalade sandwich Your Majesty?

Londyńskie tarapaty

W uniwersum Paddingtona ważną rolę odgrywają też filmy pełnometrażowe, w których połączono ze sobą sceny live action i animacje. Pierwszy z nich, wyreżyserowany przez Paula Kinga (Wonka, Zapraszamy na pokład), trafił do kin prawie dekadę temu. Historia ukazała początki misia w Londynie. Choć rodzina Brownów otacza bohatera opieką, on co chwilę wpada w kłopoty. Los podkłada mu nogi także w drugiej produkcji, która ujrzała światło dzienne w 2017 roku. W wyniku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności trafia do aresztu, gdzie musi przekonać o swojej niewinności.

Zwiastun filmu Paddington / reż. Paul King

Z wizytą w Ameryce Południowej

Na kontynuację ekranowych przygód słynnego misia musieliśmy trochę poczekać. Wprawdzie producent David Heyman już po premierze Paddington 2 deklarował, że rozpoczęły się prace koncepcyjne nad lokacjami i scenariuszem, ale nie było jeszcze mowy o wejściu na plan. Ciszę przerwano dopiero w 2022 roku. Zdradzono wówczas, że reżyserem filmu będzie Dougal Wilson. To jego debiut w tej roli – Brytyjczyk raczej specjalizuje się w realizacji reklam i teledysków. Stworzył dotychczas klipy dla zespołów Massive Attack, Coldplay oraz LCD Soundsystem. Poza informacją o angażu Wilsona potwierdzono, że widzowie poznają bliżej południowoamerykańskie korzenie misia.

Zwiastun filmu Paddington w Peru / reż. Dougal Wilson

Szukając krewnej

Paddington w Peru, którego zwiastun trafił właśnie do sieci, zapowiada moc przygód. Miś spędził już wystarczająco dużo czasu w Londynie i chciałby zasmakować czegoś nowego. Przekonuje wówczas Brownów do tego, żeby wraz z nim odwiedzili Dom dla Emerytowanych Niedźwiedzi w Limie. Ponoć jesień życia spędza tam ciocia, Lucy, która jako pierwsza wyciągnęła do niego pomocną dłoń. Na miejscu uśmiechnięta zakonnica informuje ich, że krewna Paddingtona zniknęła bez śladu. Może ukryła się w bujnych lasach deszczowych? Albo stwierdziła, że pora podbić Andy? Bohaterowie ruszają w rejs Amazonią, żeby to ustalić.

Sprawdź też
Timothée Chalamet

Plakat filmu Paddington w Peru / reż. Dougal Wilson

W anglojęzycznej wersji językowej głosu niedźwiadkowi znów użyczy Ben Whishaw. Na dużym ekranie zobaczymy aktorów znanych z poprzednich części serii, w tym Hugh Bonneville’a, Emily Mortimer oraz Madeleine Harris. Światową premierę filmu zaplanowano na 8 listopada. W Polsce zobaczymy go tydzień później.

Czy android może mieć uczucia? Zobacz zwiastun filmu Dziki robot!

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone