Pedro Almodóvar stworzył queerowy western. W obsadzie Pedro Pascal i Ethan Hawke!
Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach…
W Dziwnych ścieżkach życia pojawiają się elementy charakterystyczne dla gatunku: szeryf, rewolwery i ranczo. Klasyczny anturaż Dzikiego Zachodu przełamuje tu jednak jeden istotny aspekt.
Zbliża się do 75. urodzin, a w kinie zrobił już właściwie wszystko. W 2000 roku otrzymał Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy za Wszystko o mojej matce. Trzy lata później statuetkę przyniósł mu scenariusz do Porozmawiaj z nią. Był również wyróżniany Złotymi Globami, Europejskimi Nagrodami Filmowymi i weneckimi Złotymi Lwami. Na przestrzeni dekad zdobył zaufanie wybitnych aktorów i aktorek. Regularnie grają u niego Antonio Banderas, Carmen Maura, Penélope Cruz oraz Rossy de Palma.
Warszawski rzeźnik, wrocławska cukiernia i SPA w Lądku-Zdroju. Te polskie miejsca mogłyby służyć za lokacje w filmach Wesa Andersona!
Pedro Almodóvar nie musi już nikomu czegokolwiek udowadniać. Nadal chce to jednak robić, co dobrze widać po jego ostatnich poczynaniach. Od początku lat 80. bohaterowie filmów reżysera posługiwali się tylko językiem hiszpańskim. Przełom nastąpił dopiero przy okazji średniometrażowego Ludzkiego głosu (2020), czyli adaptacji monodramu Jeana Cocteau z 1930 roku. Histrioniczna kobieta grana przez Tildę Swinton wyraża swoje lęki i niepokoje po angielsku. – Kiedy odbywałem z nią próby, byłem nieco przerażony. Mój angielski nie jest aż tak dobry. Zrozumieliśmy się jednak w języku kina – przyznał twórca przepytywany przez portal Vulture. Zdradził, że jedną z płaszczyzn porozumienia z aktorką okazały się rozmowy o autobiografii Michaela Powella, twórcy Podglądacza.
Znów w mowie Szekspira
Ludzki głos ośmielił Hiszpana do dalszych eksperymentów. Od jakiegoś czasu pracuje nad adaptacją Instrukcji dla pań sprzątających. To zbiór feministycznych opowiadań Lucii Berlin, które stały się popularne dopiero wiele lat po jej śmierci. Zanim jednak film ujrzy światło dzienne, nadeszła pora na Dziwne ścieżki życia. Jego światowa premiera odbyła się na tegorocznym festiwalu w Cannes. Był to jeden z najjaśniejszych punktów pokazów specjalnych tuż obok seansów nowych dzieł Steve’a McQueena, Wima Wendersa i Pedro Costy.
Nieposkromione pragnienia
Głównym bohaterem półgodzinnej krótkometrażówki jest Silva. Mężczyzna podróżuje konno przez pustynię, żeby spotkać w Bitter Creek swojego dawnego przyjaciela. To wielkie wydarzenie, bo szeryfa Jake’a nie widział przez ćwierć wieku. Pierwszy wieczór upływa im na wspominaniu przeszłości i gonieniu za duchem nostalgii. Rano okazuje się, że Silva ma nieco inne zamiary. – Nie mogę powiedzieć nic więcej, żeby nie zdradzić wszystkich niespodzianek ze scenariusza – wyznał Pedro Almodóvar. Tajemnicą nie jest za to tytuł filmu, bezpośrednio odnoszący się do piosenki portugalskiej wokalistki Amálii Rodrigues, nazywanej niekiedy królową fado. – Jej teksty sugerują, że nie ma dziwniejszej egzystencji od tej, której doświadcza się po odwrocie od własnych pragnień – mówi.
Dziwne ścieżki życia. Western inaczej
Zwiastun Dziwnych ścieżek życia daje do zrozumienia, że będziemy mieli do czynienia ze 100% Almodóvara w Almodóvarze. Konwencja westernu zderza się tu z melodramatycznym, telenowelowym wręcz anturażem. Bohaterowie noszą wyraziste, kolorowe stroje (to zasługa dyrektora kreatywnego marki Saint Laurent, Anthony’ego Vaccarello), zaś nad całością unosi się rzewna muzyka Alberto Iglesiasa. – Oczywiście, są tu rewolwery, ranczo i szeryf. Pojawia się też to, czego brakuje większości westernów: dialogu między dwoma mężczyznami – tłumaczył reżyser w podcaście prowadzonym przez Duę Lipę.
Wisienką na torcie, którą zostawiliśmy na sam koniec, okazują się odtwórcy głównych ról w filmie. Szeryfa Jake’a sportretował czterokrotnie nominowany do Oscara Ethan Hawke. W przyjeżdżającego do niego Silvę wcieliła się zaś gwiazda seriali The Last of Us i Mandalorian, Pedro Pascal. Nikt nie prosił o taki duet, każdy go potrzebował. Kiedy zobaczymy go na polskich ekranach? Całkiem szybko – dziś okazało się, że Dziwne ścieżki życia ujrzą światło dzienne 17 października.
Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach „newonce", „NOIZZ", „Czasopisma Ekrany", „Magazynu Kontakt", „Gazety Magnetofonowej" czy „Papaya.Rocks". Mieszka i pracuje w Warszawie.