Czytasz
Sukces alert: film „Pianoforte” Jakuba Piątka z premierą na Sundance!

Sukces alert: film „Pianoforte” Jakuba Piątka z premierą na Sundance!

Na kolejnej edycji jednego z najważniejszych festiwali kina niezależnego nie zabraknie polskiego akcentu. Swój dokument „Pianoforte” zaprezentuje tam Jakub Piątek. To reżyser „Prime Time” i serialu „Pewnego razu na krajowej jedynce”.

Miłośnikom filmów arthouse’owych Sundance Film Festival powinien być doskonale znany. Do amerykańskiego stanu Utah każdej zimy zjeżdżają reżyserzy z całego świata – zarówno ci realizujący fabuły, jak i dokumenty. Impreza tradycyjnie otwiera sezon i wskazuje, co w danym roku przyciągnie widzów do kin. Jurorzy mają nosa i trafnie antycypują trendy. Zwycięzcami głównej nagrody w przeszłości byli m.in. CODA, Whiplash, Minari oraz Do szpiku gości. Na ostatniej odsłonie wydarzenia triumfowała zaś Nikyatu Yusu ze swoim pełnometrażowym debiutem. Nanny to opowieść o tytułowej niani, nielegalnej imigrantce z Senegalu. Kobieta szuka szczęścia w Nowym Jorku, jednak „amerykański sen” przerodzi się dla niej w ponury koszmar.

Zwiastun filmu „Nanny”, który w tym roku zdobył Główną Nagrodę Jury na festiwalu w Sundance.

Gorące premiery…

Przyszłoroczne Sundance Film Festival odbędzie się w dniach 19-29 stycznia. Jako że do jego rozpoczęcia zostały niecałe dwa miesiące, przyszła pora na ogłoszenie jego programu. Trudno byłoby go streścić w jednym artykule, dlatego zainteresowanych odsyłamy na oficjalną stronę internetową przedsięwzięcia. Możemy tylko zdradzić, że odwiedzający Utah zobaczą dokumenty poświęcone psychologom pracującym w NASA, Michaelowi J. Foxowi oraz inwazji Rosji na Ukrainę. Premiery doczekają się także ekranizacja zbioru opowiadań Kociarze oraz książki Byłam Eileen Ottessy Moshfegh. W drugiej z adaptacji główną rolę gra Anne Hathaway.

Ostatnio obrodziło w zwiastuny blockbusterów. Sprawdźcie, jak będą wyglądać nowe Transformersy i Strażnicy Galaktyki!

…a wśród nich nasz przedstawiciel!

W obszernej selekcji festiwalu znalazł się jeden polski reprezentant. Co ciekawe, Jakub Piątek, o którym mowa, już wcześniej gościł w Sundance. Dwa lata temu w konkursie World Cinema Dramatic prezentował debiutanckie Prime Time, które później zasiliło katalog Netfliksa. Akcja thrillera toczy się w wieczór sylwestrowy 1999 roku, gdy świat wchodził w trzecie millenium. Główny bohater, Sebastian, napada z bronią na studio telewizyjne. Nie chce nikogo skrzywdzić, ale ma jedno życzenie. Chce, żeby oddać mu czas antenowy w szczycie oglądalności, bo czuje, że ma coś ważnego do powiedzenia. Jego rozedrganie i determinację dobrze sportretowała gwiazda Bożego Ciała, Bartosz Bielenia. Oprócz niego w filmie zagrali m.in. Magdalena Popławska oraz Andrzej Kłak.

Zwiastun filmu „Prime Time” / reż. Jakub Piątek

Z kamerą wśród pianistów

Kolejny projekt Jakuba Piątka ujrzy światło niedługo po premierze serialu Pewnego razu na krajowej jedynce, przy którym również maczał palce. Reżyser zaprezentuje na Sundance dokumentalne Pianoforte. Film został nakręcony podczas ubiegłorocznej, 18. edycji Konkursu Chopinowskiego. Do Warszawy zjechała śmietanka młodych pianistów i pianistek z całego świata, którzy walczyli o nagrodę główną w wysokości 40 tysięcy euro. Na jej laureata poza gratyfikacją finansową czekał prestiż i gwarancja koncertów wyprzedanych na pniu. Tytuł mistrzowski ostatecznie przypadł w udziale Kanadyjczykowi Bruce’owi Liu. Najlepszy reprezentant Polski, Jakub Kuszlik, uplasował się na czwartej pozycji.

Sprawdź też

kadr z filmu „Pianoforte” / fot. Darek Golik / materiały prasowe

Na Konkursie Chopinowskim panuje specyficzna atmosfera. Z jednej strony króluje należyty patos, elegancja i dbałość o szczegóły. Z drugiej czuć, że młodych artystów presja nie odstępuje nawet na krok. Zwycięstwo utoruje im przecież drogę do dalszej kariery. Pianoforte próbuje uchwycić tę ambiwalencję, a Piątek zajrzał za kulisy wydarzenia, w miejsca, do których nie dosięgają kamery transmisyjne. Interesowały go szczere emocje, mozół przygotowań i wiara w spełnienie marzeń. – Nie wszystkim uda się sięgnąć po najwyższe trofeum. Reakcje bohaterów filmu mówią jednak, że sama możliwość wystąpienia na scenie warszawskiej filharmonii jest doświadczeniem łączącym łzy zmęczenia i rozpaczy z ekstatyczną radością towarzyszącą graniu – przeczytamy w informacji prasowej.

kadr z filmu „Pianoforte” / fot. Darek Golik / materiały prasowe

Dokument niedługo po Amerykanach zobaczą także polscy widzowie. Już teraz wiadomo, że premiera Pianoforte nad Wisłą odbędzie się podczas jubileuszowej, 20. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Impreza potrwa od 12 do 23 maja.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone